Domů
Rychlé zprávy
Češi v prvním čtvrtletí koupili 1307 bateriových elektromobilů, meziročně méně
Elektromobil

Češi v prvním čtvrtletí koupili 1307 bateriových elektromobilů, meziročně méně

Češi za první čtvrtletí letošního roku registrovali 1307 nových osobních bateriových elektromobilů (BEV), což je meziročně o 1,2 procenta méně. Jejich podíl na celkovém počtu nově registrovaných aut dosáhl 2,3 procenta, což je jeden z nejmenších podílů ze všech zemí Evropské unie. Informovalo o tom brněnské Centrum dopravního výzkumu (CDV).

Kromě 1307 nových bateriových elektromobilů lidé letos v prvním čtvrtletí registrovali také 1900 ojetých BEV. „Česko se v podílu bateriových elektromobilů jak aktuálně, tak dlouhodobě pohybuje mezi zeměmi EU na chvostu. Letos je na předposledním místě, za námi bylo s podílem 1,3 procenta pouze Chorvatsko. Jedním z důvodu mírného meziročního poklesu registrací nových bateriových elektromobilů u nás mohla být odložená poptávka firem a podnikatelů z důvodu čekání na zahájení záručního programu Elektromobilita,“ uvedl Lukáš Kadula z CDV. Tento záruční program je určený pro firmy a podnikatele, kteří plánují obnovu nebo modernizaci firemního vozového parku, příjem žádostí začal v polovině letošního března. Úvěr a příspěvek mohou získat na elektromobil, vodíkový automobil nebo stavbu dobíjecí stanice.

V Česku bylo ke konci letošního prvního čtvrtletí celkově registrováno 24.239 BEV, což je v součtu více než vozidel na CNG. Čtvrtina bateriových elektromobilů je ojetá, tedy s opakovanou registrací, 75 procent BEV jsou firemní vozy. Nejvíce jsou zastoupené elektromobily značky Tesla s 4536 vozy, Škoda s 4346 vozy a Volkswagen s 2719 vozy.

Ilustrační foto

Nejvíce bateriových elektromobilů je registrováno v Praze, a to 9681, ve Středočeském kraji to je 4205 BEV a v JIhomoravském kraji 2266 BEV.

V celé Evropské unii bylo za první čtvrtletí letošního roku registrováno 332.999 bateriových elektromobilů, meziročně o 3,8 procenta více než ve stejném období loňského roku. Podíl BEV na všech registrovaných autech byl 12 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se