Domů
Přenos elektřiny
National Grid: Rostoucí podíl OZE a úbytek uhelných zdrojů klade rostoucí nároky na řízení soustavy

National Grid: Rostoucí podíl OZE a úbytek uhelných zdrojů klade rostoucí nároky na řízení soustavy

S rostoucím podílem fotovoltaických elektráren v energetické mixu je ve Spojeném království během období nízké letní poptávky stále obtížnější udržet vyrovnanou bilanci mezi výrobou a spotřebou elektřiny v elektrizační soustavě.

Pro udržení frekvence soustavy v mezích normálního provozu v době nízké poptávky a vysoké výroby zdrojů bez setrvačných hmot budou nezbytné časté zásahy, uvedl National Grid, provozovatel přenosové soustavy ve Spojeném království.

„Budeme muset podnikat každodenní kroky k řízení frekvence systému v době nízké poptávky. Obvykle to bude zahrnovat práci s flexibilní výrobou pro snížení nabídky,“ uvedl National Grid.

Problematickým bude zároveň řízení jalového výkonu v soustavě, který ovlivňuje ztráty, ale také napětí. National Grid proto vypsal dodatečná výběrová řízení na poskytování jalového výkonu pro léto roku 2019 a přelom let 2019/2020.

Ubývající „setrvačnost“

Spojené království zavedením uhlíkové daně efektivně snižuje instalovaný výkon uhelných elektráren, který je nahrazován zejména obnovitelnými zdroji energie. Letošní léto má být z pohledu dostupnosti uhelných zdrojů extrémně nepříznivé, důvodem jsou nepříznivé ekonomické podmínky pro tyto zdroje ovlivněné jednak uhlíkovou daní, vysokou cenou emisních povolenek a také nízkou cenou elektřiny v době nízké poptávky. Dva 500MW bloky již ohlásily pro léto odstávku a National Grid očekává stejný osud u dalších uhelných zdrojů.

Instalovaný výkon jednotlivých typů zdrojů ve Spojeném království. Zdroj: UK ENERGY IN BRIEF 2018, Ministerstvo energetiky UK

Počet hodin, ve kterých uhelné elektrárny nedodávají do soustavy žádný výkon, každoročně roste, naproti tomu výkon obnovitelných zdrojů se zvyšuje. V létě je vlivem nízké poptávky po elektřině a vysoké výroby fotovoltaických elektráren tento jev nejvíce patrný.

Uhelné elektrárny disponují turbínami a generátory poskytujícími soustavě rotační setrvačné hmoty, které zmírňují šoky výkonových změn. Naproti tomu fotovoltaické elektrárny bez pohyblivých částí neposkytují žádnou setrvačnost. Zachování vyrovnané bilance výroby a spotřeby se tak pro National Grid stává každé léto složitější.

Hodiny nulové výroby uhelných elektráren ve Spojeném království. Zdroj: DRAX

Klesající letní minimum

Minimální letní poptávku v roce 2019 předpokládá National Grid ve výši 17,9 GW, což je o 100 MW méně než v loňském roce. Minimum obvykle nastává v noci, avšak narůstající výkon fotovoltaických elektráren v odběrných místech znamená, že nižší hodnoty se dají předpokládat i přes den.  Denní minimum je letos předpokládáno ve výši 20,8 GW, meziročně o 200 MW méně.

Předpověď minimální poptávky ve Spojeném království v roce 2018 a 2019. Zdroj: Summer Outlook 2019, National Grid

Pro udržení rovnováhy může být provozovatel přenosové soustavy nucen požadovat čerpání přečerpávacích vodních elektráren, platit větrným elektrárnám za snížení výroby a provádět zásahy pro snížení importu skrze propojovací vedení s kontinentální Evropou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
energetik
28. březen 2019, 08:54

Kdybych teoreticky fotovoltaickými panely napájel Leonardovo soustrojí, tak by setrvačné hmoty měli dost, ale zase by pindali že klesla rychlost odezvy na požadované regulační zásahy a v ČR by se tím nedali ani splnit požadavky v PPDS. Takže tyto vrtochy některých taky "energetiků" prakticky ničím neuspokojíte a vždy budou hledat nějakou výmluvu a důvod k tomu že potřebují více peněz.

Vladimír Šťastný
28. březen 2019, 09:13

Tohle by nenapadlo ani totálního blba.

energetik
28. březen 2019, 09:18

Ano, mezi genialitou a šílenstvím je často jen velmi úzká a klikatá hranice a někdy z pohledu obyčejných lidí dochází k chybnému zařazení sledovaného jedince.

Emil
28. březen 2019, 09:36

Což ovšem není tento případ, protože tady nebyla řeč o šílenství, ale jen o obyčejné (byť totální) blbosti.

energetik
28. březen 2019, 10:02

Já uznávám že je to blbost (psal jsem "teoreticky"), ale pouze ekonomická, technický problém by v tom nebyl, dokonce by šlo realizovat i analog-mechanické MPPT. Ale od distributora už jsem se setkal s daleko většími požadovanými blbostmi než je tato, takže proč ne. Do našeho blbákova by do zapadlo dokonale a možná že i v tom království.

Milan Vaněček
28. březen 2019, 11:10

V zemích okolo 50. rovnoběžky je (narozdíl od jižnějších zemí) zimní spotřeba elektřiny vyšší. Je nutno si ale uvědomit že v těchto zemích je ještě vyšší zimní spotřeba tepla na topení, teplou vodu a páru.

Takže z hlediska těchto států (my do nich plně patříme) je nutno řešit výrobu elektřiny i tepla současně, to jest koordinovaně to jest s maximálním využitím kogenerace.

A ne si hrát na svém písečku výroby pouze elektřiny.

V období mezi jarní a podzimní rovnodenností nám fotovoltaika okolo 2050 může dát většinu potřebné energie (elektřina i chlazení). Zimu je potřeba řešit energií z větru a především kogenerací, klasické fosilní zdroje energie budou fungovat i po roce 2050, když budou z části tvořeny syntetickými palivy.

Honza
28. březen 2019, 16:38

V roce 2050 bude fotovoltaika tak levná, že si každý maloodběratel raději postaví FV elektrárnu o výkonu 10x jeho maximální výkonové potřeby, tak aby i v zimě při snížených energetické produkci fotovoltaických panelů bylo celkové množství vyrobené elektrické energie danou fotovoltaickou elektrárnou dostatečné pro pokrytí celkových energetických potřeb daného maloodběratele. Celková zimní energetická potřeba bude také tou dobou nižší než dnes – budovy budou nízkoenergetické ...

Vojtech Barták
28. březen 2019, 20:32

A tu plochu potřebnou na 10x jeho spotřebu najde kde? U sousedů?

Milan Vaněček
28. březen 2019, 22:44

Teď jsou optimální tak 3 kWp pro letní samospotřebu, ty dají v ČR 3 MWh za rok i více, na zimu by vám stačilo cca 5 krát více a protože už bude v té době typická účinnost panelů dvojnásobná a protože to budete orientovat nejen na jih ale i východ a západ, tak se velké většině těch 15 kW na střechu vejde. A když budete chtít 20 kWp když budete mít dva elektromobily tak dáte něco na fasádu či garáž.

Emil
29. březen 2019, 07:27

Až na to, že dnes má velká většina střech pouze dvě střešní roviny, z toho využitelnou jen jednu. Možná to ale v roce 2050 bude jinak, třeba tu budou už jen domy, které se budou otáčet za sluncem...

Milan Vaněček
29. březen 2019, 08:10

Něco víc pitomého už jste vymyslet neuměl? ????

Emil
29. březen 2019, 09:03

Tuhle pitomost jsem nevymyslel já, ale pan Bohumil Lhota, který za ni dostal dokonce "ekologického Oscara" v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR v kategorii Kutil.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se