Domů
Ropa
Rezervy ropy zůstaly přes propad investic beze změny
Red metal barrels against blue sky.

Rezervy ropy zůstaly přes propad investic beze změny

Ropa
Bez komentáře
8. červen 2016, 17:46
ČTK

Prokázané světové rezervy ropy zůstaly loni beze změny, přestože investice do průzkumu zdrojů a těžby suroviny pod tlakem propadu cen prudce klesly. Globální těžba ropy se zvýšila o více než tři procenta, sdělila dnes britská energetická společnost BP ve své každoroční zprávě o globálním trhu s ropou a energií.

Rezervy, které jsou ekonomicky a technicky těžitelné, loni klesly o 0,1 procenta na 1,698 miliardy barelů. Tento ukazatel rezerv kolísá s pohybem cen a zásadní vliv na něj mají investice do rozvoje nových zdrojů. Ceny ropy loni klesly o zhruba 50 procent a investice se propadly o zhruba 25 procent na 160 miliard dolarů (3,8 bilionu Kč).

„Kdybychom chtěli najít podobně prudký pokles investic, museli bychom se vrátit až do druhé poloviny 70. let,“ řekl ke zprávě hlavní ekonom BP Spencer Dale.

Těžba ropy se loni zvýšila o 3,2 procenta na 91,67 milionu barelů denně. Vzhůru ji táhla rekordní produkce z amerických břidlicových zdrojů, těžba v Iráku a Saúdské Arábii, uvedla BP.

Zpráva odhadla, že „břidlicová revoluce“ v Severní Americe zvýšila rezervy ropy a plynu o 15 procent. Loni zůstaly rezervy ropy v USA beze změny na úrovni 55 miliard barelů, za posledních deset let se ale zvýšily na dvojnásobek. „Zažíváme díky tomu skutečný věk hojnosti,“ řekl Dale novinářům.

Vrt pro těžbu břidlicového plynu zdroj: Flickr, A Tonelli

Pokles cen ropy vedl ke zrychlení růstu světové spotřeby suroviny na 1,9 procenta. Toto tempo bylo dvojnásobkem průměrného historického tempa a odráželo silný růst poptávky po pohonných hmotách v USA, Indii a Číně.

Zejména prudký byl růst poptávky v Indii, kde spotřeba ropy stoupla o 8,1 procenta. Indie díky tomu předstihla Rusko na pozici třetího největšího trhu energie a dostala se před Japonsko na třetí místo ve spotřebě ropy.

Největším dodatečným objemem spotřeby přispěla ke světovému růstu Čína, kde poptávka po ropě vzrostla o 6,1 procenta.

Celkově spotřeba energie ve světě loni stoupla o 1,1 procenta, podobným tempem jako předloni, ale výrazně pod desetiletým průměrem 1,9 procenta. Podle BP se výrazně zpomalil růst poptávky po energii v Číně, kde její spotřeba loni stoupla jen o 1,5 procenta proti pětiprocentnímu průměrnému tempu za poslední desetiletí.

Ropný vrt společnosti Bašnefť

Globální spotřeba zemního plynu se zvýšila o 1,7 procenta. Uhlí naopak zaznamenalo pokles o 1,8 procenta, což bylo nejhlubší snížení jeho spotřeby od roku 1980, kdy BP začala vydávat své roční zprávy. Nejvíce k tomu přispěl přechod Číny z uhlí na zemní plyn.

Globální emise oxidu uhličitého ze spotřeby energie díky poklesu spotřeby uhlí loni stouply jen o 0,1 procenta, což byl jejich nejpomalejší nárůst od roku 2009. Růst emisí byl nízký v takřka každé oblasti světa s výjimkou Evropy, kde podle úřadu Eurostat loni emise vzrostly o 0,7 procenta.

Obnovitelné zdroje ve výrobě elektrické energie loni zaznamenaly nárůst o 15 procent. Jejich podíl ve světovém energetickém mixu ale zůstává na pouhých 2,8 procenta, uvedla BP.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Metan se zbytečně pálí při těžbě ropy, přitom ohřívá planetu. Čeští vědci ho chtějí převádět na metanol
21. červen 2022, 09:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se