Domů
Elektřina
ENTSO-E: Evropa je i přes odstávky jádra ve Francii na zimu připravena

ENTSO-E: Evropa je i přes odstávky jádra ve Francii na zimu připravena

Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) ve svém výhledu na zimu 2016/2017 tvrdí, že je Evropa z pohledu výkonové přiměřenosti dostatečně připravena. I přes vynucené odstávky jaderných elektráren ve Francii by měly být provozované zdroje schopny pokrýt normální i zvýšenou spotřebu elektřiny.  

ENTSO-E v rámci zimního výhledu zkoumalo v případě Francie i situace, kdy by teplota spadla o 3 °C pod průměr v prosinci a o 5 °C pod průměr v lednu. V kombinaci s očekávanou pokračující odstávkou 13 jaderných elektráren v prosinci a 9 jaderných elektráren začátkem ledna by podle ENTSO-E mohly vzniknout „napjaté situace“.

„Situace ve Francii může ovlivnit sousedící státy včetně Belgie a Velké Británie,“ uvádí ENTSO-E ve svém zimním výhledu.

ENTSO-E zároveň dodalo, že jak francouzský provozovatel přenosové soustavy RTE, tak jeho belgický protějšek Elia, mají k dispozici několik opatření, která mohou v případě potřeby využít. Tato opatření zahrnují výkonové rezervy a smlouvy s průmyslovými odběrateli, kterým může být přerušena dodávka elektřiny.

Náklady na rezervu ve Velké Británii rostou

Odstávky jaderných elektráren ve Francii způsobené obavami o odolnosti některých komponent (v říjnu bylo současně odstaveno až 20 z celkových 58 francouzských jaderných elektráren) způsobily růst ceny elektřiny na evropských trzích.

Například ceny elektřiny na britských krátkodobých trzích vzrostly začátkem listopadu o desítky procent, když se k obavám o nedostatek importu elektřiny z Francie přidala slabá výroba větrných elektráren.

Soustava Velké Británie by nicméně měla být na zimu jak podle ENTSO-E, tak podle britského provozovatele přenosové soustavy National Grid, dostatečně připravena.

Hlavním opatřením, které bude mít National Grid v případě potřeby k dispozici je 3,6GW výkonová rezerva. Ta letos vyšla britského provozovatele přenosové soustavy na 122 milionů liber (zhruba 3,9 mld. Kč), což je více než trojnásobek ve srovnání s loňskou zimou.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.