Domů
Ropa
Vývoz ropy z Ruska je i po embargu EU stále silný, více ropy tak zřejmě míří do Asie
Ruský tanker
Zdroj: Farid mernissi / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Vývoz ropy z Ruska je i po embargu EU stále silný, více ropy tak zřejmě míří do Asie

Ropa
14 komentářů
15. prosinec 2022, 11:46
Eduard Majling

V Evropské unii již druhým týdnem platí zákaz dovozu surové ropy z Ruska po moři, na objemu ruského exportu se nicméně podle předběžných dat zatím nepodepsal. U některých tankerů, které byly naloženy v minulém týdnu, zatím není zcela jasné, kam doplují, nicméně vzhledem k růstu dodávek ropy na asijské trhy v posledních měsících je pravděpodobné, že ropa původně odebíraná evropskými obchodníky zamíří do Asie.

Rusko podle dat S&P Global Commodity Insights v uplynulém týdnu exportovalo po moři v průměru 3,02 milionu barelů ropy denně, tedy objem srovnatelný s předcházejícím týdnem či 3,07 miliony barelů denně v listopadu. Zákaz dovozu ruské surové ropy do EU, který nabyl účinnosti na začátku měsíce, tak zatím zřejmě nemá dopad na celkový ruský vývoz. Zatím však není jasné, kam všechny tankery zamíří.

Objem vývozu, který směřuje do Indie, Číny a Jižní Koreje, se podle S&P Global od začátku měsíce prozatím nijak zásadně nezměnil, a zůstává tak okolo 2 milionů barelů denně. Do EU od minulého pondělí proudí ruská ropa po moři pouze do Bulharska, které si zajistilo ze zákazu výjimku. Ruská ropa do zemí EU, včetně ČR, nicméně nadále proudí ropovody.

Vývoz ruské ropy po moři v roce 2022 dle destinace. Zdroj: S&P Global Platts Commodity Insights

Dovoz ruské ropy do terminálů v Itálii a Nizozemsku začal postupně klesat již v předchozích měsících, kdy se evropští odběratelé ruské ropy začínali postupně přeorientovávat na jiné dodavatele. Podle dat S&P Global do Itálie vyrazil poslední náklad ruské surové ropy během prvního týdne listopadu. Zákaz dovozu ruské surové ropy po moři do EU bude od února následně rozšířen i na ropné produkty.

Více ropy zřejmě zamíří do Asie

Podle S&P Global bylo v minulém týdnu nakládáno na ruské tankery zhruba 700 tisíc barelů ropy denně, u které nebylo jasné, kam zamíří. Podle dodávek s potvrzenou destinací směřovalo na asijské trhy na dvě třetiny z exportovaných zhruba 3 milionů barelů denně, tato hodnota nicméně nadále zřejmě vzroste, až budou potvrzeny cílové země u tankerů, u kterých zatím nejsou známy.

Již v listopadu se dodávky ruské ropy po moři do EU propadly na pouhých 464 tisíc barelů denně, zatímco odběratelé v Indii zvýšili dovoz ruské surové ropy na 1,24 milionu barelů denně. Dovoz ruské ropy v letošním roce navyšuje i Turecko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Ivan
15. prosinec 2022, 13:20

tanker s ruskou ropou dopluje do azie, tam se prohodí vlajka, a popluje do evropy. Nebo prohodí vlajku cestou z ruska do evropy a bude...

intfor
15. prosinec 2022, 13:36

To je rychlejší a levnější varianta. Kdyby náhodou někdo dělal testy a dokázal to poznat, tak se holt v Asii spotřebuje více ruské ropy a do EU se pošle jiná. Nakonec oni i Arabové klidně místo své spotřebují pro vlastní spotřebu ruskou ropu (naftu, benzín) a do EU pošlou tu svoji.

JVr
15. prosinec 2022, 14:28

Tak jednoduché to nebude.

Ono se totiž podle složení pozná co je to za ropu.

Pokud byste takto chtěl podnikat buď tu ropu potřebujete smíchat s nějakou jinou, aby to složení bylo jiné a to ne málo, nebo je potřebujete přepracovat v rafinerii na nějaký ropný produkt naftu, benzin apod.

Předpokládám, že v souvislosti s tím, že jsou do EU zakázány myslím i ropné produkty z ruské ropy tak tudy nejspíš cesta nepovede protože musíte prokázat odkud tu naftu nebo benzín máte (z jaké ropy to bylo vyrobené). Dost možná někde mezera bude, např. v tom, že vyrobíte z té ropy nějaké produkty typu plasty a nikoho už pak nenapadne se trápit jaká ropa to původně byla. Samozřejmě lze asi i zfalšovat nějaké papíry o původu té ropy.

Jinak on není problém tu ropu prodat jinde než v Evropě a do Evropy dovést jinou ropu. Technicky to neřeší vůbec nic pouze kilometry, co ty tankery po moři najezdí. Torchu lepší je ten cenový strop, ale nevím, jak se jej daří prakticky vymáhat, ale na to je ještě čas, než ty tankery někam doplují ony moc rychle nejezdí ;)

Petr prochaska
15. prosinec 2022, 15:41

Cenový strop si daly jen země G7, takže většina světa ho neaplikuje.

Stačí ruskou ropu smíchat s arabskou a je to vyřešené.

Maly Jarda
15. prosinec 2022, 14:15

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

USA se pakují, Britské elity které vlastní většinu firem těžících plyn na Blízkém výchoě se pakují,Blízký Východ se pakuje ,Rusko se pakuje , Čína se pakuje, Indie se pakuje .. jenom lidé Evropy pod vedením velmi geniálních Němců to všechno platí , těch samých Němců co přivedli ke krachu vše čeho se za posledních 150 let dotkli a které zdejší západofilové spolu s Banderou uctívají jako rasu nadlidí
.

Láďa
15. prosinec 2022, 14:49

Jardo ruská ropa se prodává až o 20 dolarů levněji než jiné. Vysvětlete prosím jak se ti zlí anglosasové pakují když USA dováží minimum ropy a Angličané všechnu a to za stejné ceny jako my.

Maly Jarda
15. prosinec 2022, 16:09

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Rusko vydělává i tak , USA vyváží plyn do Evropy 6x dráž a Britské elity vydělávají jako nikdy - jako třeba Britská královská rodinka která spoluvlastní Shell, předstírá že málem nemá ani na chleba a z britského rozpočtu ještě po Fialovsku vysává dotace na údržbu všech jejich paláců zatímco dědictví pro královně muselo být utajeno jelikož se jedná o tisíce miliard liber, zatímco normální Britové jsou všem ukradení a zdravotnictví mají na úrovni 3.světa .. prostě typický anglosaský kanibalský dog-eats-dog neoliberalismus ,který by chtěli rozšířit o celého světa. Stačí?
.

Láďa
15. prosinec 2022, 18:36

Jasně tisíce miliard liber. To chtělo napsat na začátku a bylo hned jasno.

PetrD
15. prosinec 2022, 21:20

A navíc ještě britská královská rodina v Británii nemá žádnou reálnou moc, Shell prodělal odchodem z Ruska několik miliard dolarů a britské zdravotnictví na úrovni 3. světa taky pobavilo.

Karel Salaj
15. prosinec 2022, 17:58

Takže zase musíme pěkně kupovat drahou ropu a plyn od našich falešných kamarádů a Indové si libují jak se jim bez jejich přičinění valí ruská ropa za pár korun...Rusáci nakoupili více jak 100 nových tankerů a jejich ropa se vozí po celém světě, opět jsme se trefili do své nohy...

JVr
16. prosinec 2022, 08:10

"Rusáci nakoupili více jak 100 nových tankerů" máte k tomu nějaký zdroj? Ne že by to nebylo logické, jen mi přijde, že tankery se nekupují jako rohlíky ;)

Pavel K
16. prosinec 2022, 10:46

Vy nechodíte nakupovat do TankerLandu jak Karel Salaj? :-) Za chvíli budou mít výprodeje na LNG tankery a plnící terminály. :-) 100vky kusů hned k odběru. :-)

Karel Salaj
16. prosinec 2022, 17:15

JVR, je vidět, jak ta naše čeština je nedokonalá....Když řeknu, že jsem si koupil nové auto, nutně to neznamená, že jsem si koupil auto s nájezdem 0 kilometrů, ale klidně, že jsem obnovil svůj vozový park o nové auto a klidně i ojeté.

Pavel K
16. prosinec 2022, 17:58

To jste si pak nekoupil nové auto ale auto. Neřekl bych, že Čeština je nedokonalá, řekl bych, že ji akorát někteří lidé plně neovládají. :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se