Domů
Rychlé zprávy
Deutsche Bank: Německo v důsledku omezení dodávek plynu z Ruska upadne v příštím roce do recese
Síldo Deutsche Bank ve Frankfurtu, autor: Carsten Frenzl, Flickr
Zdroj: Carsten Frenzl / Flickr / CC BY 2.0

Deutsche Bank: Německo v důsledku omezení dodávek plynu z Ruska upadne v příštím roce do recese

Analytici Deutsche Bank předpovídají, že omezení dodávek zemního plynu ze strany Ruska a širší hospodářské důsledky války na Ukrajině uvrhnou německou ekonomiku v druhé polovině letošního roku do recese. Situace bude významně horší, pokud Rusko neobnoví dodávky plynu po odstávce plynovodu Nord Stream 1.

"Pravděpodobný další pokles dodávek ruského plynu po údržbě plynovodu Nord Stream 1 si vyžádá další úspory domácností a podniků," napsali analytici Deutsche Bank ve svém sdělení.

"Ačkoli neočekáváme situaci, kdy by byl plyn zcela na příděl, domníváme se, že ekonomické důsledky situace spolu s recesí v USA a dalšími nepříznivými vlivy uvrhnou Německo v druhé polovině roku 2022 do recese," dodávají.

Německá vláda od únorového útoku na Ukrajinu intenzivně pracuje na snižování závislosti Německa na dodávkách ruského plynu. Země urychluje proces realizace terminálů na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG),vyjednává s jeho dodavateli, jako je Katar, prosazuje legislativu na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie, a dokonce plánuje znovuspustit některé uhelné elektrárny.

Analytici Deutsche Bank očekávají, že ekonomika začne klesat v druhé polovině roku 2022, čímž se zkrátí dříve všeobecně očekávané oživení po dvou letech pandemie onemocnění COVID-19.

Deutsche Bank předpokládá, že po 1,25% růstu v roce 2022 se německý HDP v roce 2023 sníží přibližně o 1 %. Důvodem je, že prudce rostoucí ceny sníží schopnost spotřebitelů utrácet. Tento scénář vychází z předpokladu, že Rusko bude pouze postupně snižovat dovoz zemního plynu.

Ve scénáři, kdy by po současné údržbě plynovodu Nord Stream 1, která má trvat do poloviny příštího týdne, nedošlo k obnově dodávek zemního plynu z Ruska, očekávají analytici Deutsche Bank, že by příděly plynu vedly v roce 2023 k propadu HDP o 5 až 6 %.

"Pokud Rusko po současném období údržby [plynovodu Nord Stream 1] zastaví veškeré dodávky plynu do Německa, domníváme se, že v zimních měsících nelze zabránit přídělovému systému," uvádí Deutsche Bank.

V pololetním hodnocení zveřejněném 14. července německá vláda uvedla, že ekonomika zatím překonala několik krizí relativně dobře. Nyní vyhlídky "výrazně" zatemňuje válka a nejistota ohledně plynu.

Závislost Německa na ruském plynu

Plynové pole Kharasaveyskoye Plynové pole Kharasaveyskoye. Zdroj: Gazprom

Německý ministr hospodářství a klimatu Robert Habeck připravuje německé občany a průmysl na mimořádná opatření. Rusko před válkou dodávalo Německu 55 % zemního plynu, čímž vznikla široce kritizovaná závislost.

Mnozí pozorovatelé se obávají, že nedostatek plynu tvrdě zasáhne klíčová průmyslová odvětví, jako jsou chemické podniky, a bude mít výrazný vliv i na domácnosti, protože zemní plyn je dominantním zdrojem energie pro vytápění v Německu.

Analytici Deutsche Bank uvedli, že rozchod s Ruskem jako dodavatelem zemního plynu může také negativně ovlivnit dlouhodobé vyhlídky země.

"Plynová krize a přechod od poměrně levného (ruského) plynu z plynovodů k dražšímu LNG by se mohly ukázat jako strukturální změna obchodního modelu orientovaného na vývoz," tvrdí Deutsche Bank.

Urychlení energetické transformace

Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova

Německo také dlouho sázelo na zemní plyn jako na "překlenovací" palivo pro svou energetickou transformaci a přechod od výroby elektřiny v uhelných a jaderných elektrárnách k energetickému systému založenému na obnovitelných zdrojích energie.

Německá vláda tak v reakci na současnou situaci a nejisté dodávky zemního plynu v budoucnu schválila návrh zákona, který označila jako "největší energetickou reformu za poslední desetiletí". Ten by měl zemi pomoci ještě rychleji rozvíjet obnovitelné zdroje energie. Již v druhé polovině této dekády by se mělo tempo výstavby solárních a větrných elektráren ztrojnásobit ve srovnání s plány pro letošní rok.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Přemek z Mělníka
17. červenec 2022, 09:03

Rusko zřejmě bude dodavat plyn do Německa dál, ale asi pod různými výmluvami možná tak polovinu objednaného množství.....asi, nevím?

Věc je dost složitá.....pokud Západ /asi 40 zemí/ uvalil na RF bezprecedentní sankce včetně zablokování ruských dolarových rezerv /cca 350 mld dolarů/ a vypnul RF ze Swiftu.....,tak to není v ekonomice jako rána pěstí, to je brutální likvidační výprask......Ač původně ten výprask byl za ruský vpád na UA byl spravedlivý......akorát že se to přehnalo.....

A v mužském patriachálním světě který v byznysu ještě panuje, tak Rusko tu ránu pěstí míní vrátit, o tom žádná.....Stejně ta šťastná Amerika měla v minulosti tu kliku, že za Vietnam, Irák, Libyi, Sýrii, Afganistán a další ji nikdo netrestal......nebyla vůle ji trestat, kdežto u RF je vůle trestat veliká, ale jen u té západní čtyřicítky, zbytek světa většinou dál s RF obchoduje.......

Pavel
17. červenec 2022, 09:51

Každá země, která se kdy dostala do závislosti na Rusku za to draze zaplatila. My jsme platili desítky let zničenými životy mnoha lidí a desítkami procent HDP. Takže Německo z toho vyjde velmi levně i v tom nejhorším scénáři. A stěžovat si mohou pouze na sebe, bylo to rozhodnutí jejich politiků. Že byli a jsou podpláceni Ruskem věděl každý jejich volič, to nebylo žádné tajemství. Bohužel se s nimi svezou i další země včetně nás, ovšem ruku na srdce kdo z těch zemí proti tomu něco dělal? Jen Polsko, Pobaltí, jinak nikdo. Nikdo nám nenařizoval kde nakupovat, mohli jsme mít smlouvy a plynovody kam jsme chtěli. Všichni ti, co prosazovali ruský plyn a tvrdili že válka nebude by měli zalézt do děr a držet pusy.

Přemek z Mělníka
17. červenec 2022, 10:56

Proboha Pavle....,vždyť to bylo výhodné. Původně Rusko dodávalo plyn a ropu jen do západní Evropy a nakupovala odtud všechno možné.....dokonce v 85 roce skoro 60 milionů tun pšenice. Neuvěřitelné množství. Dnes je to obráceně a RF nakupuje potřebné věci po světě a v číně, indii, turecku, indonézii a podobně...

Rejpal
17. červenec 2022, 20:32

Situace je taková, že plyn je jen část problému. Státy přestávají být ochotní vyvážet suroviny a vzácné kovy, chtějí místo toho vyvážet hotové výrobky z nich. Tento trend bude rána pro státy , kteří si od někoho koupí suroviny ty zpracují na svém území a budou zpět vyvážet hotové výrobky. Takové ekonomiky už patně nebudou prosperovat jako dříve , protože cena surovin z dovozu bude vysoká. Zelená politika a její dogma nic netěžit, bude proto do budoucna ještě více smrtící.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se