Domů
Ropa
Břidlicová ropa v Latinské Americe

Břidlicová ropa v Latinské Americe

USA není jediným státem na americkém kontinentě, který prožívá revoluci v oblasti břidlicové ropy. Také v několika státech Jižní Ameriky byly nalezeny značné zásoby ropy a zemního plynu vyskytující se v břidlicích.

Brzy tedy budeme s velkou pravděpodobností sledovat další významný rozvoj tohoto nekonvenčního způsobu těžby ve státech nacházejících se v oblasti zvané Latinská Amerika.

Otázkou zůstává, kdy se tak stane, jelikož při současné situaci na trzích s ropou a zemním plynem se stává nekonvenční způsob těžby z břidlic čím dál méně konkurenceschopný.

Hydraulické štěpení

Hydraulické štěpení, neboli frakování z anglického originálu “fracking“, je termín, který v posledních letech slýcháme velice často a je spojován s nekonvenční těžbou nerostných surovin, jako je ropa a zemní plyn. Tato metoda se poprvé představila v USA v roce 1949 a zvlášť v posledním desetiletí prodělala značný technologický posun. Jeden z hlavních důvodů jsou světové zásoby břidlicové ropy, které se odhadují na více než 5 bilionů barelů.

Právě díky technologii hydraulického štěpení je možné  efektivně získávat zemní plyn a ropu z různých zemin. Technologie, zkráceně řečeno, funguje na principu vytvoření kanálů, kudy může proudit zemní plyn a ropa. Hydraulicky stlačená kapalná směs se vstříkne do hornin a tím vytvoří trhliny. Vysokotlaká kapalná směs většinou obsahuje vodu, písek a přidané chemikálie. Písek zde slouží především k udržení vytvořených trhlin dostatečně otevřených.

Popis technologie těžby z břidlic. Zdroj: www.propublica.org

 

Pro vstříknutí směsi se vytvoří vrt, který si můžeme představit jako studnu. Vstříknutá směs pak umožňuje ropě či zemnímu plynu se promísit s tekutinou. Díky vnitřnímu tlaku v hornině je tekutá směs společně s ropou či zemním plynem dopravena vrtem zpátky na povrch.

Pomocí hydraulického štěpení se tedy získává také zemní plyn. V principu jde o stejnou technologii a postup získávání a i u zemního plynu jsou rozsáhlá naleziště.

Břidlicová ropa

Zde je důležité si vyjasnit, co se míní termínem břidlicová ropa. Mnoho mylných informací pochází z anglického jazyka, kde se mluví o oil shale a shale oil či tight oil. Do češtiny se první dva výrazy překládají povětšinou stejně. Břidlicová ropa, oil shale, je hornina břidlice, která v sobě obsahuje kerogen a lze ji použít především jako topné palivo. Z této břidlice lze udělat i ropu, ale při dnešních cenách ropy je přeměna ekonomicky značně nevýhodná.

Tento článek pojednává o shale oil či tight oil, což je ropa uvězněná v horninách jako je břidlice, vápenec či obecně horniny, které se vyznačují nízkou propustností a vyskytují se především v hloubce 1 až 3 kilometry pod povrchem. Ropa má parametry standardní, běžně těžené, ropy, akorát se nenachází ve větším množství v jedné puklině či bublině. Jde o ropu, která je roztroušená a uvězněná v malých kapslích v hornině, a proto ji nelze těžit konvenčním způsobem.

Kvůli problematice s odbornými termíny se v roce 2013 usnesla světová energetiká rada, že pro ropu z hornin se bude používat termín tight oil nebo light tight oil, v překladu topný olej nebo lehký topný olej. V české literatuře se ovšem stále převážně používá termín břidlicová ropa.

Odhadované zásoby v Jižní Americe

Pomocí frakování se ropa získává především ve Spojených Státech a Kanadě. Je to jeden z hlavních důvodů poklesu ceny ropy v posledních letech. Soukromý sektor je v těchto dvou zemích silně motivován, aby investoval do vývoje technologie a produkce ropy ze zásob, kterými oba státy oplývají.

Jeden z důvodů, proč se ropa těží zejména v USA a Kanadě je dostupnost správných vrtacích nástrojů. Aby frakování bylo efektivní, je potřeba udělat vertikální vrt asi dva kilometry hluboko, kde se nachází vrstva hornin s uvězněnou ropou. Pak je nezbytné vrt zahnout a vrtat horizontálně, jak je vyobrazeno na obrázku výše. Většina vrtacích přístrojů, které umožňují horizontální vrtání, se nachází právě v Severní Americe.

Ve většině států se v současné době provádí především hledání potencionálních nalezišť. Protože se neustále objevují nová naleziště a světové zásoby se rok od roku značně zvyšují. Otázkou zůstává, kolik nalezišť bude ekonomicky výhodných k získávání ropy.

Díky nově nalezeným zásobám čeká pravděpodobně Latinskou Ameriku podobná revoluce jako USA. Jedná se především o Argentinu, Brazílii, Venezuelu a Uruguay. Byly zde nalezeny velké zásoby jak ropy, tak zemního plynu.

Z Argentiny se stala potencionální velmoc na nerostné suroviny z hornin, protože nyní disponuje druhými největšími zásobami zemního plynu z hornin na světě a je čtvrtá ve světových zásobách ropy z hornin. Pro představu, současný odhad zásob břidlicové ropy je 27 miliard barelů a světová spotřeba v roce 2014 byla 33,5 miliard barelů. Zásoby zemního plynu jsou odhadovány na 22,7 bilionů kubických metrů a pro srovnání světová spotřeba v roce 2012 byla zhruba 3,4 bilionů kubických metrů.

O naleziště v Latinské Americe mají zájem ropní giganti

Argentina nepředpokládá, že sama bude ropu a zemní plyn těžit. O dosud největší naleziště Vaca Muerta projevil gigant Chevron. Ten již získal povolení k průzkumu zdejších hornin a uzavřel dohodu s YPF, státem vlastněnou společností zabývající se průzkumem nových nalezišť ropy a zemního plynu. YPF jedná s dalšími těžařskými společnostmi, jako například s americkou Dow Chemical, německým Wintershall nebo čínským Sinopec.

Venezuela dle americké energetické asociace má šesté největší zásoby břidlicové ropy a k tomu poloviční zásoby zemního plynu než Argentina. Venezuela je jedním z největších dovozců ropy, která tvoří 95 % příjmů z celkového exportu země, do USA a Střední Ameriky. Venezuelský prezident dokonce veřejně prohlásil, že USA cíleně těží břidlicovou ropu, aby ještě více nasytilo už takto nasycený trh s ropou a poškodil tak ekonomiku Venezuely a Ruska. Kvůli nízkým cenám Venezuela téměř zastavila průzkum a těžbu ropy a zemního plynu.

Brazílie se po desetiletí zaměřovala na těžbu ropy z moře, která v současnosti tvoří asi 90 % vytěžené ropy v zemi. Podle americké energetické asociace má Brazílie skutečně největší zásoby břidlicové ropy na světě, kterou lze vytěžit, a to zatím ve výši 82 miliard barelů ropy. Brazílie také vlastní zásoby břidlicového plynu ve výši necelých 7 bilionů kubických metrů.

Je zřejmé, že Latinská Amerika se stane v budoucnu předním dovozcem ropy a zemního plynu ze svých břidlicových nalezišť. Vzhledem k aktuálním nalezištím v Texasu a v Severní Dakotě v USA a celkovému poklesu ceny ropy a zemního plynu se ovšem neočekává závratná těžba v příštích pár letech, ale lze předpokládat říct, že v budoucnu si své místo břidlicové zásoby v Latinské Americe určitě najdou.

Zdroj úvodního obrázku: www.rigzone.com

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.