Domů
Ropa
BP: Svět se o nedostatek plynu ani ropy v budoucnosti obávat nemusí
Těžba ropy. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/deepwaterhorizonresponse/

BP: Svět se o nedostatek plynu ani ropy v budoucnosti obávat nemusí

Ropa
Bez komentáře
4. listopad 2015, 09:01
Eduard Majling

Britská energetická společnost BP tvrdí, že lidstvu v nadcházejících dekádách nedostatek fosilních paliv určitě nehrozí. Navzdory neustále rostoucí spotřebě se díky současným technologiím můžou světové zásoby ropy a plynu do roku 2050 až zdvojnásobit, uvádí BP.

„Energetické zdroje jsou početné. Obavy z vyčerpání zásoby ropy či plynu vymizely,“ řekl David Eyton, vedoucí technologické divize BP.

Díky neustále se rozvíjejícím technologiím prozkoumávání a těžby by se těžitelné světové zásoby fosilních paliv mohly do roku 2050 zvýšit ze současných 2,9 trilionů barelů ropného ekvivalentu na hodnotu 4,8 trilionů. Podle optimistických odhadů BP by další rozvoj technologií mohl tento objem navýšit až na 7,5 trilionů.

„Pravděpodobně jsme velmi blízko bodu, kdy potenciál prohloubení těžby z již objevených zdrojů převýší potenciál objevování nových,“

David Eyton

V současné době nicméně panuje trend snižování závislosti na fosilních palivech a rozvoj obnovitelných zdrojů.

Další dopovědi na otázky budoucnosti uhlíkové politiky a využívání fosilních zdrojů energie by měla přinést nadcházející konferencekonference, jež se uskuteční na přelomu listopadu a prosince v Paříži.

„Nakonec to budou národní a mezinárodní politické strategie, které určí kolik a jaké zdroje budou využívány,“ dodává Eyton.

Důležitým faktorem, jenž významně ovlivní využívání fosilních zdrojů, bude cena emisí oxidů uhlíku. S rostoucí cenou emisních povolenek bude ekonomická efektivita využívání uhlí klesat.

Podle BP bude však ropa nadále hlavním zdrojem energie pro sektor dopravy nejméně do roku 2035, nicméně rozvoj bateriových technologií umožní vozidlům s elektrickým pohonem konkurovat konvenčním spalovacím a vznětovým pohonům.

Zdroj úvodní fotografie: Deepwater Horizon Response

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ceny ropy dál rostou kvůli obavám ohledně dodávek
28. červen 2022, 17:08
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se