I Skandinávie si stěžuje na německou přenosovou soustavu

DomůPřenos elektřinyI Skandinávie si stěžuje na německou přenosovou soustavu

Nejen z české a polské strany zaznívají negativní ohlasy na německou přenosovou soustavu a její nedostatečně rychlý rozvoj. Nově se přidaly i skandinávské země, které si ale stěžují z jiného důvodu. Nedostatečná kapacita vedení jim neumožňuje dodávat elektřinu na jih Německa. 

Švédsko, Norsko a Dánsko si nedávno podle informací deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung stěžovaly u Evropské komise na nedostatečné propojení severní a jižní části Německa. Podle jejich názoru je německá přenosová soustava poddimenzovaná a brání dodávkám elektřiny na jih.

Dánsko by na jih mohlo dodávat více elektřiny z větrných elektráren, zatímco Švédsko a Norsko může díky Baltic Cable (600 MW) a NordLinku (1400 MW, pozn. nyní ve výstavbě) dodávat přebytečnou elektřinu z vodních elektráren.

Jak připomíná německý deník, skandinávské země nejsou jediné, které si stěžují na přenosovou soustavu v Německu. Upozorňuje zejména na Českou republiku a Polsko, kde jsou v současné době ve výstavbě transformátory s řízeným posunem fáze.

Dánsko má výborné podmínky pro výrobu elektřiny z offshore větrných elektráren

Kvůli problémům s rozvojem přenosové soustavy v Německu se mezinárodní agentura pro spolupráci energetických regulátorů rozhodla zrušit společnou německo-rakouskou zónu. Ta umožňuje prakticky neomezené obchodování mezi zeměmi bez ohledu na fyzikální možnosti propojení.

Podle agentury Bloomberg by rozdělení německo-rakouské obchodní zóny stálo rakouské domácnosti a průmysl až 300 mil. EUR. Již nyní někteří dodavatelé elektřiny do smluv o dodávkách doplňují ustanovení o možném růstu ceny při rozdělení trhů.

Na případné rozdělení trhů by nejvíce doplatilo právě Rakousko, kde by vzrostly ceny elektřiny. V Německu by mohli z rozdělení zóny profitovat provozovatelé přenosových soustav, kterým by se snížily náklady na regulaci sítě. Ty v loňském roce dosáhly hodnoty 1 mld. EUR a v dalších letech by se tato částka měla zvyšovat.