Domů
Plynárenství
Nejvíc zkapalněného plnu z USA v lednu směřovalo opět do Číny
LNG tanker
Zdroj: CarletonLiisa / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Nejvíc zkapalněného plnu z USA v lednu směřovalo opět do Číny

Chladné počasí na začátku letošního roku vyhnalo spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) v jihovýchodní Asii na rekordní hodnoty, které se rovněž podepsaly na nárůstu velkoobchodních cen plynu na evropských trzích. Velké objemy plynu směřovaly především do Číny, která se tak v lednu stala již druhým měsícem v řadě hlavní destinací pro dodávky LNG ze Spojených států.

Zatímco jen před pár měsíci se vývoz zkapalněného plynu z USA propadl na dvouletá minima kvůli slabé poptávce způsobené minulou teplou zimou a koronavirovou pandemií, s příchodem současné zimy se situace zásadně změnila.

Chladnější leden, nejen v Evropě, ale především v Asii, podpořil globální poptávku po plynu. Spotové ceny LNG v Asii tak, i vzhledem k omezením na straně některých významných exportních terminálů, v průběhu ledna trhaly nové rekordy, což podpořilo růst cen plynu i na starém kontinentu.

Zotavení cen plynu již v průběhu podzimu umožnilo americkým vývozcům LNG znovu nastartovat export, který se v průběhu ledna pohyboval blízko maximální kapacity. Podle serveru S&P Global Platts směřovala většina LNG tankerů z USA v uplynulém měsíci do Číny, a to již druhým měsícem v řadě. Celkově v lednu dorazilo do čínských terminálů 14 nákladů s americkým plynem, což je zatím nejvyšší počet za jeden měsíc.

Počet nákladů LNG z USA v lednu 2021 dle cílové země. Zdroj: S&P Global Platts
Počet nákladů LNG z USA v lednu 2021 dle cílové země. Zdroj: S&P Global Platts

Čína přitom začala plyn z USA znovu odebírat teprve loni v dubnu po zhruba rok trvající pauze, která byla způsobená zavedením cel na americké LNG v rámci obchodní války mezi zeměmi. Podle serveru S&P Global Platts sice dovozní cla stále platí, nicméně Čína uděluje dovozcům výjimky na základě předběžné obchodní dohody s USA.

Druhou destinací v pořadí bylo se 13 náklady Japonsko, následované Jižní Koreou, Tureckem či Brazílií. Do evropských terminálů směřovalo v lednu z USA minimální množství tankerů. Někteří energetičtí giganti byli schopni odklonit tankery z USA, Nigérie a Kataru, které původně putovaly do Evropy, na asijské trhy s vyšší cenou.

Autor úvodní fotografie: CarletonLiisa (Wikimedia Commons)

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
energetik II
3. únor 2021, 09:45

Čína se těch "molekul svobody" z USA jak vidno vůbec nebojí, Evropa má ale z ruských "molekul totality" obrovskou hrůzu a klepe se strachy jako nějaký ratlík. Stejně tak s novými reaktory, Čína doma staví ty americké /AP-1000/, evropské /EPR-1750/ i ruské /VVER-1000/, když se má ale postavit naopak ten čínský Hualong v EU /u nás v ČR/ , tak křičíme, že to nedopustíme a že se bojíme. Čínu zajímá jen ekonomické hledisko, my máme zase za hlavní ideologii a politiku. Šaškárna !

Dušan
3. únor 2021, 09:58

Neslúži pamäť ?

Len pred pár mesiacmi stopla Čína dovoz klavírov .... pre ideológiu.

Miloslav Černý
3. únor 2021, 10:30

Neškodlivá politika je koncentrovaný výraz ekonomiky pouze při nepotlačování lidských práv. Zlo je špatný rádce.

Jakub
3. únor 2021, 14:21

Stopnul to sám zákazník, když zaslechl zvěsti. Po několika měsících piana také koupil, bez medializace, strašpytel.

Dušan
5. únor 2021, 12:17

Len tak ? : )

To je taká interpretácia pre malé deti.... to neboli "zvesti" ... ale varovanie "zhora" ....

V Číne je diktatúra a kto "nepochopí" čo si vrchnosť želá tak môže na to ťažko doplatiť ...

Frank
3. únor 2021, 12:49

To je zase blábol, není to tak dávno když někdo vám až nápadně názorově podobný použil floskuli molekuly svobody s tím, že ať si to Američané nechají a do EU nám to nevozí ????

Klarysa Seidlová
4. únor 2021, 02:49

Krásně jste to ve svém komentáři vystihl. Bohužel jsme pouze kolonií, která plní příkazy ze zahraničí i za cenu ekonomických ztrát.

Juan
3. únor 2021, 09:58

per capita gas consumption 2019:

https://ourworldindata.org/grapher/per-capita-gas?time=latest&country=SGP~NOR~DEU~KOR~RUS~USA~CAN~CHN

Energy from gas: how much do countries consume?:

PetrV
7. únor 2021, 21:27

Hezký příspěvek, jde vidět, že alespoň v něčem je Čína s 1,4 mld obyvatel na chvostu. Předpokládám, že číňané používají zemní plyn hlavně v chemickém průmyslu.

Amici, rusové, helmuti jsou hrubá síla, spálí to bezduše na elektřinu bez kogenerace. Němci od dob helmuta Kohla jsou jen nemyslící progresisti- zavedli si takový komunismus na úkor zbytku evropy.

PetrV
4. únor 2021, 05:22

Kolik % je to z energetiky číny, když celá vývozní kapacita americkych lodí je 10% nordstreamu 1 ?

Loni čínani měli teplou zimu, tak kvůli covidu odmítali plyn, letos mají zimu tuhou.

A hlavně síla sibiře je jiný objem dodávek a cena.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se