Domů
Ropa
Německo přebírá kontrolu nad německou součástí ruské Rosněfti

Německo přebírá kontrolu nad německou součástí ruské Rosněfti

Ropa
9 komentářů
16. září 2022, 10:22
ČTK

Berlín 16. září (zpravodaj ČTK) – Německá vláda kvůli zajištění energetické bezpečnosti země přebírá kontrolu nad německou součástí ruského dovozce ropy Rosněfť a nad jeho dceřinou společností RN Refining & Marketing. Oznámilo to dnes spolkové ministerstvo hospodářství, podle kterého je svěřenská správa prozatím omezena na šest měsíců. Správu vláda svěřila Spolkové agentuře pro sítě, která je v Německu síťovým regulátorem. Agentura převzetím německé části Rosněfti získává kontrolu nad jejími podíly v rafineriích PCK ve Schwedtu, MiRo v Karlsruhe a Bayernoil ve Vohburgu.

O podrobnostech a dalším rozvoji budou ve 13:30 na tiskové konferenci hovořit spolkový kancléř Olaf Scholz, ministr hospodářství Robert Habeck a braniborský premiér Dietmar Woidke.

Ministerstvo hospodářství uvedlo, že vláda převzetím německé části Rosněfti do správy postupuje podle zákona o energetické bezpečnosti a že toto rozhodnutí je základem pro zachování provozu rafinerie v braniborském Schwedtu, kde drží většinu Rosněfť. Tato rafinerie je klíčová pro zásobování východního Německa ropnými produkty, z hlediska energetické bezpečnosti je ale slabým článkem, neboť zpracovává ropu z Ruska, která do zařízení proudí ropovodem Družba.

Braniborský premiér Woidke kvůli nejisté budoucnosti rafinerie před týdnem otevřeně vyzval spolkovou vládu, aby zajistila provoz zařízení a udržení pracovních míst. Rafinerie PCK má asi 1200 zaměstnanců a v regionu platí za významný hospodářský podnik.

Převzetí správy ministerstvo hospodářství podle dostupných dokumentů nařídilo ve středu, v účinnost ale rozhodnutí vstoupilo dnes zveřejněním ve Spolkovém věstníku. V něm je rovněž uvedeno, že síťový regulátor bude mít oba podniky pod kontrolou zatím do 15. března 2023. Náklady na správu nesou samy obě společnosti.

Rosněfť se podílí na zpracovatelské kapacitě ropy v Německu asi 12 procenty, což z ní činí jednu z největších rafinerských společností v zemi. Německo se ale snaží dosáhnout nezávislosti na energetických surovinách z Ruska.

Od 5. prosince začne v Evropské unii platit embargo na dovoz ropy z Ruska. Dočasně z něj bude vyňata přeprava suroviny ropovodem Družba, přes který se dostává ropa nejen do Německa, ale i do České republiky. Habeck se Scholzem v minulosti naznačili, že výjimku z embarga uplatnit nehodlají. Habeck už dříve řekl, že rafinerie ve Schwedtu by mohla ropu místo z Družby získávat přes severoněmecký Rostock a polský Gdaňsk.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Ivan Švančara
16. září 2022, 11:11

Od decembra je na ropu embargo, moze mi gennose vysvetlit tu saskaren.

hlpb
16. září 2022, 11:54

je to jednoduché, zatím se v této rafinerii zpracovávala ruská ropa, od prosince se už zde žádná ruská ropa neobjeví, a Rosneft rozhodně americkou ropu zpracovávat nebude,. to by znamenalo, že by tato velká rafinérie nepracovala

Michal K.
16. září 2022, 15:42

a teraz ked arizovali cudzi majetok, tak sa tam americka ropa spracovavat bude ?

Richard Vacek
16. září 2022, 11:40

Rozumět je každému slovu v článku, ale smyslu už ne. Jedná se o znárodnění? Bez náhrady?

Přemek z Mělníka
16. září 2022, 16:16

Pravděpodobně ano, znárodnění bez náhrady....Většina ruského majetku včetně oligarchů je zabavována a zdá se, že bez náhrady. I když to přímo zatím nikdo neřekl....A jednou k tomu dojde....

Tyhle dvojí metry dovedly k sobě Čínu s Ruskem, protože si čína uvědomuje, že je zřejmě další na řadě v případě konfliktu s Tchajwanem....

Nás ze Západu nečeká moc dobrého....,američtí těžaři břidličnatého plynu nechtějí zvyšovat těžbu a OPEC zase těžbu ropy i plynu.....Těžařům se vysoké ceny líbí a nechtějí měnit.....,raději méně těžit a více kasírovat.....

Rusko, Čína, Indie....,tedy brics díky levnějším energiím ovládnou ocelářský průmysl, (ocelárny ze západu prakticky zmizely), výrobu hnojiv pro svět, výrobu hliníku a vlastně i výrobu neonu pro čipy, který je vedlejší produkt právě z ocelářského průmyslu.....

....a výrobu základních potravin, obilnin, kukuřice, olejů a podobně....,také nutný levný plyn....

Michal K.
16. září 2022, 15:42

v 30 rokoch minuleho storocia Nemci vo velkom zabavovali majetok istej etnickej skupiny. Ze by sa nam historia vracala ?

PetrD
16. září 2022, 18:05

Na to se nedá napsat nic jiného, než co by redakce okamžitě smazala.

Ivan Švančara
16. září 2022, 23:15

On ten Michal sa v tej historickej skutocnosti myli? V com? Aha, zem je dla teba placata a amici na mesiaci neboli.

Pavel K
17. září 2022, 11:50

V kontextu

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se