Domů
Ropa
Objevy nových ložisek ropy a zemního plynu klesly nejníže za posledních 60 let
Zdroj: Flickr / Ed Schipul

Objevy nových ložisek ropy a zemního plynu klesly nejníže za posledních 60 let

Objevy nových ložisek ropy a zemního plynu klesly na nové 60leté minimum, důvodem je nižší aktivita ropných společností v průzkumu a rostoucí obtížnost v nalézání nových velkých polí.

V loňském roce bylo objeveno 174 ložisek ropy, přitom do roku 2013 docházelo průměrně k 400 až 500 objevům za rok. Vyplývá to z dat výzkumné skupiny IHS Markit. Typická prodleva mezi objevením ložiska a zahájením těžby ropy je pět až sedm let, současné nedostatečné objevy ropy a zemního plynu se tak projeví až v příštím desetiletí.

Objevy ropy a zemního plynu dosáhly svého minima za posledních 60 let již v roce 2015 a následně opět v loňském roce, kdy objevy klesly na zhruba 8,2 miliard barelů ekvivalentu ropy a zemního plynu.

Objevy ropy a zemního plynu dosáhly nejnižší hodnoty od 50. let minulého století. Zdroj: Financial Times

Okolnosti nahrávají břidlicové ropě a plynu

Zpomalení odráží cyklické škrty v průzkumu prováděném ropnými společnostmi, které bojují s klesajícími výnosy vlivem poklesu cen ropy a zemního plynu od roku 2014, ale také strukturální posun v průmyslu směrem k pevninské těžbě břidlicových ložisek, zejména v Severní Americe.

Podle dat společnosti Wood Mackenzie klesly výdaje na průzkum ze 100 miliard dolarů v roce 2014 na 40 miliard dolarů v loňském roce. Zpomalení průzkumných činností nasvědčuje tomu, že uspokojení celosvětové poptávky bude v budoucnu stále více závislé na nekonvenčních zdrojích, jako jsou právě ložiska břidlicové ropy a plynu v USA.

Jediný oceánský vrt vyžaduje náklady ve výši 150 milionů dolarů, úspěšnost na objevení ložiska ropy nebo plynu v dosud neprozkoumaných oblastech je zhruba 20 % a započetí těžby je nejdříve po 5 letech. Naproti tomu břidlicový vrt na pevnině vyžaduje náklady okolo 4-10 milionů dolarů a produkce ropy je zahájena typicky v horizontu týdnů.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.