Domů
Ropa
Von der Leyenová: Nové protiruské sankce přinesou základ pro strop na cenu ropy
Ursula von der Leyen, zdroj: Europarl.europa.eu
Zdroj: Evropský parlament

Von der Leyenová: Nové protiruské sankce přinesou základ pro strop na cenu ropy

Ropa
18 komentářů
28. září 2022, 19:51
ČTK

Brusel 28. září (zpravodaj ČTK) – Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes představila plán nového balíku protiruských sankcí, jehož cílem je mimo jiné vytvořit „právní základ“ pro globální zastropování ceny ruské ropy. Kromě tohoto kroku unijní exekutiva navrhuje rozšíření sankčního seznamu s jednotlivci a společnostmi a další „široká“ omezení obchodu s Ruskem, mířící proti dovozu ruských výrobků i vývozu některých technologických produktů nebo chemikálií.

„Tento strop na cenu ropy pomůže na jednu stranu omezit ruské příjmy, na straně druhé zachová na globálním trhu stabilitu,“ prohlásila von der Leyenová.

„Dnes v tomto balíku připravujeme právní základ pro tento strop na cenu ropy,“ pokračovala.

Postup EK navazuje na plán ohlášený v létě skupinou vyspělých ekonomik G7, která si vytyčila cíl od 5. prosince zavést globální maximum na cenu ruské ropy. O tom, zda se k iniciativě připojí EU, rozhodnou členské státy, které musí veškerá rozhodnutí ohledně sankcí přijímat jednomyslně. Lze při tom čekat odpor Maďarska, jehož premiér Viktor Orbán unijní sankce už delší dobu kritizuje, ale také Řecka nebo Kypru, tedy zemí s lodními dopravci profitujícími z přepravy ruské ropy.

Detaily ohledně mechanismu pro zastropování ceny zatím nejsou jasné, nicméně předpokládá se, že jeho jádrem by byl zákaz přepravovat či pojišťovat dodávky ruské ropy prodávané za cenu nad stanovenou hranicí. Plán vychází z předpokladu, že systém bude výhodný i pro země jako je Čína, zatímco Rusko bude stále finančně motivované ropu na trh dodávat. Samotná EU se už dříve rozhodla dovoz ruské ropy po moři do konce roku zcela eliminovat.

Přípravou nových sankcí Evropská unie reaguje na mobilizaci vyhlášenou minulý týden prezidentem Vladimirem Putinem i na hlasování o připojení k Rusku narychlo uspořádaná v Moskvou okupovaných částech Ukrajiny a v samozvaných proruských útvarech na východě země.

„Jsme odhodlaní donutit Kreml zaplatit za tuto novou eskalaci,“ řekla dnes předsedkyně EK.

Nové restrikce v obchodu podle ní mohou Moskvu připravit o další miliardy eur a dotkly by se sektorů spojených s „ruským vojenským komplexem“. Von der Leyenová zmínila elektroniku a „specifické chemické látky“, zda se plán týká také dovozu ruských diamantů, o jehož zákazu se v posledních dnech spekulovalo, nebylo ihned jasné.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který vystoupil společně s předsedkyní komise, avizoval rozšíření sankčního seznamu o desítky jmen, včetně osob zapojených do organizace „referend“ v okupovaných oblastech na východě a jihu Ukrajiny. Dále zmínil aktéry, kteří šíří nepravdivé informace o válce a finančně podporují okupační síly. Kromě toho se podle Borrella EU zaměřuje i na osoby zapojené do obcházení ekonomických sankcí.

O svých plánech dnes Evropská komise informovala členské státy, a to na pravidelném jednání velvyslanců. Ty nyní čekají složitá vyjednávání o konečné podobě balíku. Unijní činitelé na začátku týdne hovořili o tom, že pokud se vyjednávání pohne správným směrem, mohly by nové sankce dostat zelenou na neformálním summitu 7. října v Praze.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Marek Ševčík: Investice do dluhopisů ropných společností se vyplatí, je nutné ale vybírat
27. leden 2023, 07:00
Reuters: Rusko čeká výrazný dopad nových sankcí na vývoz ropných produktů
17. leden 2023, 17:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Karel Salaj
28. září 2022, 21:17

Hlavně už u nás zastropujte to žrádlo...na to jste krátcí, co...

hlpb
29. září 2022, 06:39

Karle, na druhou stranu 70% obyvatel ČR má nadváhu včetně mě. Myslím, že vysoké ceny potravin nám pomůže zhubnout tzn. jednoznačné vizuální a zdravotní pozitivum.

Xoor
29. září 2022, 07:45

Ty si pořád neuvědumeješ důsledky a děláš si z toho p...l. Ono tě to za pár měsíců přejde.

hlpb
29. září 2022, 09:45

Důsledky války na Ukrajině si uvědomuji už od 24. února zcela přesně. Pokles životní úrovně je zcela pochopitelný a počítal jsem s ním už v únoru. Navíc zatím je to ještě pohoda, čeká nás ještě kromě inflace a energetické krize velké propouštění a růst nezaměstnanosti. Nechápu, že se tomu někdo diví, je to zcela logické. Ale nic to nemění na tom, že 70% obyvatel ČR potřebuje zhubnout tzn. šetření, a že konečně nebudou Češi jako jediní na světě mít v zimě v obyváku 25 °C, navíc na každého občana včetně kojenců připadá 300 vypitých piv za rok, při průměrné ceně 25 Kč/pivo tak Češi utratí cca 75 miliard korun za rok, to samé platí pro cigarety. Tzn,. že když budou Češi hubenější, otužilejší, budou méně pít a kouřit budou mnohem zdravější, raketově ubude infarktů, rakovin, cukrovek, cirhoz jater atd. ušetříme tak desítky miliard ročně na zdravotnictví.

intfor
29. září 2022, 09:51

Víceméně souhlas, ale z těch 300 piv udělají dost turisté, takže počítat 300 na hlavu Čecha není úplně správně.

hlpb
29. září 2022, 10:09

Těch 300 piv sedí, toto číslo je ze statistického ústavu, nejsou to prodaná piva v ČR.

K tomu je cca 20 litrů vína za rok na obyvatele

7 litrů lihovin (40%)

2000 cigaret

Sečteno a podtrženo každý obyvatel ČR v průměru utratí za nadbytečné věci výše cca 15-20.000,-Kč rok. Tzn. čtyř členná rodina 60-80.000,-Kč.

Anton Meško
29. září 2022, 11:42

hlpb, o čom tu v súvislosti so snahou európskej komisárky von der Leyenovej zaviesť ďalšie protiruské sankcie píšete? Je všeobecne známe, že západné krajiny dodávajú na naše trhy slušne povedané nekvalitné potraviny. Myslieť si, že s poklesom životnej úrovne budeme jesť menej a schudneme je scestné. Ľudia budú jesť práve menej kvalitné a nezdravé potraviny, lebo na tie kvalitné, drahšie mať peniaze nebudú.

Ze sankcie uvaľované EK na RF neplnia svoj účel svedčí aj vývoj kurzov. Uvediem ich aké výmenné kurzy boli pred rokom a v súčasnosti.

kurz €/USD bol pred rokom taký, že na kúpu 1 USD stačilo 0,86 €, v súčasnosti 1,03 €. Euro oslabilo voči USD o skoro 19%. Na moje prekvapenie je na tom lepšie česká koruna keď na kúpu 1 USD stačilo 21,86 tak dnes je to 25,53 českých korún. Česká koruna oslabila voči USD len o necelých 17%. Ako je na tom ruský rubeľ? Pred rokom za 1 USD bolo treba zaplatiť 72,85 rubľa, dnes 57,32 rubľa. Pred rokom za 1 € bolo treba zaplatiť 84,56 rubľov, dnes len 55,47 rubľov. Indexy už nebudem počítať. Z uvedeného vyplýva, že ekonomika RF nepadá na kolená, na kolená padá ekonomika Európskej únie a USA z toho profituje.

Jimi
29. září 2022, 15:45

Pane Meško, z toho pouze vyplyva ze rubl neni volne smenitelna mena. Rusky statni rozpocet je od srpna v minusu a to jeste fungoval NS1. V zari zazije volny pad a vzpamatuje se nejdriv 2025

rosta kosta
28. září 2022, 21:52

Leyenova, Continental znovu otevrel svuj zavod v Rusku. Pro Nemce ty sankce neplati?

PetrD
29. září 2022, 07:52

Spousta firem to v rusku zavřela sama od sebe, nebo po tlaku veřejného mínění. Nejsou sankce úplně na cokoliv.

Rejpal
28. září 2022, 22:08

Jen ať zavedou stropy na ceny a Rusko zastaví veškeré dodávky ropy a plynu do EU. Nicméně to se nestane , protože Maďarsko kde vládne Viktor Orbán si nenechá diktovat co má dělat od nějaké "von" Uršuly a dalších úředníků a žádné energetické sankce na Rusko nepovolí. Což je také naše štěstí, protože jinak by se tady patrně rozpadla ekonomika.

PetrD
28. září 2022, 23:38

Nastudujte si rozdíl mezi politikem a úředníkem.

Rejpal
29. září 2022, 00:37

Vy zase co je to Evropská komise.... a jak je (ne) volena. Nebo Uršula je šéfkou nějaké strany , která má svoje voliče ? Jaké volby vyhrála ? Může jí odvolat Evropský parlament jako národní parlament může odvolat premiéra tím že odhlasuje nedůvěru vládě ? .....

PS: Evropský parlament nemůže ani navrhovat zákony..... celé evropské volby mají proto podobnou míru demokracie jako volby v Iránu.

PetrD
29. září 2022, 06:58

Může EK vyjádřit EP nedůvěru?

Ano: "Komise je podle článku 234 SFEU kolektivně odpovědná Parlamentu. Jestliže Parlament vysloví Komisi nedůvěru, všichni její členové jsou povinni odstoupit“

Nemusí být nutně šéfkou té strany, US prezident také není. Byla zvolena do EP.

Írán? To jste se zas akorát tak ztrapnil .

hellokitty
29. září 2022, 10:58

nevsimol som si ze by EU prikazovala zenam, ze maju chodit s handrou na hlave, mozu ale nemusia (napr. jeptisky)

porovnavat iran a EU to ste strelil dost vedla

Ivan Švančara
29. září 2022, 14:03

porovnavat francuzsko a EU, to je tiez strela do kolena.

hellokitty
30. září 2022, 11:41

kde konkretne sa porovnava francuzsko a EU? mi to asi uniklo

Anton Meško
30. září 2022, 16:20

Jimi,

takže RF má od augusta štátny rozpočet v mínuse. Pokiaľ viem, tak aj rozpočet SR je v mínuse a ČR je ako na tom? Slovensko bude mať v roku 2023 veľké ťažkosti, lebo vlastníci Slovenských elektrární, medzi ktorých patrí aj EPH na čele s vašim súkmeňovcom Křetinským predali pred dvoma rokmi skoro celú produkciu elektriny na 5 rokov dopredu za oveľa nižšiu cenu, aká je teraz na trhu. Ak by vláda zablokovala v roku 2023 vývoz už predanej elektriny, Slovenské elektrárne by ju museli nakúpiť na trhu za vysoké ceny, čo by ich vyšlo na 10 mld.€, (250 mld českých korún).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516