Současný výpadek všech tří nizozemských podmořských propojení vyvolává otázku nad potřebou záložních kapacit

DomůPřenos elektřinySoučasný výpadek všech tří nizozemských podmořských propojení vyvolává otázku nad potřebou záložních kapacit

Nizozemsko předminulý týden zažilo nebývalou situaci, když všechna jeho podmořská kabelová propojení byla postižena výpadkem. Díky relativně vysoké výrobě obnovitelných zdrojů energie však nebyly ohrožený dodávky elektřiny. Dle odborníků však situace zdůraznila potřebu záložních kapacit. 

21. ledna po téměř 16 hodin byl nizozemský trh s elektřinou vůbec poprvé současně odstřižen od Británie, Norska a Dánska z důvodu spolu nesouvisejících poruch všech tří podmořských kabelových vedení, uvedl server Montel.

V té době by Nizozemsko dováželo elektřinu z Norska a Dánska, výpadek propojení tak musel být nahrazen jinými zdroji. Naštěstí panovaly příznivé podmínky pro výrobu větrných a solárních elektráren, které tak byly schopny poskytnout dostatek výkonu navíc k výrobě z plynových elektráren. Výsledkem bylo, že událost zůstala do značné míry bez povšimnutí. V případě bezvětří a zatažené oblohy však býval mohl nastat problém.

Zdroj: TenneT

„Podle mého názoru by to mělo být vnímáno jako varování. Import dodávek prostřednictvím propojovacích kabelů znamená, že potřebujeme za a) větší kapacitu propojení a za b) stále potřebujeme zálohu pro takové situace,“ uvedl Hans van Cleef, hlavní ekonom v nizozemské bance ABN Amro.

Ve své nejnovější zprávě o zabezpečení dodávek nizozemský provozovatel přenosové soustavy, společnost TenneT, odhadl, že dovozní kapacita vzroste do roku 2030 na 10 GW, oproti současným 7,8 GW. To podle TenneT, spolu se silným růstem instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů energie, přinese navýšení dostupného výkonu v zemi.

„Nizozemská vláda v případě potřeby přijme cílená opatření,“ uvedl mluvčí vlády a dodal, že vláda spoléhá na hodnocení výkonové přiměřenosti a bezpečnosti dodávek elektřiny společnosti TenneT, aby určila, zda je třeba zasáhnout. Dodal také, že v souvislosti s výpadky kabelových vedení z předminulého týdne nevznikly obavy o zabezpečení dodávek.

Výpadek všech tří podmořských propojení

Kabelové propojení Nizozemska s Norskem o délce 580 km, NorNed, s přenosovou kapacitou 700 MW, bylo odpojeno 18. ledna a kvůli opravám zůstane v odstávce až do 11. dubna. Nizozemsko-britské 260 km dlouhé propojovací vedení BritNed o kapacitě 1000 MW je kvůli poruše mimo provoz od 8. prosince, do provozu by mělo být uvedeno 7. února.

Kabelové vedení COBRAcable s přenosovou kapacitou 700 MW propojující Nizozemsko s Dánskem bylo mimo provoz kvůli poruše kabelu od září loňského roku do 8. ledna, kdy byly opravy dokončeny. 21. ledna však došlo k další prozatím blíže nespecifikované poruše.

Nové 700MW vedení mezi Nizozemskem a Dánskem. Zdroj: TenneT
700MW vedení mezi Nizozemskem a Dánskem. Zdroj: TenneT

Společnost TenneT uvedla, že je proti finančním dopadům neplánovaných poruch kabelových vedení pojištěna.

„Minulý týden to byla pro Nizozemsko celkem extrémní situace. Určitě to ukazuje, že i podmořské kabely mají určitá rizika, která je třeba vzít v úvahu při určování tzv. snížené kapacitu propojovacích vedení,“ uvedl nizozemský manažer v oblasti obchodování s energií.

Tzv. snížená kapacita je hodnota přenosové kapacity propojovacího vedení, která udává dlouhodobě očekávanou importní kapacitu vedení v době vysokého zatížení soustavy.

Zdroj úvodní fotografie: TenneT

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují