Domů
Rychlé zprávy
Čína kupuje podíl v další evropské energetické společnosti
rozvodna

Čína kupuje podíl v další evropské energetické společnosti

Čínská státem vlastněná společnost China Southern Power Grid souhlasila s koupí minoritního podílu v evropské společnosti Encevo. Tento krok zapadá do rámce nedávného trendu, kdy se čínské státní společnosti snaží kupovat podíly v evropských energetických společnostech. Toto vedlo až k tomu, že se tomu evropské vlády snaží čím dál tím intenzivněji bránit.  

Lucemburská firma Encevo má dvě hlavní dceřiné firmy, Creos a Enovos Luxembourg. Creos spravuje elektrickou síť a plynovou soustavu a Enovos Luxembourg je obchodníkem. Enovos Luxembourg je tedy zodpovědná za prodej energie diverzifikovanému portfoliu zákazníků v Lucembursku a v Německu.

Podíl v Encevo prodává firma Ardian, která doposud vlastnila podíl 25,48 %. Finanční podmínky prodeje doposud nebyly zveřejněny. Kromě společnosti Ardian v Encevo vlastní podíly lucemburská vláda, hlavní město Lucemburk či lucemburská pošta.

Vlády se snaží aktivitám Číny bránit

Nákup podílu v Encevo firmou China Southern Power Grid přichází krátce po tom, co Německo zintenzivnilo snahy zabránit tomu, aby byly společnosti v klíčových odvětvích skupovány čínskými státními firmami a padly tak de facto do rukou Číny.

Německá státní banka KfW v minulém týdnu získala 20% podíl v německém provozovateli přenosové sítě 50Hertz. Touto koupí banka odrazila nabídku China’s State Grid, další čínské státní firmy.

Také Velká Británie se snaží zpřísnit pravidla týkající se kupování podílů v britských firmách zahraničními subjekty. Přísná pravidla ošetřující přímé zahraniční investice mají například Spojené státy, Francie nebo Austrálie. V těchto zemích jsou obavy z rostoucího vlivu Číny v důležitých sektorech ekonomiky již dlouhodobější. Kromě kontroly nad důležitou společností se obávají také získání přístupu ke klíčovým technologiím.

V EU se již připravuje legislativa

Na půdě Evropské unie se v současnosti projednává legislativa, která by na otázku přímých zahraničních investic měla přímý dopad.

Předmětem připravované legislativy je prověřování těch investic, které by vedly k získání kontroly třetích zemí nad firmami v klíčových evropských sektorech hospodářství.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr
3. srpen 2018, 18:31

Svobodný trh byl svátostí, kvůli tomu, že jen Západní bankéři ovládali umění tisknout peníze bez příliš velké inflace, a mohli tak skupovat pomalu celý svět, když se jim podařilo korupcí prolomit obranu představitelů nezávislých národů a udělat z nich prodejné děvky.

Nyní když toto zvládá už i Čína dnes dokonce líp a masivněji, tak bude svobodný trh ukončen a Západní důležité firmy přestanou být velmi rychle na volný prodej za papírky nevyvoleným cizincům.

loudil
3. srpen 2018, 23:30

Ano, finanční sytém Západu založený na tisku ničím nekrytých peněz je opět po 10 letech před zhroucením. Když se před 10 lety zhroutili Lehmann Brothers, tak dne 18.září 2008 vypukl v USA učebnicový klasický : "RUN NA BANKU". Toho dne od ranních otevíracích hodin bank lidé i firmy v USA rychle vybírali své úspory, situace se stávala kritickou ! Do oběhu na podporu komerčních bank bylo vrháno stále více ničím nekrytých -"hajzlpapírů", jinak řečeno US Dolarů,ovšem stav se jen dále zhoršoval. FED i vláda USA horečnatě jednali, všichni zpocení až za ušima !! A pak někdo dostal onen zvláštní nápad, "zagarantovat " lidem státem jejich úložky v bankách. Samozřejmě je to na první pohled pitomost, v případě runu na banku nelze nikomu a nic garantovat , ovšem tato blbost na občany USA, kteří jsou ve světě známí svou ne zrovna velkou "bystrostí ducha" kupodivu zabrala.

P.S. Po 10 letech se tak opět blížíme do stejného bodu. manévrovací schopnosti hlavních centrálbank jsou už minimální, základní sazba je v Evropě /ECB/ na NULE v USA drží FED - 1,75 %. V případě propadu ekonomik už prakticky nelze jít se sazbami dolů, zadlužení je také obrovské /USA - hrubý dluh = 21,3 bilionu Dolarů = 104 % HDP, v Evropě podobně, v Číně také.. Ničím nekryté "hajzlpapírky" nelze tisknout do nekonečna. Pokud - "velký krach" finančního systému přijde, bude správný a spravedlivý". Kdo drží : nemovitosti, zlato, stříbro, platinu , tak ovšem může spát spokojeně jako mimino. Když došlo roku 2010 k bankrotu Řecka, vrhli se Řekové okamžitě na zlatnictví a skoupili tam všechno zlato a stříbro.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se