Domů
Ropa
Ochránci životního prostředí odsuzují Bidenovu podporu ropným vrtům na Aljašce

Ochránci životního prostředí odsuzují Bidenovu podporu ropným vrtům na Aljašce

Ekologické organizace odsoudily podporu, kterou administrativa amerického prezidenta Joea Bidena poskytuje projektu ropných vrtů společnosti ConocoPhillips na Aljašce. Projekt schválila už předchozí vláda Donalda Trumpa a ta současná ji podporuje, ačkoli klimatičtí aktivisté vkládali do Bidena naděje poté co podepsal návrat k pařížské klimatické dohodě a zrušil povolení pro výstavbu ropovodu Keystone XL.

Skutečnost, že Bidenova administrativa ropný projekt na Aljašce podporuje, vyvolala ve středu ostrou kritiku ze strany ekologických organizací, uvedla agentura Reuters. „Je vážnou chybou nechat na správním orgánu omezování ropného průmyslu, který je mimo kontrolu, a zároveň sázet na Kongres v patové situaci, že bude aktivní v oblasti klimatu,“ řekl Reuters John Noel z americké pobočky ekologické organizace Greenpeace.

V únoru odvolací soud zablokoval výstavbu ropného projektu Willow firmy ConocoPhillips za více než dvě miliardy dolarů na Aljašce. Ve středu se však ministerstvo vnitra rozhodlo projekt u soudu bránit, ačkoli nynější ministryně vnitra Deb Haalandová byla ještě loni coby členka Sněmovny reprezentantů proti.

V Kongresu projekt prosazuje republikánská senátorka za Aljašku Lisa Murkowská, která o něm podle zpravodajského webu Politico společně s dalším republikánským senátorem Danem Sullivanem v pondělí diskutovala s Bidenem.

„Otvírají cestu pro to, aby ropný a plynárenský průmysl způsobil nenapravitelné škody veřejnému zdraví arktických komunit a prostředí divoké přírody,“ sdělil Reuters Gregory Stewart, právní expert ekologické organizace Sierra Club.

Další ekologická organizace Earthjustice uvedla, že projekt ropných vrtů je v rozporu s Bidenovým historickým vůdčím hlasem v oblasti ochrany klimatu. Organizace Alaska Wilderness League tvrdí, že rozhodnutí vlády ignoruje obavy domorodých komunit a je „neuvěřitelným zklamáním“.

Biden získal pro svou úspěšnou prezidentskou kampaň řadu amerických ekologických organizací, které ho jako kandidáta podpořily i finančně. Trumpova administrativa schválila projekt Willow loni v říjnu. Konkrétní povolení k vytěžení štěrku a výstavbě silnic byla podepsána 20. ledna těsně předtím, než se Biden ujal úřadu. Ekologické organizace daly celý projekt k soudu koncem minulého roku s argumentem, že vláda nevzala v potaz dopad vrtných prací na divokou přírodu.

Komentáře

(3)

Josef

28. květen 2021, 11:55

Stál Aljaška je má 80% svých příjmů přímo z těžby ropy. a velká část příjmů je na ropě závislá nepřímo, přestože jde o peníze , které se sice neplatí z těžby ropy, ale z jiných aktivit, jenže ty by bez těžby ropy by na Aljašce prakticky nebyly a zbyl by pouze turismus. V této situaci žádný prezident nemůže omezovat těžbu ropy na Aljašce a protože ten stát by pak museli živit ostatní a došlo by k exodu jeho obyvatel. I když spotřeba ropy v USA může časem klesat , pak dokud se bude ropa dobře prodávat na světových trzích nelze očekávat že USA bude od ní rychle ustupovat. Boj proti globálnímu oteplování je jen vábičkou do volební kampaně, kdy se předkládá teorie, že klima je funkcí emisí CO2 a pak se lidem berou peníze, ve skutečnosti tomu většina politiků nevěří je to je bussines nic víc.

Arimatejský

28. květen 2021, 12:41

Stát Aljaška má cca 4 volitele, takže může být každému prezidentovi celkem ukradený.

Josef

28. květen 2021, 21:39

Jenže to neznamená ,že ho můžete nechat zničit. Podle této teorie by republikáni měli ničit tradičně demokratické státy a naopak.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.