Německý síťový regulátor žádá změnu společné obchodní zóny s Rakouskem

DomůElektřinaNěmecký síťový regulátor žádá změnu společné obchodní zóny s Rakouskem

Německý orgán Bundesnetzagentur, jež má na starost i regulaci energetických sítí, včera vyzval všechny německé provozovatele přenosové sítě, aby připravili návrh řízení přenosových kapacit na německo-rakouské hranici. Změna systému přiřazování přenosových kapacit by tak de facto znamenala konec současné podoby společné obchodní zóny, která je předmětem sporu mezi evropskými provozovateli soustav již dlouhou dobu.

Podle Bundesnetzagentur je zavedení systému řízení přetížení na hranici Německa s Rakouskem nevyhnutelné, jelikož přenosové soustavy v Německu, Rakousku, Polsku a České republice nejsou technicky schopné přenášet veškerou zobchodovanou elektřinu a přes veškerá rozšíření si s toky elektřiny dlouhodobě neporadí. Systém, jenž by měl být zaveden do léta 2018, má pokrýt vnitrodenní trh i jednodenní a dlouhodobé kontrakty.

 „Až do teď pocházela potřeba pro redispečink z velké části z naší neschopnosti řídit přenosové kapacity na hranici s Rakouskem. Zvláštní zacházení s Rakouskou hranicí se stává větším rizikem pro bezpečný provoz sítě. Potřeba redispečinku výrazně klesne, až budou zavedena opatření na řízení přetížení zaručující, že obchodování s elektřinou bude probíhat na základě přenosové kapacity, která je technicky dostupná.“

Jochen Homann, prezident Bundesnetzagentur

Evropská Agentura pro spolupráci energetických regulačních o (ACER) přitom rozdělení obchodní zóny doporučovala již loni v září. V lednu letošního roku se nicméně ředitelka oddělení pro energetickou politiku direktorátu Evropské komise Mechthilda Wörsdörferová vyjádřila, že komise je proti přímému rozdělení společné obchodní zóny, jelikož tento krok odporuje myšlence propojování evropských energetických trhů.

Úprava systému, kdy obchodování mezi Německem a Rakouskem bude probíhat na základě skutečných přenosových kapacit, je dle německého regulátora v souladu s evropským právem. Nadměrný obchod mezi zeměmi rovněž ohrožuje bezpečnost sítí v několika zemích a omezuje další účastníky v přeshraničním obchodu s elektřinou, uvádí Bundesnetzagentur.