Domů
Ropa
Obchodníci s ropou využívají situace na ropném trhu a vyhlíží obří zisky

Obchodníci s ropou využívají situace na ropném trhu a vyhlíží obří zisky

Oznámení o zvýšení produkce ze strany Saúdské Arábie a Ruska po neúspěšném vyjednávání OPEC+ ve Vídni znamenalo rapidní pokles cen ropy a citelný pokles marže pro její producenty. Největší obchodní na trhu však dle serveru oilprice.com vyhlížejí obrovské zisky.

Alex Kimani v lednu letošního roku již psal o tradingových společnostech působících na ropném trhu, které vydělaly v roce 2019 rekordní sumy na přerušení dodávek ropy do Evropy z Rusku z důvodu kontaminace ruské ropy a zářijových útoků na ropnou infrastrukturu Saúdské Arábie.

A rok 2020 začal být z pohledu cen komodit ještě více volatilním než rok 2019. Zatímco ropní producenti mohou přijít až o miliardy dolarů, obchodníci situace využívají k nákupu levné ropy a spekulativnímu prodeji v pozdějším období, tzn. začíná také boj o skladovací kapacity sloužící k zajištění profitu.

Saúdové snížili cenu své ropy pro dubnovou dodávku na asijské trhy o 6 $/bbl, o 8 $/bbl pro Evropu a o 7 $/bbl pro USA. Spread mezi dubnovou a květnovou dodávkou tak dle dat Oilprice.com činil 1 $/bbl.

„Spěchá, aby zaplnila každý metr krychlový úložiště, přitom jak všichni v regionu, včetně střední Evropy, hledají skladovací kapacitu,“ řekl obchodník na ropném trhu s odkazem na svou společnost působící v oblasti Středozemního moře.

Data oilprice.com ukazují, že šestiměsíční spread futures kontraktů na ropu Brent činí 4,95 $/bbl, což dává obchodníkům s dostupnou skladovací kapacitou možnost zajistit si značný profit.

Vzhledem k rychlému naplňování skladovacích kapacit se obchodní uchýlili ke skladování ropy také na ropných tankerech.

„Náklady na pronájem VLCC, který může nést až 2 mil. barelů ropy a může být použit jako plovoucí úložiště, byly v úterý odhadnuty na 38 700 $/den v porovnání s páteční hodnotou 30 700 $/den a 14 800 $/den měsíc zpátky,“ uvedl pro agenturu Reuters obchodník s lodní kapacitou.

Pro financování podobných obchodů jsou velmi důležité také takřka nulové úrokové sazby, jelikož si obchodní společnosti často berou velké půjčky, aby pokryly skladovací náklady.

Dle dostupných informací navíc požádala Saúdská Arábie společnost (státem vlastněnou) Saudi Aramco o zvýšení produkční kapacity z 12 mil. bpd na 13 mil. bpd. Cenový spread jednotlivých kontraktů se tak může dále prohloubit.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.