Domů
Přenos elektřiny
Distributoři omezují kvůli koronaviru odstávky dodávek elektřiny
Pracovník na vedení. Zdroj: http://www.geograph.org.uk/profile/1533

Distributoři omezují kvůli koronaviru odstávky dodávek elektřiny

Provozovatelé distribučních soustav omezují kvůli současné koronavirové situaci odstávky dodávek proudu. Důvodem je mimo jiné to, že řada lidí pracuje aktuálně z domova, vaří a topí, děti a mládež pak studují prostřednictvím on-line výuky a elektřinu bezpodmínečně potřebují. Vyplývá to z dnešních vyjádření energetických firem.

Společnost E.ON Distribuce v dnešní tiskové zprávě uvedla, že v současné době dokončuje přípravu distribuční soustavy na zimní období. Vzhledem k okolnostem koronavirové situace v České republice firma ale provádí jen ty nejnutnější zásahy a plánované odstávky elektrické energie omezila na nezbytné minimum.

„Pokud už plánovanou odstávku musíme provést, naším cílem je, aby omezení dodávek elektřiny bylo co nejkratší. I naše rodiny a naši kolegové jsou doma na home-office a víme, že elektřinu teď všichni potřebují. Zároveň ale nechceme před blížící se zimou nic zanedbat,“ řekl dnes ČTK vedoucí správy sítě vysokého a nízkého napětí E.ON Bohdan Důbrava.

Další distributor elektřiny v ČR, společnost ČEZ Distribuce, oznámila omezení odstávek proudu už v polovině října. „Jedná se především o plánované odstávky, které lze odložit a nebudou mít vliv na bezpečnost a spolehlivost dodávek elektřiny. Do odvolání se budou uskutečňovat pouze plánované práce s přerušením dodávky elektřiny realizované za účelem zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti dodávky elektřiny, například v případě poruch nastalých silným větrem,“ uvedla mluvčí firmy Soňa Holingerová.

Ilustrační foto

Připomněla, že stejné opatření zavedla ČEZ Distribuce i v březnu během první vlny pandemie. „Tehdy zrušila více než 45 procent plánovaných odstávek elektřiny, majících dopad na zákazníka. Ročně provedou energetici více než 50.000 odstávek elektřiny. Nicméně dvě třetiny těchto odstávek zákazníci vůbec nepocítí. Jsou prováděny metodu práce pod napětím nebo dalším technickým opatřením, jako například zkruhováním vedení – elektřinu přivedou energetici například z hladiny nízkého napětí a podobně,“ dodala Holingerová.

Distribuční území elektřiny je v Česku rozděleno mezi mezi společnosti ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PREdistribuce. Distributora energií si lidé nevolí, vybírají si až mezi jednotlivými dodavateli. Těch je podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) v Česku přes 100.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se