Domů
Ropa
Evropští ministři zahraničí: Embargo na ruskou ropu by mohlo být součástí příštího balíčku sankcí
Zdroj: Dentons

Evropští ministři zahraničí: Embargo na ruskou ropu by mohlo být součástí příštího balíčku sankcí

Ropa
1 komentář
13. duben 2022, 11:01
Daniel Grecman
Dle společného prohlášení ministrů zahraničí Irska, Litvy a Nizozemska připravují zástupci EU návrh toho, jak by mohl vypadat v praxi zákaz dovozu ruské ropy, jak informuje portál Euractiv. Mezi členskými státy EU však v této otázce nepanuje shoda a na ropném embargu se dosud členské státy EU neshodly.

Rusko dodává ropu převážně do evropských zemí, ČR je vysoce závislá

„Nyní pracují na zajištění toho, že ropa bude obsažena v dalším balíčku sankcí,“ uvedl irský ministr zahraničí Simon Coveney s odkazem na Evropskou komisi a další pravděpodobné kroky EU vůči Rusku, pokud bude ruská agrese na Ukrajině dále pokračovat. „Evropská unie utrácí stovky milionů eur na importu ruské ropy, což zcela jistě přispívá k financování této války. Musíme to financování odstřihnout… čím dříve, tím lépe.“

Je nutné připomenout, že Rusko je třetím největším producentem ropy po USA a Saúdské Arábii. Rovněž je členem skupiny OPEC+. Toto uskupení zahrnuje členské státy OPEC a jeho spojence. Rusko hraje mezi spojenci kartelu OPEC stěžejní roli. Samotný kartel OPEC zatím volání USA nebo států EU o navýšení jeho ropné produkce nevyslyšel, nicméně se i nadále vedou mezi zmíněnými stranami intenzivní jednání.

Rusko v lednu 2022 produkovalo v průměru 11,3 milionů barelů ropy za den (bpd) - včetně ropných produktů a kondenzátů. Export Ruska činil v prosinci loňského roku 7,8 milionů bpd. Přibližně 60 % exportu směřovalo do evropských zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj).

Česká republika importovala v roce 2021 celkově 6 841 tis. tun ropy. Přibližně 50 % pocházelo z Ruska, jak uvádí Ministerstvo průmyslu a obchodu.

“Díváme se na všechny [možnosti sankcí], včetně energetických,“ uvedl neurčitě nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra. Nizozemsko se prostřednictvím svého premiéra vyjádřilo v první polovině března tak, že je proti přerušení dodávek ropy a plynu z Ruska.

Předsedkyně Evropské komise 5. dubna uvedla, že EU zvažuje dodatečné sankce, včetně těch na dovoz ropy. Přitom může jít o uvalení cla na ruskou ropu nebo zákaz dovozu některých ropných produktů, jak uvádí Euractiv s odkazem na tehdejší vyjádření diplomatů.

Jak přesně by tedy sankce namířené proti importu ruské ropy vypadaly, není zcela jasné. V otázce embarga nepanuje shoda. Dopad na státy s vysokou dovozní závislostí by byl v případě embarga podstatný. Například Maďarsko je proti.

Rafinérie MOL mezitím využívají nynější situaci ke zvýšení své marže

Jak pak informoval český ekonom Lukáš Kovanda, například rafinérie maďarské společnosti MOL během března na nynější situaci okolo bojkotu ruské ropy značně vydělávaly. Rusko má problém svou ropu udat, a tak ji nabízí s podstatnou slevou oproti trhu. Právě toho měly rafinérie společnosti MOL dle Kovandy využít, když odebíraly levně ruskou ropu, ale tuto „slevu“ nepromítly do koncové ceny, nýbrž si zvýšily svou marži.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ceny ropy dál rostou kvůli obavám ohledně dodávek
28. červen 2022, 17:08
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Richard Vacek
13. duben 2022, 12:09

Něco takového by už mohlo zasadit EU poslední ránu z milosti. A kdyby se to přijalou s okamžitou platností rovnou se zemním plynem, tak by ani to trápení netrvalo dlouho.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se