Domů
Přenos elektřiny
LN: Hackeři napadli na začátku dubna ČEZ Distribuci, útok byl odražen

LN: Hackeři napadli na začátku dubna ČEZ Distribuci, útok byl odražen

Společnost ČEZ Distribuce čelila v minulých dnech kybernetickému útoku. Hrozbu se podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže podařilo eliminovat. Píšou o tom dnešní Lidové noviny (LN). S poznatky z útoku, který byl vyhodnocen jako méně závažný, se ČEZ obrátil na Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ten o dva dny později vydal varování, aby strážci kritické infrastruktury státu byli na pozoru kvůli hrozbě kyberútoků.

„3. a 8. dubna byla zaznamenána podezřelá aktivita na perimetrových komunikačních prvcích společnosti ČEZ Distribuce. Podle zjištěných informací bylo cílem narušení dostupnosti těchto komunikačních prvků,“ potvrdil deníku mluvčí ČEZ.

Podle něj byla tato aktivita díky instalovaným bezpečnostním opatřením bezprostředně odhalena a dostupnost komunikačních prvků a jejich služeb byla zachována v maximálním možném rozsahu, dodal.

Firma ČEZ Distribuce provozuje vedení v délce asi 164.000 kilometrů a má 3,7 milionu odběrných míst. Působí na území Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Středočeského, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje a částečně ve Zlínském kraji a na Vysočině.

Mluvčí NÚKIB Radek Holý se k incidentu v ČEZ Distribuci podle listu nevyjádřil. Zmíněné varování jeho úřadu z minulého čtvrtka se týkalo především útoků na zdravotnická zařízení. Napadení hlásily koncem týdne fakultní nemocnice v Ostravě i Olomouci, nemocnice v Karlovarském a Pardubickém kraji i samotné ministerstvo zdravotnictví. Že v posledních dnech zaznamenalo několik kybernetických útoků na svou IT infrastrukturu a další systémy, které používá, oznámilo v pátek i Letiště Praha. Hackeři se pokoušeli získat především přístupové údaje do systémů. Všechny útoky byly zatím odraženy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Energetik 007
22. duben 2020, 06:23

Kdo čím zachází tím také schází... To je jen zkouška, to jsme smáli, když stuxnet napadl Simatic S7 v Bušehru, stejný Simatic je na IŘS Mělník Praha takže kromě toho že bude Praha bez tepla to rozchází trubky 1200mm mezi Prahou a Mělníkem.

Ještě že Temelín má Westinghouse

energetik
29. duben 2020, 21:40

Vypadá to že se hackerům přece jen asi něco povedlo, portál naměřených dat je nějaký pochroumaný a nepoužitelný, na některých počítačích a prohlížečích se ten portál vůbec nenačte, na jiných to hlásí chybu přesměrování a smyčku a v jiných to způsobí zásek prohlížeče.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se