Čína hodlá v následujících 3 letech zamezit otevírání nových uhelných dolů
Čína plánuje v horizontu následujících tří let omezit otevírání nových uhelných dolů. Cílem tohoto kroku je snížit současné zásoby uhlí a stimulovat spotřebu čisté energie. Zhruba polovina čínského uhlí končí v tamních uhelných elektrárnách.
Podle Nura Bekriho, ředitele Správy národní energetiky (National Energy Administration), současná kapacita produkce uhlí je pro další období dostatečná, přičemž hlavní pozornost v následujícím 5letém plánu se bude upírat na nízkouhlíkové zdroje energie.
Národní produkce uhlí v Číně zažívá v poslední době po letech růstu pokles. Po průměrném, téměř 10% růstu mezi lety 2002 a 2013, kdy na konci tohoto období dosáhla roční produkce uhlí vrcholu 3,9 miliard tun, se v roce 2014 propadla na 3,8 miliard tun.
Do roku 2020 má přibýt až 35 GW ve větru a slunci
V následujících letech bude podle Bekriho vyvíjeno větší úsilí v oblasti jaderné energie a obnovitelných zdrojů – v průběhu příštích pěti let by mělo v Číně přibýt dalších 20 GW výkonu ve větrných turbínách a 15 GW solárních panelů.
Větší důraz musí být podle něj rovněž kladen na vyšší integraci již vystavěných obnovitelných zdrojů do národní sítě, jelikož tyto zdroje často stojí nevyužívané. Odhaduje se, že až 30 % výkonu větrných zdrojů v severních oblastech Číny zůstává nevyužito.
Podle profesora ekonomiky Wi Jianga však uhlí zůstane v Číně ještě po delší dobu primárním zdroje energie. „Problém se spotřebou obnovitelné energie je ten, že není snadné ji integrovat do konvečních elektrizačních sítí,“ říká profesor Wu Jiang.
„Ústřední vláda uskutečnila několik regionálních pilotních projektů, které měly za účel tuto integraci otestovat. Spotřeba čisté energie bude o mnoho vyšší, pokud půjde tyto technologie uplatnit i jinde.“
Wu Jian, profesor ekonomie na pekingské univerzitě Renmin.
Zdroj úvodní fotografie: SarahTz
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se