Studie: Některé ropné země by kvůli globální transformaci energetiky mohly přijít až o 40 % státních příjmů
Podle prvních závěrů studie think tanku Carbon Tracker by tzv. petrostáty, tedy země závislé na příjmech z ropy nebo zemního plynu, mohly zaznamenat až 51% pokles příjmů kvůli přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku. Informoval o tom portál Euractiv.
Studie think tanku Carbon Tracker s názvem Beyond Petrostates: The burning need to cut oil dependence in the energy transition se zaměřila na 40 zemí světa s největší finanční závislostí na sektoru ropy a zemního plynu (procentuální poměr příjmů z ropy nebo zemního plynu a HDP). Tyto země jsou lokalizované především na Blízkém východě, v severní a západní Africe a v jižní Americe.
S ohledem na postupnou dekarbonizaci lze ovšem očekávat významnou změnu. Státy, které jsou na příjmech z ropy nebo zemního plynu závislé, budou čelit úbytku státních příjmů a pracovních míst. Ve srovnání s očekáváními průmyslu by příjmy ropných zemí mohly být během nadcházejících dvou dekád nižší až o 9 bilionů USD.
Zranitelnost petrostátů se liší
Carbon Tracker srovnal zisky zkoumaných petrostátů z ropy a zemního plynu za uplynulých pět let, respektive jejich závislost na těchto příjmech a očekávané zisky v potenciálním nízkouhlíkovém scénáři. Díky tomu mohl země rozdělit do skupin podle zranitelnosti. Mezi nejzranitelnější země patří například Ázerbájdžán, Jižní Súdán, nebo Angola. Angola by mohla přijít až o 40 % veškerých státních příjmů. O něco lépe jsou na tom například Nigérie, Saúdská Arábie nebo Irák.
„Mnoho z těchto zemí, které čelí největším ztrátám příjmů, jsou zároveň ty nejchudší. V některých případech mají také velké, rychle rostoucí populace jako například Nigérie a Angola,“ stojí ve studii Beyond Petrostates.
Například Rusko je zhruba v polovině škály. Podle studie Carbon Tracker tvoří příjmy z ropy a zemního plynu 23 % státních příjmů Ruska a v letech 2021–2040 budou jeho příjmy z těchto fosilních paliv nižší o 47 % ve srovnání s posledními pěti lety.
Jiným velkým producentům ropy a zemního plynu jako USA, Spojenému království, Nizozemsku, Indii, nebo Brazílii zásadní problémy kvůli poklesu příjmů nehrozí, protože jejich ekonomiky jsou více diverzifikované a méně závislé na příjmech z těžby fosilních paliv.
Mohlo by vás zajímat:
A to je dobře. Existuje na situaci několik přísloví. Třeba bez práce nejsou koláče, nebo lehce nabyl, lehce pozbyl. Ona jim ta práce kterou budou muset v budoucnu dělat, neuškodí.
Jsou země, které živí práce místních lidí, a jsou země, které živí nerostné bohatství (a spousta mixů mezi obojím). Vždy mě těší, když získávají ti první navrch.
Když klesnou Rusku příjmy o takové částky, tak se nikdo nemůže divit, že se každému snaží vnutit jejích reaktory VVER 1200. Potřebují to v bývalých satelitech SSSR udělat hned, než se zjistí, jaký je to propadák. V Maďarsku to nejde a až to zjistí ostatní, tak dají od Rosatomu ruce pryč. Že už Rosatom tyto reaktory realizoval v zemích třetího světa neznamená, že to půjde i v EU, která je pro Putina nepřítel číslo jedna a která má přísnější podmínky.
Tak EU je pro Putina hlavně obchodní partner číslo jedna, a střední i východní Evropa má pro svůj průmysl nejlevněji dostupnou většinu surovin z téhle oblasti. VVER 1200 už roky spolehlivě fungují, a při stavbách jejich ceny nejsou žádným velkým překvapením, na rozdíl od nových amerických a francouzských reaktorů v jejich domovině.
Jako důkaz propadáku JEDU a JETE - pracují a nahrazují cca 30% uhlí.
Mohli, ale nepřijdou. Drtivá většina ropných států má velké rezervy, a při nejhorším můžou začít silně zdaňovat práci, a vysávat poctivě pracující zaměstnance až k vymírání i přez 2 generace jako v EU.
Jinak nejdůležitější číslo dnes je rozdíl mezi cenou na vytěžení a prodejní, podle té se to bude u jednotlivých států nejvíc měnit.
A jelikož ta první cena je obsahem obchodního tajemství tak pro koncového spotřebitele je důležité, že již existuje reálná možnost platby ropy zatím bohužel pomalu odbourávat.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se