British Petrol (BP) v tomto týdnu uveřejnil svůj každoroční Energetický výhled (Energy Outlook). Společnost předpokládá, že zemní plyn do roku 2035 předstihne uhlí na druhém místě světových energetických zdrojů. Spotřeba ropy i nadále poroste. Nic na tom nezmění ani předpokládaný dramatický rozvoj elektromobility.

Britská ropná společnost British Petrol vydala v tomto týdnu svůj Energy Outlook. V něm se každoročně snaží predikovat budoucí vývoj světové energetiky. Mezi lety 2015 a 2035 předpokládá BP zdvojnásobení světové ekonomiky. Světová spotřeba energie vzroste však jen o 30 %.

Největší rozvoj v následujících letech se předpokládá u obnovitelných zdrojů – průměrný růst výroby je odhadován na 7,6 % ročně. Následován je pak jadernou energetikou – 2,1 % ročně. Roční růst využití ropy jako energetického zdroje je odhadováno na 0,7 %, zemního plynu na 1,6 %. Zemní plyn by se tak do roku 2035 měl stát druhým největším energetickým zdrojem. Na prvním místě zůstane ropa.

BP odhaduje, že v následujících dvou desetiletí dojde k masivnímu rozšíření elektromobilů; ze současného 1 miliónu vozů až na 100 miliónů. Dle vyjádření zástupců firmy to však spotřebu ropy nijak zásadně neovlivní.

„Není to Tesla a Amerika. Ve skutečnosti jsou to dvě miliardy lidí, většinou z Asie, které si budou brzy moci dovolit své první auto. To oni budou pohánět poptávku po ropě. To je, oč tu běží,“ Spencer Dale, vedoucí ekonom skupiny BP.

Evropská jaderná energetika v uvažovaném období poklesne o 30 % v důsledku stáří svých jaderných zdrojů. Růst instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách v Číně je odhadován na 11 % za rok. Tato země se tak bude podílet na růstu jaderné energetiky téměř ze ¾.

Mnohé organizace považují každoroční zprávu britské ropné společnosti za neobjektivní. Každý rok kupříkladu předpokládá zpomalení rozvoje obnovitelných zdrojů, ten však stále nenastal. Oproti minulému roku také došlo k zdvojnásobení odhadu používaných elektromobilů v roce 2035.

zdroj úvodní fotografie: BP

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *