Ceny plynu na západě Texasu s dodávkou po zimě se propadly do záporných hodnot

DomůPlynárenstvíCeny plynu na západě Texasu s dodávkou po zimě se propadly do záporných hodnot

Globální převis nabídky nad poptávkou vzhledem k mírné zimě v mnoha částech světa tlačí ceny zemního plynu na světových trzích na mnohaletá minima. Situace však není tak extrémní jako na západě Texasu v oblasti Permské pánve, kde se ceny plynu opět propadají do záporných hodnot.

Zatímco před několika lety byly záporné ceny energetických komodit nemyslitelné, například na některých evropských trzích je výskyt záporných cen elektřiny v podstatě běžnou záležitostí. V případě zemního plynu je ovšem tento jev velmi ojedinělý.

Těžaři plynu v západní části amerického Texasu se však s podobným fenoménem potýkají. Poprvé se tomu stalo v loňském roce, kdy spotové ceny plynu několikrát zamířily hluboko pod nulu. Nyní se tento jev vůbec poprvé vyskytl na forwardovém trhu, kdy se dodávka plynu pro duben podle serveru S&P Global zobchodovala ve středu za -0,02 USD/MMBtu (zhruba -0,06 EUR/MWh).

Forwardové ceny zemního plynu v oblasti Permské pánve pro dodávku v letošním dubnu a květnu. Zdroj: S&P Global Platts

Výskyt záporných cen plynu v dané oblasti je způsoben tamní regulací a omezenými možnostmi přepravy těženého plynu. Permská pánev je ve Spojených státech hlavním zdrojem břidličné ropy, při jejíž těžbě je jako vedlejší produkt také těžen zemní plyn. Ten těžaři ropy často bezúčelně spalují, jelikož pro jeho přepravu není k dispozici dostatečná plynárenská infrastruktura, jejíž rozvoj zaostává za prudkým růstem těžby ropy.

Jelikož plyn je pro těžaře ropy vedlejším produktem, často jej spalují. To však mohou dělat pouze po omezenou dobu. Pokud jsou ceny ropy pro těžaře dostatečně atraktivní, nechtějí své vrty po vypršení licence na pálení plynu zavírat a jsou ochotni přepravcům s dostatkem kapacity zaplatit za to, aby jich přebytečného plynu zbavili.