Domů
Plynárenství
Ceny plynu na západě Texasu s dodávkou po zimě se propadly do záporných hodnot
Spalování plynu. Autor: https://www.flickr.com/photos/royluck/

Ceny plynu na západě Texasu s dodávkou po zimě se propadly do záporných hodnot

Globální převis nabídky nad poptávkou vzhledem k mírné zimě v mnoha částech světa tlačí ceny zemního plynu na světových trzích na mnohaletá minima. Situace však není tak extrémní jako na západě Texasu v oblasti Permské pánve, kde se ceny plynu opět propadají do záporných hodnot.

Zatímco před několika lety byly záporné ceny energetických komodit nemyslitelné, například na některých evropských trzích je výskyt záporných cen elektřiny v podstatě běžnou záležitostí. V případě zemního plynu je ovšem tento jev velmi ojedinělý.

Těžaři plynu v západní části amerického Texasu se však s podobným fenoménem potýkají. Poprvé se tomu stalo v loňském roce, kdy spotové ceny plynu několikrát zamířily hluboko pod nulu. Nyní se tento jev vůbec poprvé vyskytl na forwardovém trhu, kdy se dodávka plynu pro duben podle serveru S&P Global zobchodovala ve středu za -0,02 USD/MMBtu (zhruba -0,06 EUR/MWh).

Forwardové ceny zemního plynu v oblasti Permské pánve pro dodávku v letošním dubnu a květnu. Zdroj: S&P Global Platts

Výskyt záporných cen plynu v dané oblasti je způsoben tamní regulací a omezenými možnostmi přepravy těženého plynu. Permská pánev je ve Spojených státech hlavním zdrojem břidličné ropy, při jejíž těžbě je jako vedlejší produkt také těžen zemní plyn. Ten těžaři ropy často bezúčelně spalují, jelikož pro jeho přepravu není k dispozici dostatečná plynárenská infrastruktura, jejíž rozvoj zaostává za prudkým růstem těžby ropy.

Jelikož plyn je pro těžaře ropy vedlejším produktem, často jej spalují. To však mohou dělat pouze po omezenou dobu. Pokud jsou ceny ropy pro těžaře dostatečně atraktivní, nechtějí své vrty po vypršení licence na pálení plynu zavírat a jsou ochotni přepravcům s dostatkem kapacity zaplatit za to, aby jich přebytečného plynu zbavili.

Komentáře

(2)

Milan Vaněček

27. leden 2020, 13:18

Je to zjednodušeně tak, jak často říká v diskusích pan Vintr: energie je dost a zadarmo, jen přeměňujeme jednu formu v druhou. Platíme za to dostat energii na místo spotřeby, kdy ji potřebujeme.

A já dodávám: informace o cenách a možnosti dodávek budou klíčové v dvacátém prvém století: když sečteme akumulační možnosti všech obyvatel ve státě (bojlery, elektromobily, řada činností které můžeme odložit, ..) + akumulační možnosti utilities (přečerpávačky, baterie, ...)

tak je jasné, že nová energetika bude jiná než ta v minulém století a že může být (po velkou většinu doby) levnější a co je důležité i ČISTÁ, vůči životnímu prostředí a lidskému zdraví.

Milan Vaněček

27. leden 2020, 17:11

oprava: pan Vinkler

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.