Blackstone investuje do průkopníka v oblasti skladování energie

DomůRychlé zprávyBlackstone investuje do průkopníka v oblasti skladování energie

Americká investiční společnost Blackstone ve středu oznámila, že prostřednictvím jimi spravovaných fondů dokončila akvizici společnosti NRStor. NRStor je kanadská společnost se sídlem v Torontu, která se zabývá vývojem bateriových systémů pro ukládání energie.

Blackstone je jedna z největších investičních soukromých investičních společností. Její dceřiná společnost, Blackstone Energy Partners, v celé řadě odvětví energetického průmyslu investovala, nebo přislíbila investovat celkový kapitál ve výši 16 miliard dolarů.

NRStor má v současnosti celkem přes 200 MWh skladovací kapacity baterií v různých projektech v různé fázi dokončení. Některé z nich jsou již v provozu.  Společnost je lídrem ve svém oboru v kanadské provincii Ontario a expandovala své služby do USA. Škálovatelné řešení, které společnost nabízí, je vytvořeno tak, aby je bylo možné přizpůsobit novým tržním příležitostem.

„Bateriová úložiště budou hrát důležitou roli v severoamerické elektrické síti. Budou zásadní pro dosažení ambiciózních cílů v oblasti využívání obnovitelných zdrojů energie. NRStor je průkopníkem v oblasti systémů ukládání energie, těšíme se na to, že pomůžeme jejich vedení pokračovat v dalším rozvoji jejich firemní platformy a dosažení nových trhů a příležitostí.“ – Bilal Khan, vrchní ředitel Blackstone Energy Partners.

Nový kapitál pomůže společnosti v dalším rozvoji

NRStor byl původně dceřinou společností společnosti NRStor Inc., která rovněž operuje v oblasti ukládání energie. Kromě bateriových systémů ale rovněž vyvíjí systémy využívajících setrvačníky nebo stlačený vzduch.

Dřívější dceřiná společnost se ze zažátku potýkala s několika výzvami. Jedna z nich souvisí také s jejím obchodním modelem. Své projekty bateriových úložišť totiž nabízí a realizuje pomocí obchodního modelu BOO (build – own – operate), kdy společnost zaplatí realizaci bateriových systémů a následně jej vlastní a provozuje.

Tato skutečnost znamená, že společnost pro své projekty musí nejdříve zajistit vlastní kapitál, anebo najít partnera, který by projekt zafinancoval. A tímto partnerem má nyní být právě Blackstone.

„Jsme velmi nadšeni z našeho nového partnerství se společností Blackstone a z příležitosti dále urychlit náš růst a upevnit naše poslání poskytovat koncovým uživatelům a energetickým společnostem inovativní řešení úložišť energie. Blackstone nám přináší možnost expanze a hluboké chápaní obnovitelných zdrojů a energetických trhů, které nám významně pomůže v rozvoji naší platformy a umožní nám dodávat spolehlivou a čistou energii více komunitám v Severní Americe. Těšíme se na tuto novou kapitolu našeho růstu.“ – Moe Hajabed, zakladatel a výkonný ředitel NRStor.

Zdroj úvodního obrázku: Governor Jay & First Lady Trudi Inslee