USA by mohly na ruskou Rosněfť uvalit sankce za obchodování s venezuelskou ropou
Spojené státy americké nevylučují možnost uvalení sankcí na ruský ropný gigant Rosněfť. Důvodem je obchodování Rosněfti s venezuelskou ropou. Čínská společnost CNPC již druhý po sobě jdoucí měsíc venezuelskou ropu neodebere.
Na otázku, zda by na Rosněfť mohly být ze strany USA uvaleny sankce, protože nakupovala ve zvýšené míře venezuelskou ropu a dále ji přeprodávala, odpověděl zvláštní americký zmocněnec pro Venezuelu, Elliot Abrams, dle agentury Sputnik “Ano, mohou být (uvaleny sankce). K tomuto bodu jsme ale zatím nedospěli.“
„V určitém okamžiku budeme muset zvážit otázku chování Rosněfti a jakou reakci na ně chceme mít,“ dodal Abrams.
Donald Trump na začátku srpna podepsal nařízení, kterým zmrazil veškerá aktiva venezuelské vlády v USA. Tento krok může vést k uvalení sekundárních sankcí proti společnostem, které obchodují s vládou Madura, jako je právě Rosněfť.
Podle obchodních zdrojů a sledovacích dat o pohybu lodí se Rosněfť stala v červenci a první polovině srpna největším odběratelem a obchodníkem s venezuelskou ropou, jak uvedla ve své zprávě agentura Reuters.
Rosněfť přeprodává ropu do Číny a Indie a pomáhá tak kupcům, kteří váhají venezuelskou ropu kvůli aktuálním sankcím USA vůči Caracasu nakoupit, čímž také samozřejmě pomáhá Venezuele v prodeji ropy navzdory sankcím.
Rosněfť, dle informací poskytnutých deníku Financial Times, je také posledním dodavatelem benzínu do země vedenou režimem Nicolase Madura. Země trpí nedostatkem pohonných hmot již delší dobu.
China National Petroleum Corporation (CNPC), která byla klíčovým odběratelem venezuelské ropy, nebude v září již druhý po sobě jdoucí měsíc nakupovat tuto ropu, jelikož nechce porušit zpřísněné americké sankce vůči Venezuele, informovala v úterý agentura Reuters.
Čínský gigant proto odmítl koupit ropu z Venezuely, která dodávala surovou ropu a rafinované produkty CNPC, aby tak splatila miliardy dolarů půjčené Čínou Venezuele.
Mohlo by vás zajímat:
USA se dostávají čím dál tím více do izolace. Čím více sankcí udělají tím menší vliv budou mít na světový obchod - což je klíč k moci. Ještě 5 let takové politiky a jejich hlavními obchodními partnery budou nejzaostalejší země na světě, protože všichni ostatní budou mít buď cla a nebo sankce. Tím samozřejmě půjdou USA ekonomicky do kytek...
TO : Josef
Souhlas. Krásný příklad dopadu sankcí USA na naše - "západní hospodaření" je příklad Iránu. Francie a další měli v Iránu rozdělané velké investice v oblasti těžby plynu i ropy. Po uvalení sankcí ze strany USA musely svou činnost skončit. Irán však investice potřebuje jako sůl. A tak podepsal s Čínou obří kontrakt za 280 mld. USD na rozvoj své energetické infrastruktury. Díky Trumpovi tak Irán kompletně spadl do "náruče Číny". My /Západ/ jsme tak jen "ostrouhali." Jak jsou sankce směšné, trapné a neúčinné, ukazuje poslední příklad iránského tankeru zadrženého u Gibraltaru. Ten odplul nyní k Sýrii ,kde svou ropu prodal "na volném moři" jakési soukromé firmě , která ropu dál přeprodala Sýrii. Tanker tak splnil svůj slib daný Británii, že ropu neveze do Sýrie, on ji prodal soukromé firmě a co ona udělá s tou ropu, to už ovšem není věc posádky tankeru. Cíl = dopravit ropu z Iránu do Sýrie byl ale splněn.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se