Domů
Ropa
Těžba ropy v USA loni opět přepisovala rekordy, meziročně vzrostla o 11 %
Zdroj:pixabay

Těžba ropy v USA loni opět přepisovala rekordy, meziročně vzrostla o 11 %

Ropa
1 komentář
4. březen 2020, 07:31
Eduard Majling

Těžba ropy ve Spojených státech, které jsou nyní největším světovým těžařem, i v loňském roce prudce rostla, a opět tak překonala historické rekordy. Těžbu ropy v USA stále táhne nahoru frakování, a to především v Texasu, který stojí za více než polovinou loňského nárůstu.

Těžba ropy je v USA dlouhodobě na vzestupu, přičemž za posledních 10 let se více než zdvojnásobila. Ani loňský rok nebyl výjimkou, kdy podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) meziročně vzrostla o 11 %.

V průměru se tak podle EIA loni těžilo v USA více než 12 milionů barelů ropy denně (bpd). Na měsíční bázi byl nejsilnější listopad, kdy průměrná denní těžba dosáhla 12,86 milionů bpd, což byla vůbec nejvyšší měsíční těžba ropy v USA v historii.

Vývoj těžby ropy v USA mezi lety 1940 až 2019. Zdroj: EIA

Frakování nejen v Texasu táhne těžbu nahoru

Hlavní oblastí těžby ropy ve Spojených státech se v posledních letech stal stát Texas, a to díky frakování břidlicových ložisek v oblasti Permské pánve. V Texasu se v loňském roce těžilo průměrně 5,07 milionů bpd, tedy 41 % veškeré americké produkce. Texas rovněž táhl celonárodní růst, kdy tamní produkce meziročně vzrostla o téměř 660 tisíc bpd, což je 53 % veškerého růstu těžby v zemi.

Prudký růst těžby ropy v oblasti Permské pánve má dopad i na tamní ceny zemního plynu, které se již několikrát dostaly do záporných hodnot. Poprvé se tomu stalo v loňském roce, kdy spotové ceny plynu několikrát zamířily hluboko pod nulu. Letos se tento jev vůbec poprvé vyskytl i na forwardovém trhu.

Kromě Texasu přispělo ke značnému růstu i Nové Mexiko, do jehož území rovněž zasahuje Permská pánev. Stát tak s růstem o bezmála 250 tisíc bpd přispěl k celonárodnímu nárůstu 20 %.

Vývoj těžby ropy v jednotlivých regionech USA. Zdroj: EIA

Pozadu nezůstala ani oblasti Mexického zálivu, kde je ropa těžena na moři ve vodách USA. V loňském roce zahájilo těžbu celkem 7 projektů, přičemž další mají následovat i v letošním roce. Těžba v Mexickém zálivu, který byl loni druhou nejvýznamnější oblastí těžby ropy v USA, loni vzrostla o 126 tisíc bpd na rekordních 1,88 milionu bpd.

Rostoucí domácí těžbou k energetické nezávislosti

Raketový nárůst domácí těžby z nekonvenčních ložisek, označovaný také jako „břidlicová revoluce“, pomohl Spojeným státům dosáhnout částečné energetické nezávislosti. Země se loni v září stala poprvé od čtyřicátých let minulého století čistým exportérem ropy a ropných produktů. Hlavním důvodem pro setrvalý růst exportu je zmiňovaný vývoj v oblasti těžby břidlicové ropy a zrušení zákazu jejího exportu z USA.

Přestože v celkové bilanci těžby, spotřeby a vývozu ropy a jejích produktů si Spojené státy stojí dobře, dovozu ropy ze zahraničí se v nadcházejících letech zřejmě nezbaví. Přestože země je nyní čistým vývozcem, americké rafinerie stále musí dovážet ropu ze zahraničí, jelikož jsou přizpůsobeny jejímu složení.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česká ropa čeká v běloruském zásobníku, říká bývalý šéf Mera
11. srpen 2022, 23:00
Ropa do Česka přiteče v pátek nebo v sobotu, říká šéf ropovodů
11. srpen 2022, 11:42
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
energetik II
5. březen 2020, 09:31

Myslím, že denní spotřeba ropy v USA je někde na 20 mil. barelech , takže při domácí těžbě 12 mil. barelů denně je stále ještě velká rezerva do opravdové soběstačnosti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se