Domů
Ropa
IEA: Světová poptávka po uhlí, ropě a plynu dosáhne vrcholu do roku 2030
Ocean Star Offshore Drilling Rig and Museum (Galveston, Texas).
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

IEA: Světová poptávka po uhlí, ropě a plynu dosáhne vrcholu do roku 2030

Ropa
1 komentář
24. říjen 2023, 11:30
ČTK

Světová poptávka po fosilních palivech dosáhne vrcholu do roku 2030. Po silnicích bude jezdit více elektromobilů a čínská ekonomika poroste pomaleji, navíc se bude více orientovat na čistší energii. To zároveň zpochybňuje důvody pro zvyšování investic do produkce fosilních paliv. Ve zprávě o výhledu energetiky ve světě to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Zpráva je v kontrastu s názorem členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ti očekávají růst poptávky ještě dlouho po roce 2030 a vyzývají k novým investicím do ropného sektoru v řádu bilionů dolarů.

IEA uvedla, že její scénář je založený na současné politice vlád. Z ní je poprvé patrný vrchol poptávky po ropě, zemním plynu a uhlí už v tomto desetiletí, tvrdí agentura.

„Přechod na čistou energii pokračuje po celém světě a je nezastavitelný. Není otázkou ‚zda‘, ale ‚jak brzy‘ – a čím dříve, tím lépe pro nás pro všechny,“ uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol.

„Vlády, firmy a investoři musejí přechod na čistou energii podpořit, místo aby mu bránili.

Agentura ale zároveň uvedla, že za současného stavu zůstane poptávka po fosilních palivech příliš vysoká na to, aby se podařilo udržet cíl takzvané pařížské dohody, tedy omezit růst průměrné globální teploty na 1,5 stupně Celsia proti období před začátkem industrializace.

Do roku 2030 bude podle nynějších předpokladů na silnicích po celém světě jezdit téměř desetkrát více elektromobilů než teď, odhadla IEA. Ve Spojených státech budou do roku 2030 polovinu registrací nových aut tvořit elektromobily. Loni to bylo pouze 12 procent. Pomůže tomu hlavně americký zákon o snižování inflace.

Role Číny jako důležitého zdroje růstu poptávky po energii se mění. Zatímco v posledním desetiletí se Čína podílela téměř dvěma třetinami na růstu globální spotřeby ropy, dynamika jejího ekonomického růstu slábne a země se stává velmocí v čisté energii, upozornila IEA. Více než polovina celosvětového prodeje elektromobilů v loňském roce připadla na Čínu.

Klíčem k řádnému energetickému přechodu je podle agentury zvýšení investic do čisté energie, nikoli do fosilních paliv. „Konec éry růstu fosilních paliv neznamená konec investic do fosilních paliv, ale podkopává důvody pro jakékoli zvyšování výdajů,“ uvedla IEA.

Zpráva OPEC na začátku tohoto měsíce uvedla, že výzvy k zastavení investic do ropných projektů jsou chybné a mohly by způsobit chaos v hospodářství i v energetice.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
24. říjen 2023, 18:14

Nic neroste až do nebe , OZE rostou rychle , jenže proč, protože jejich podíl je ve většina světa malý , takže sítě zatím zvládnou přenést nárazovou výrobu ke spotřebitelům , jenže s růstem výkonu se dostaneme do stavu , kdy při dobrých podmínkách už nebude pro další produkci z OZE spotřebitel nebo přenosová kapacita , pak budou třeba ohromné investice. To negativně ovlivní růst výroby el. energie z OZE a naopak zvýší spotřebu fosilních paliv. Rozvoj OZE proto nebude tak rychlý , jak si mnozí představují bude pomalejší.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se