Domů
Rychlé zprávy
BREXIT v energetických souvislostech
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/jeffdjevdet/
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/jeffdjevdet/

BREXIT v energetických souvislostech

Pokud se Británie vysloví v referendu, které proběhne příští týden ve čtvrtek, pro vystoupení z EU, dojde k prodražení výstavby energetické infrastruktury a také ke zpoždění výstavby nových zdrojů. To vše v době, kdy ostrovnímu království hrozí akutní nedostatek pohotového výkonu.

Energetika je na hony vzdálena od ústředních témat debat o BREXITu, přesto případného vystoupení z EU může mít významné dopady na celý energetický sektor.

Pokud by k BREXITu došlo, právo EU bude v Británii platit maximálně po dobu dvou let od vystoupení z EU. Během této doby začne Londýn s procesem opouštění Unie. Je možné, že i potom zůstane Británie součástí některých unijních struktur. Proces vyjednávání podmínek, za kterých by takováto situace mohla nastat, může ovšem trvat roky.

Vzhledem k vyšší míře rizika plynoucí z nejistoty ohledně dopadů nového uspořádání po BREXITu požadují investoři v energetickém sektoru vyšší výnosnost svého kapitálu.

Náklady vzrostou až o 500 milionů liber ročně

Velcí hráči na trhu s ropou a plynem, BP a Shell, patří ke společnostem, které by případný BREXIT ovlivnil velmi negativně stejně jako celé odvětví s fosilními palivy.

„Nevidím žádné pozitivum plynoucí z vystoupení Británie z EU. Riziková prémie roste, zvyšující se riziková prémie zvyšuje cenu kapitálu. Energetická aktiva za poslední tři dekády zastarala. Nyní je nutné vytvořit pro investory dostatečně stabilní podmínky, aby byli ochotni sáhnout do svých kapes a zafinancovat obnovu zdrojového mixu, řekl na téma BREXIT výkonný ředitel Britské společnosti Impax Asset Management Ian Simm.

Konzultanti ze společnosti Vivid Economics předpokládají, že vystoupení Británie z propojeného trhu s elektřinou, bez započtení vlivu na nové investice, může vést po roce 2020 k zvýšení nákladů až o 500 milionů liber (17,1 mld. Kč) ročně.

„Vzhledem k objemu plánovaných investic do infrastruktury v elektroenergetice během následujících deseti let, každé zvýšení ceny kapitálu bude mít podstatné dopady na celkové náklady těchto investic,“ upozorňuje analýza Vivid Economics.

Možný odchod Velké Británie z Evropské unie by podle analytiků mohl ohrozit, nebo přinejmenším pozdržet také britské snahy o propojení své elektrizační soustavy s některými členskými státy EU.

Kromě zmiňované nejistoty pro investory by BREXIT přinesl také paradoxní situaci pro obnovitelné zdroje – na jedné straně méně regulací ovšem také daleko menší motivaci pro přechod k ní.

Autor úvodní fotografie: Jeff Djevdet

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
17. červen 2016, 20:47

Ještě se sluší dodat, že Skotové v EU být chtějí a dali jasně najevo, že v případě Brexit budou usilovat o samostatnost a vstup do EU na vlastní triko. Co to má společného s energetikou? To Skotům patří ložiska ropy a zemního plynu v Severním moři a Skotové na rozdíl od Anglie mají kladnou bilanci výroby elektřiny a snad nejlepší podmínky pro větrnou energetiku na světě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se