Domů
Ropa
Těžba ropy v USA loni opět přepisovala rekordy, meziročně vzrostla o 11 %
Zdroj:pixabay

Těžba ropy v USA loni opět přepisovala rekordy, meziročně vzrostla o 11 %

Těžba ropy ve Spojených státech, které jsou nyní největším světovým těžařem, i v loňském roce prudce rostla, a opět tak překonala historické rekordy. Těžbu ropy v USA stále táhne nahoru frakování, a to především v Texasu, který stojí za více než polovinou loňského nárůstu.

Těžba ropy je v USA dlouhodobě na vzestupu, přičemž za posledních 10 let se více než zdvojnásobila. Ani loňský rok nebyl výjimkou, kdy podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) meziročně vzrostla o 11 %.

V průměru se tak podle EIA loni těžilo v USA více než 12 milionů barelů ropy denně (bpd). Na měsíční bázi byl nejsilnější listopad, kdy průměrná denní těžba dosáhla 12,86 milionů bpd, což byla vůbec nejvyšší měsíční těžba ropy v USA v historii.

Vývoj těžby ropy v USA mezi lety 1940 až 2019. Zdroj: EIA

Frakování nejen v Texasu táhne těžbu nahoru

Hlavní oblastí těžby ropy ve Spojených státech se v posledních letech stal stát Texas, a to díky frakování břidlicových ložisek v oblasti Permské pánve. V Texasu se v loňském roce těžilo průměrně 5,07 milionů bpd, tedy 41 % veškeré americké produkce. Texas rovněž táhl celonárodní růst, kdy tamní produkce meziročně vzrostla o téměř 660 tisíc bpd, což je 53 % veškerého růstu těžby v zemi.

Prudký růst těžby ropy v oblasti Permské pánve má dopad i na tamní ceny zemního plynu, které se již několikrát dostaly do záporných hodnot. Poprvé se tomu stalo v loňském roce, kdy spotové ceny plynu několikrát zamířily hluboko pod nulu. Letos se tento jev vůbec poprvé vyskytl i na forwardovém trhu.

Kromě Texasu přispělo ke značnému růstu i Nové Mexiko, do jehož území rovněž zasahuje Permská pánev. Stát tak s růstem o bezmála 250 tisíc bpd přispěl k celonárodnímu nárůstu 20 %.

Vývoj těžby ropy v jednotlivých regionech USA. Zdroj: EIA

Pozadu nezůstala ani oblasti Mexického zálivu, kde je ropa těžena na moři ve vodách USA. V loňském roce zahájilo těžbu celkem 7 projektů, přičemž další mají následovat i v letošním roce. Těžba v Mexickém zálivu, který byl loni druhou nejvýznamnější oblastí těžby ropy v USA, loni vzrostla o 126 tisíc bpd na rekordních 1,88 milionu bpd.

Rostoucí domácí těžbou k energetické nezávislosti

Raketový nárůst domácí těžby z nekonvenčních ložisek, označovaný také jako „břidlicová revoluce“, pomohl Spojeným státům dosáhnout částečné energetické nezávislosti. Země se loni v září stala poprvé od čtyřicátých let minulého století čistým exportérem ropy a ropných produktů. Hlavním důvodem pro setrvalý růst exportu je zmiňovaný vývoj v oblasti těžby břidlicové ropy a zrušení zákazu jejího exportu z USA.

Přestože v celkové bilanci těžby, spotřeby a vývozu ropy a jejích produktů si Spojené státy stojí dobře, dovozu ropy ze zahraničí se v nadcházejících letech zřejmě nezbaví. Přestože země je nyní čistým vývozcem, americké rafinerie stále musí dovážet ropu ze zahraničí, jelikož jsou přizpůsobeny jejímu složení.

Komentáře

(1)

energetik II

5. březen 2020, 09:31

Myslím, že denní spotřeba ropy v USA je někde na 20 mil. barelech , takže při domácí těžbě 12 mil. barelů denně je stále ještě velká rezerva do opravdové soběstačnosti.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.