Domů
Ropa
Austrálie se přidává k USA a Británii a zakazuje dodávky ruské ropy
Těžba ropy
Zdroj: Dentons

Austrálie se přidává k USA a Británii a zakazuje dodávky ruské ropy

Ropa
4 komentáře
12. březen 2022, 12:31
Jan Votruba
Austrálie je další zemí, která uvrhla zákaz dovozu ruské ropy. Zákaz bude v platnosti až za 45 dnů, aby se stihly dovézt zaplacené objednávky a nedošlo k výpadku v rafinériích.

Austrálie se po vzoru jiných velkých spojenců, jako jsou USA či Spojené království, rozhodla zakázat dovoz vybraných ruských energetických surovin, jak oznámil zpravodajský deník Guardian. Do tohoto zákazu patří především, ropné produkty, zemní plyna uhlí. Místní vláda také řekla, že zákaz bude uveden v platnost za 45 dní.

Co se objednalo, to se doveze

Právě 45 dní je dle vyhodnocení vlády nutná doba, aby se dovezly již zařízené a zaplacené objednávky. Zvlášť se jedná o dva tamní zpracovatele ropy, Viva Energy a Ampol. Obě společnosti oznámily, že stále očekávají dodávky, které byly zaplaceny ještě před vypuknutím konfliktu na Ukrajině. Dodávka ropy by měla proběhnout v následujících dvou měsících.

„Viva Energy prozkoumala možnosti, jak se již zakoupených dodávek zbavit, ale na trhu nejsou žádní věrohodní kupci a bez těchto dodávek bude mít společnost výpadky ve zpracovatelském procesu a případné nedostatky paliva,“ sdělil mluvčí Viva Energy. „Tyto objednávky byly koupeny od mezinárodních společností, ne přímo od ruských firem.“

Obě společnosti také vyjádřily sympatie k Ukrajině a k nevinným lidem, kteří jsou tímto konfliktem zasaženi.

Spolu proti Rusku

Mluvčí vlády sdělil, že Austrálie silně podporuje dřívější prohlášení amerického prezidenta Joe Bidena a premiéra Spojeného Království Borise Johnsona ohledně zákazů vůči Rusku. Ačkoliv Austrálie není hlavním dovozcem ruských energetických komodit, koordinované činy dalších zemí „budou moci kolektivně ochromit ruské příjmy a možnost financovat Putinovu neoprávněnou válku s Ukrajinou“.

Dle vládních statistik Austrálie minulý rok dovezla 147 milionů litrů ropy z Ruska, což je pouze 1,2 % celkového dovozeného množství ropy. Nicméně s cenou benzínu kolem dvou dolarů (zhruba 46 Kč) ve většině velkých měst si tamní vláda nemůže dovolit riskovat ohrožení bezpečnosti dodávek ropy a proto je zákaz až za zmíněných 45 dnů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Vojvodik Petr
12. březen 2022, 16:16

Až odstavíme rafinerie, to bude...

petr
12. březen 2022, 17:52

Tento článek je opravdu přínosem, 147 mil litrů za rok to je 1 mil, barelů, tedy úplné NIC. Austrálie těží sama ropu tak nevím co tím chtěl autor řici...

maly jarda
12. březen 2022, 18:22

Pochopitelně že Austrálie propaguje zákaz dovozu fosilních paliv z Ruska

To se to pak bude vydělávat na předraženém australském uhlí .. to tu Evropu pěkně podojí

Richard Vacek
13. březen 2022, 07:29

Dělají to chytře. S ohledem na to, aby neohrozili své provozy a cenovou hladinu benzínu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516