Domů
Ropa
Norská ropná společnost Statoil plánuje rozšíření svých aktivit v Alžírsku
Centrála společnosti Statoil. Autor: Harald Pettersen/Statoil

Norská ropná společnost Statoil plánuje rozšíření svých aktivit v Alžírsku

Ropa
Bez komentáře
3. květen 2017, 06:34
Eduard Majling

Norská polostátní společnost Statoil se zajímá o investice do projektů solárních a větrných elektráren na území Alžírska. Stejně tak společnost ale plánuje další rozšíření svých aktivit v tamním sektoru těžby ropy a zemního plynu.

Statoil v současné době v Alžírsku podniká v plynárenském sektoru, nyní však společnost podle norského ministra zahraničních věcí rovněž projevila zájem o rozvoj obnovitelných zdrojů.

Alžírsko a jeho ekonomiku zasáhl pokles cen ropy a zemního plynu stejně jako další země těžící z vývozu fosilních paliv. V případě alžírské státní společnosti Sonatrach se pokles cen fosilních paliv projevil propadem příjmů společnosti z 60 miliard dolarů v roce 2014 na loňské rekordní minimum 27,5 miliard dolarů.

Nyní se země snaží nalézt alternativní zdroje, včetně obnovitelných, které mohou pomoci snížit domácí poptávku po plynu, a umožnit tak navýšení jeho exportu.

Alžírsko by podle agentury Reuters mělo v nejbližší době oznámit významný projekt solárních zdrojů o výkonu 4000 MW. Alžírský ministr energetiky Nourredine Bouterfa při své návštěvě Norska rovněž představil plány alžírské vlády na projekt rozvoje větrných elektráren o výkonu 3000 MW.

Zájem o fosilní zdroje neklesá

Kromě investic do obnovitelných zdrojů Statoil plánuje další rozšíření svých aktivit v oblasti těžby ropy a zemního plynu, konkrétně na plošinách u alžírského pobřeží.

Ačkoliv má alžírská společnost Sonatrach rozsáhlé zkušenosti s těžbou na pevnině, pro rozvoj svých aktivit mimo souš hledá zkušenější partnery. O těžbu v nalezištích v alžírských vodách tak již projevily zájem i další potenciální partneři, včetně společností ENI, Anadarko či ExxonMobil.

Úvodní fotografie: Centrála společnosti Statoil v norském městě Stavanger. Autor: Harald Pettersen/Statoil

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ceny ropy po zprávě o zásobách v USA klesají
18. květen 2022, 17:30
Náhrada za ruskou ropu: Vídeň podpoří rozšíření ropovodu vedoucího do Česka
17. květen 2022, 13:36
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se