Domů
Ropa
USA by mohly na ruskou Rosněfť uvalit sankce za obchodování s venezuelskou ropou

USA by mohly na ruskou Rosněfť uvalit sankce za obchodování s venezuelskou ropou

Spojené státy americké nevylučují možnost uvalení sankcí na ruský ropný gigant Rosněfť. Důvodem je obchodování Rosněfti s venezuelskou ropou. Čínská společnost CNPC již druhý po sobě jdoucí měsíc venezuelskou ropu neodebere.

Na otázku, zda by na Rosněfť mohly být ze strany USA uvaleny sankce, protože nakupovala ve zvýšené míře venezuelskou ropu a dále ji přeprodávala, odpověděl zvláštní americký zmocněnec pro Venezuelu, Elliot Abrams, dle agentury Sputnik “Ano, mohou být (uvaleny sankce). K tomuto bodu jsme ale zatím nedospěli.“

„V určitém okamžiku budeme muset zvážit otázku chování Rosněfti a jakou reakci na ně chceme mít,“ dodal Abrams.

Donald Trump na začátku srpna podepsal nařízení, kterým zmrazil veškerá aktiva venezuelské vlády v USA. Tento krok může vést k uvalení sekundárních sankcí proti společnostem, které obchodují s vládou Madura, jako je právě Rosněfť.

Podle obchodních zdrojů a sledovacích dat o pohybu lodí se Rosněfť stala v červenci a první polovině srpna největším odběratelem a obchodníkem s venezuelskou ropou, jak uvedla ve své zprávě agentura Reuters.

Rosněfť přeprodává ropu do Číny a Indie a pomáhá tak kupcům, kteří váhají venezuelskou ropu kvůli aktuálním sankcím USA vůči Caracasu nakoupit, čímž také samozřejmě pomáhá Venezuele v prodeji ropy navzdory sankcím.

Rosněfť, dle informací poskytnutých deníku Financial Times, je také posledním dodavatelem benzínu do země vedenou režimem Nicolase Madura. Země trpí nedostatkem pohonných hmot již delší dobu.

China National Petroleum Corporation (CNPC), která byla klíčovým odběratelem venezuelské ropy, nebude v září již druhý po sobě jdoucí měsíc nakupovat tuto ropu, jelikož nechce porušit zpřísněné americké sankce vůči Venezuele, informovala v úterý agentura Reuters.

Čínský gigant proto odmítl koupit ropu z Venezuely, která dodávala surovou ropu a rafinované produkty CNPC, aby tak splatila miliardy dolarů půjčené Čínou Venezuele.

Komentáře

(2)

Josef

12. září 2019, 12:59

USA se dostávají čím dál tím více do izolace. Čím více sankcí udělají tím menší vliv budou mít na světový obchod - což je klíč k moci. Ještě 5 let takové politiky a jejich hlavními obchodními partnery budou nejzaostalejší země na světě, protože všichni ostatní budou mít buď cla a nebo sankce. Tím samozřejmě půjdou USA ekonomicky do kytek...

energetik II

12. září 2019, 20:29

TO : Josef

Souhlas. Krásný příklad dopadu sankcí USA na naše - "západní hospodaření" je příklad Iránu. Francie a další měli v Iránu rozdělané velké investice v oblasti těžby plynu i ropy. Po uvalení sankcí ze strany USA musely svou činnost skončit. Irán však investice potřebuje jako sůl. A tak podepsal s Čínou obří kontrakt za 280 mld. USD na rozvoj své energetické infrastruktury. Díky Trumpovi tak Irán kompletně spadl do "náruče Číny". My /Západ/ jsme tak jen "ostrouhali." Jak jsou sankce směšné, trapné a neúčinné, ukazuje poslední příklad iránského tankeru zadrženého u Gibraltaru. Ten odplul nyní k Sýrii ,kde svou ropu prodal "na volném moři" jakési soukromé firmě , která ropu dál přeprodala Sýrii. Tanker tak splnil svůj slib daný Británii, že ropu neveze do Sýrie, on ji prodal soukromé firmě a co ona udělá s tou ropu, to už ovšem není věc posádky tankeru. Cíl = dopravit ropu z Iránu do Sýrie byl ale splněn.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.