Domů
Obnovitelné zdroje
Německá vláda schválila „největší energetickou reformu za poslední desetiletí“ pro rychlejší rozvoj OZE
Zdroj: National Grid: Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: National Grid

Německá vláda schválila „největší energetickou reformu za poslední desetiletí“ pro rychlejší rozvoj OZE

Německá vláda na svém včerejším zasedání schválila návrh legislativy, který by měl zemi pomoci ještě rychleji rozvíjet obnovitelné zdroje energie, a snížit tak její závislost na fosilních palivech. Již v druhé polovině této dekády by se mělo tempo výstavby solárních a větrných elektráren ztrojnásobit vůči plánům pro letošní rok.

Aktuální válečný konflikt na Ukrajině přiměl řadu evropských zemí přehodnotit svou energetickou politiku, a to zejména s ohledem na závislost hospodářství na fosilních palivech dovážených z Ruska. Německo má v plánu výrazně uspíšit rozvoj obnovitelných zdrojů, které by měly již na konci aktuálního desetileté pokrývat 80 % německého elektroenergetického mixu.

Plány podle serveru Montel zahrnují cíl dosažení 215 GW instalovaného výkonu v solárních zdrojích, což je o 15 GW více než dle původních plánů. Stejně tak byl navýšen plánovaný výkon v onshore větrných elektrárnách, a to o 5 GW na 115 GW. V případě offshore větrných elektráren byl měl instalovaný výkon dosáhnout k roku 2030 celkem 30 GW, tedy o polovinu více ve srovnání s původním plánem na 20 GW.

Německá vláda rovněž zvýšila odhad poptávky po elektřině. Ke konci tohoto desetiletí tak vláda nyní v návrhu reformy počítá se 750 TWh ročně, původní plán přitom počítal se 715 TWh.

Návrh zákona o zhruba 500 stranách, který německá vláda označila jako "největší energetickou reformu za poslední desetiletí", podle serveru rovněž zahrnuje několik opatření, která by měla pomoci zajistit dostatek volného místa k výstavbě, urychlit povolovací procesy a snížit byrokratickou zátěž plánovaných projektů.

Dosažení vytyčených cílů si vyžádá masivní investice a prudké navýšení růstu výkonu obnovitelných zdrojů. Zatímco pro letošní roku plán počítá s růstem výkonu solárních elektráren o zhruba 7 GW, v druhé polovině tohoto desetiletí by se mělo jednat již o zhruba 22 GW. Podobně je tomu v případě onshore větrných elektráren, kterých byl podle vlády měly být zprovozněny zhruba 3 GW, již za tři roky by tento průměrný roční přírůstek měl vzrůst na 10 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(43)
petr
7. duben 2022, 07:41

Nikde jsem tam nečetl, že neodstaví JE. Bez nich je to jen další vyhození peněz oknem a bez významného vlivu na spotřebu zemního plynu když nebude foukat a bude tma...

Němci jsou nepoučitelní... Ti kluci s FSB jsou kabrňáci co dokázali v SRN...

Vojvodik Petr
7. duben 2022, 08:43

S tím FSB máš pravdu.

Pomáhají jim v tom kluci z CIA.

Richard Vacek
7. duben 2022, 08:19

Už teď jsou za větrných nebo slunečných dní přebytky a další zdroje to jenom prohloubí, aniž by se cokoliv změnilo za bezvětří nebo v noci. Takž ehlavní přínos to bude mít pro čínské výrobce fv panelů, popřípadě baterií, pokud se začnou více používat k akumulaci.

Petr prochaska
7. duben 2022, 09:42

Ty přebytky bych chtěl vidět. Pokud tedy nepovažujete přebytek v situaci, kdy v síti běží elektrárny na fosilní paliva.

Ivan Novák
7. duben 2022, 12:35

Bez dostatečného podílu roztočených setrvačných synchronních generátorů se stabilní soustava tří fází hladkých sinusovek, tak jak dnes funguje, neobejde.

Jimi
7. duben 2022, 13:42

Obejde.

JVr
7. duben 2022, 08:46

A co naše vláda, kde je úprava zákonů na podporu OZE u nás? Větrníky potřebují nepochybně pomoct, protože se prakticky nestaví...

Jeden JE reaktor s výhledem na dostavbu v průběhu dalších 15 let nás opravdu nespasí. Celkově ačkoliv nemám až tak pozitivní názor na DE v jejich plány rozvoje energetiky, musím přiznat, že ti borci se tím zabývají a řeší to, u nás mi přijde, že se nějakým rozvojem energetiky nezabývá prakticky nikdo se slovy: "ono se to samo... nějak vyřeší". A nějaké zákonnné úpravy, pobídky, plány a celkově řešení energetických problémů v nedohlednu.

Turby
7. duben 2022, 08:58

Ono vlastne zadne skutecne rychle reseni zpckane energetiky neexistuje.

I kdyz bychom postavili 1000x vice vetrniku a slunecniku nez nemci, stejne bude energie pomerne casto nedostatek.

Emil
7. duben 2022, 09:14

Momentálně v Německu rozvoji OZE brání nejvíc dvě věci - příroda a obyvatelé. Takže budování OZE dostává před ochranou přírody a zájmy místních obyvatel přednost - zmenšuje se území, kde se dosud nesměly stavět větrníky kvůli ochraně ptáků, obyvatelům se snižuje možnost bránit se před výstavbou v jejich okolí, protože výstavba OZE je nadřazena jejich zájmům. To tu chcete taky?

minduton
7. duben 2022, 10:00

Ano, chceme. Pokud to někdo nechce, tak neměl vylézat ani z té jeskyně, když se před těmi desítkami tisíc let rozhodovalo, zda bydlet dál v jeskyni a nebo postavit chatrče.

Emil
7. duben 2022, 10:07

Chcete to vy a kdo ještě další? Kolik se vás skrývá pod tím "my"? Klidně bych se vsadil, že naprostá většina lidí u nás nic takového nechce, zvlášť když žádné takové omezování přírody a obyvatel ani není potřeba.

Vladimír Šťastný
7. duben 2022, 12:11

Pokud chcete vyjadřovat souhlas za někoho jiného, musíte ho mít potvrzený na papíře, jinak je to prázdný výkřik. Jinak platí: já minduton to chci. Až přijde do vaší obce nějaký investor tohoto zázraku, tak to na schůzi zastupitelstva před ostatními říkejte hodně nahlas. Možná se vám to povede, ale spíš se dočkáte vysvětlení, že ti ostatní to nechtějí.

minduton
7. duben 2022, 14:39

Záleží na alternativách. Pokud se dá lidem na výběr mezi svíčkama a větrákama, tak je jasno.

Emil
7. duben 2022, 14:42

To je ovšem falešné dilema jak vyšité.

minduton
7. duben 2022, 15:09

Vývoj na Ukrajině a vše kolem toho ukazuje v plné nahotě, že spoléhat se na ostatní, zvláště v otázkách energetické bezpečnosti, je cesta do pekel.

Stát MUSÍ být energeticky soběstačný.

Bude se muset stavět všechno, i ty větřáky.

Vše je prostě dílkem do diverzifikační skládačky.

Jen jaderné elektrárny to nevyřeší, ty nejsou všelék - byť já osobně bych si to přál.

Emil
7. duben 2022, 16:13

Větrníky stejně žádnou energetickou soběstačnost nezajišťují, stavět větrníky a dovážet elektřinu z Německa vyjde z pohledu soběstačnosti úplně nastejno. Nějaké se tu jistě postaví, ale nic zásadního nevyřeší. Pokud chceme soběstačnost, prostě pojedou uhelné elektrárny tak dlouho, než se postaví ty jaderné. Fotovoltaika ušetří palivo přes léto, dovoz s tím také pomůže. ale nic víc se bez technologického průlomu v našich podmínkách čekat nedá.

hlpb
7. duben 2022, 18:57

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Emčo, jasně, že souhlasí většina obyvatel. Protože tebou podporovaná jaderná alternativa znamená, že za spoustu let se upoceně dopachtíme k novým 8 TWh/rok. Ale abych ti udělal radost, vymyslel jsem ti ATOMEMILO ODPOČET = počet dnů, které zbývají ke spuštění nového bloku v Dukovanech = už se jen 5998x vyspíš a můžeš slavit
.

Emil
7. duben 2022, 20:13

Bláho, o tom co je podle vás "jasné" laskavě pomlčte, protože už jste mnohokrát prokázal, že vaše dojmy a věštby se s realitou naprosto zásadně rozcházejí.

Na příkladu nedávno spuštěného finského reaktoru je vidět, že i tím "upoceným dopachtěním", i když se ta stavba extrémně zpozdí, se v přepočtu na obyvatele dosáhne stejného přírůstku nízkoemisní elektřiny jako v tom vašem zbožňovaném Německu, a když k tomu připočteme ještě odstavování německých jaderných elektráren, tak dokonce daleko lepšího. A to s mnohem nižšími náklady. Schválně si to zkuste spočítat, je k tomu potřeba jen násobení a žádná procenta, tak byste to třeba mohl zvládnout.

Petr prochaska
7. duben 2022, 09:44

Jak říkal pirát Peksa a neznalí se mu smáli. On říkal, že ČR bude elektřinu dovážet a tak to i bude. Pobřežní státy větrníky, jižní soláry, střed Evropy dovoz.

minduton
7. duben 2022, 10:04

Nemyslím si, že by bylo tak špatně. Využitelnost OZE pořád závisí v zásadě na hustotě osídlení (čím méně, tím lépe), v tomto ohledu jsme na tom podstatně lépe než Německo. Stačí se projet kteroukoliv železniční tratí a na zalesněných stráních kolem jsou vidět hromady popadaného dříví a chrástí, tu biomasu stačí jen sebrat a nenechat ji tam hnít dál.

Petr prochaska
7. duben 2022, 10:48

Pokud si myslíte, že je někde v ČR hodně lesů, o které se nikdo nestará, tak jste na omylu. U železniční trati pravděpodobně pracovnící dráhy pokáceli stromy, které by mohly ohrožovat provoz vlaků a biomasu tam nechali, protože nemají čas na její likvidaci.

minduton
7. duben 2022, 15:17

Bydlím hned za lesem a dost lesů už jsem za život prošel. A ještě jsem nepotkal les, který bych považoval za ideálně "vyčištěný" od veškeré solidně využitelné biomasy (a tím nemyslím kácet stromy, nebo olamovat větve, nebo shrabovat listí do pytlů).

Mám-li to přirovnat k něčemu, tak dnes je to asi tak, jako když lví smečka skolí nějakou gazelu. Vyžerou jen břicho, vnitřnosti, kýty a ten zbytek nechaj hyenám. Žel v českých lesích už v pořadí žádné "hyeny" nejsou, takže spousta "dřeva" (a tím samozřejmě nemyslím dřevo, z kterého by šlo řezat prkna atp. - ale spálit určitě lze) tam zůstává.

Petr prochaska
7. duben 2022, 21:05

Někam odvést každou větev stojí hodně peněz. Někdo ty větve musí posbírat, pak dopravit k nějakému vozidlu, které má také nějakou spotřebu. Hlavní je problém, že lesníci na to nemají čas, nevyplatí se to, často se těží v těžko přístupném terénu. Musejí pokácet xy stromů a za stromy dostnou řádově více než za nějaké větve na palivové dřevo.

Slavomil Vinkler
8. duben 2022, 17:59

Ve skutečnosti se doba, kdy chudé domkařky sbíraly v lese klestí a knížecí hajní je honili, se mílovými kroky blíží.

nikdo
8. duben 2022, 00:50

Pokud budeme příliš dovážet tak se nám to prodraží nějak se bude muset zaplatit znásobené elektrické vedení z severu a jihu, pokud to bude dle pana Peksy tak budeme mít nejdražší elektřinu v Evropě.

Vladimír Šťastný
7. duben 2022, 12:08

JVr Když se před dvaceti lety začínaly OZE podporovat, mluvívalo se o tom, "že za 15-20 let budou soběstačné". Ty roky uběhly, a nejenom že soběstačné nejsou, ale bez předem slíbené podpory a pobídky nikdo ani neuvažuje o jejich stavbách. Nepřipadá vám, že přišel čas si přiznat, že jsme vlezli do Cimrmanovy slepé uličky a že bychom se tedy měli začít snažit jiným směrem?

A pokud OZE, tak s povinností ukládání elektřiny, pro kterou není okamžité použití a jejím zobchodování ve vhodný čas. Jinými slovy, OZE by byly normální částí energetického trhu, bez přednosti výkupu.

Milan Vaněček
7. duben 2022, 21:06

Pane Šťastný, jste jen málo informován. Nejen že například ve Španělsku, Portugalsku, Německu a dokonce i v Polsku byly postaveny velké FVE bez dotací, za pomocí PPA,

ale nejnovější zpráva pro Vás:

pv-magazine.com/2022/04/05/edp-wins-project-with-negative-bid-in-portugals-263mw-floating-pv-tender/

V Portugalsku postaví FVE a ještě budou platit za každou vyrobenou MWh, za připojení k síti.

Cituji: This means that EDP will pay the electrical system €4 for each megawatt-hour the floating solar plant generates over the course of 15 years.

To koukáte.....

Vladimír Šťastný
8. duben 2022, 06:47

Zbývá už jen maličkost, dokázat něco takového také zde, zatím jsem si tedy nevšiml.

Martin Prokš
7. duben 2022, 09:26

Dobrý den,

Jo jo, to jim ty plechetnice a skleníky budou hodně platné, až v oddobí od půlky listopadu do půlky března nastane období podobné třeba tomuto:

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/22.01.2022/27.01.2022/today/

A to letos mělo Německo štěstí na teplou zimu.

Traband:

Nic dobrého z toho nekouká,

když do plachet nám vítr nefouká.

Hou hou samá voda,

hou hou samá voda..

maly jarda
7. duben 2022, 12:16

Já hlavně doufám že tato reforma bude znamenat konec věškerých dotací na OZE , když jsou tak skvělé . Jak v Německu tak u nás.

Dotace jsou krádež.

Emil
7. duben 2022, 12:56

Naopak se připravuje mj. zvýšení feed-in-tarifů pro podporu střešních fotovoltaik.

Maly Jarda
7. duben 2022, 15:04

takže se bude ještě víc danit, krást a tunelovat pod neustále se měnící záminkou (jednou je to pokus měnit klima, jindy Putin, zítra Marťani)

Jirka94535
7. duben 2022, 15:27

Podporu střešních bych toleroval. Jen investiční. Nejlépe z dotací od EU. Větrníky v žádném případě.

Petr Hariprasad Hajič
7. duben 2022, 15:27

V tomto článku mi chybí podstatná záležitost a to je skladování energie. Domnívám se, že v originálním návrhu a plánu to je, jenom tento článek tuto důležitou skutečnost opominul.

Milan Vaněček
7. duben 2022, 16:36

Myslím, že za současné situace v Evropě je snad již každému jasné, že JEDINÉ možné (realizovatelné v této dekádě) řešení energetiky v našem regionu je

1) MNOHEM více OZE, především FVE a VtE spolu s maximálním využitím vodní energie a biomasy a bioplynu (to znamená zbavit se silné závislosti na DOVOZU plynu, ropy, jaderného paliva, ...) a tedy využívat lokální zdroje, ať v Německu nebo u nás nebo jinde v našem regionu).

Jak to vypadá v Německu tento týden:

agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/power_generation/31.03.2022/07.04.2022/today/

a jak to bude vypadat v roce 2040

agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/future_power_generation/31.03.2022/07.04.2022/future/2040/

2) Realizovat alespoň 2 gigafactories na výrobu baterií v ČR, bez nich automobilový průmysl v ČR zahyne a i energetika potřebuje bateriovou akumulaci. Snad vyjde ta snaha VW na stavbu bateriové gigafactory u Plzně a další pak v podkrušnohoří.

3) Uhelné doly v našem regionu (uhlí má ČR, Polsko i Německo dost na 10 či 20 let) zavírat a uhelné elektrárny taktéž až PO VYBUDOVÁNÍ dostatečných výrobních i záložních kapacit (viz bod 1) v energetice.

Jedině NADBYTEK elektřiny může zajistit její NÍZKOU CENU. Není jiné řešení. A ten nadbytek je třeba dosáhnou RYCHLE a co nejlevnějí (což je pravý opak našeho pokusu vystavět až za 15-20 let nový jaderný reaktor a to za nejvyšší cenu (=po rozumném vyřazení konkurence z Ruska a Číny)).

Tuto cestu (body 1-3) si zvolili nyní i Němci, jak je vidět z diskutovaného článku, již dříve pak Čína a USA.

nikdo
8. duben 2022, 01:22

Doufám že si přehnanou výstavbou VTE na moři nepřivodíme malou dobu ledovou v Evropě

http://www.bastl.cz/cnp/833.html golfský proud který ohřívá Evropu je poháněn i větrem kterému VTE berou energii.

Jan Veselý
8. duben 2022, 23:14

Tak to máme velké štěstí, že Golfský proud neteče Severním mořem kolem německého pobřeží, že?

Rejpal
7. duben 2022, 21:06

Německo má limitovaný potenciál využití větru, protože vítr je sice obnovitelný jenže je vyčerpatený . Němci mohou postavit cca 60GW na moři to je strop na pevnině nevím , ale v každém případě ať postaví cokoli nebude to stačit na náhradu fosilních paliv v pro vytápění budov v zimním období spíše než plyn nahradí domácí uhlí ,kterého mají na 200 let. Problém VTE na moři je v tom,že jsou všechny v jedné výšce (cca) takže se navzájem mnohem více ovlivňují než VTE na pevnině , která má rozdílnou nadmořskou výšku a VTE postavené ve volné krajině neovlivnují ty postavené na kopcích a naopak. Při současné energetice jsou Němci odsouzeni buďto k dovozu fosilních paliv a nebo k výrobě umělých paliv přes léto pro pokrytí zimy. Bude to velmi velmi drahé a ceny el. energie se budou měnit dle počasí a to řádově. Protože s takovou porcí VTE pokud bude foukat budou padat ceny k nule naopak pokud foukat nebude budou se ceny odvíjet od superdrahých umělých paliv takže budou velmi vysoké. tím nemyslím samozřejmě letní období , kdy výpadek vcelku jistě pokryjí FVE , ale od října do února a pokud si Němci myslí že nahradí miliony plynových kotlů tepelnými čerpadly a k tomu odstaví jádro a uhlí pak ceny vytápění budou enormní a možná budou občas i odběrové stupně.

Milan Vaněček
7. duben 2022, 21:14

Němci vyrábějí na pevnině mnohonásobně více elektřiny ve větrných elektrárnách než na moři. Na rozdíl od Vás mají skutečné odhady větrného potenciálu, na pevnině i ve vodách.

Musím se opakovat, cituji:

"Jedině NADBYTEK elektřiny může zajistit její NÍZKOU CENU. Není jiné řešení. A ten nadbytek je třeba dosáhnou RYCHLE a co nejlevnějí."

Tedy především FVE a VtE.

Martin Prokš
8. duben 2022, 09:27

Dobrý den

Vím že to je ve Vašem případě marné, ale někdo méně fanaticky věřící by mohl kapku logiky vstřebat.

Je v celku jedno jestli on-shore nebo off-shore VTE. Dat za leta provozu v DE už je dost. Je z nic naprosto jednoznačně vidět, že vítr na moři i na pevnině se chová podobně. Když fouká tak vyrábí i moře i pevnina a když nefouká tak nevyrábí nikdo. Slunce svítí jen ve dne a to ještě ne vždy. A v zimě svítí málo. Prostě severní polokoule a oblačnost. Viz nashromážděné roky dat na Agorameteru a Energy-Charts, ne jejich analýzu opravdu nepotřebujete nic extra, jen funkční (vlastní) mozek.

Bez konvenční energetiky, která dorovnává i několikadenní výpadky OZE, se síť neobejde.

Navíc:

Tlak na elektrifikaci všeho, celé společnosti, je nebezpečný. Elektřina je pohodlný a univerzální forma energie, to ano, ale má svá mínus. Nutná infrastruktura je obří, nákladná, náročná na údržbu a rozvoj a zranitelná. Zranitelná jak lidmi, tak i přírodou - není otázka zda si Slunce pšoukne a veškeré elektrické rozvody a elektroniku odpálí, je otázka KDY k tomu dojde. Při poslední větší erupci co trefila Zemi existovaly pouze telegrafy a jen kraťounká vedení (z dnešního pohledu) a i tak se děly věci. A dnes kdy na elektřinu je prakticky vše a o záložních ne-elektrických systémech se ani neuvažuje? Pro města by to bylo něco jako Nefova Tma.

Takže to kam Němci směřují a kam tlačí i zbytek Evropy, no, Němci opravdu nedělají malé chyby!

Milan Vaněček
8. duben 2022, 09:59

Dobrý den, pane Prokši,

Vy si stále nedokážete uvědomit, že modernizace energetiky je celosvětová záležitost, to není výmysl Němců (nebo Vaněčka). Vemte to prosím na vědomí.

A dvě největší světové velmoci, USA a Čína postupují pragmaticky tak jak jsem to popsal v bodech 1-3).

Co bude dělat ČR, jaké lobby budou u nás vítězit, to nikoho ve světě nezajímá. To se jen uvidí v našich peněženkách, zvlášť když zvítězí ti nejdražší výrobci na úkor spotřebitelů.

Nebraňte se technickému pokroku, ale chce ho prosazovat pragmaticky, postupně,

ne ideologicky.

Rejpal
9. duben 2022, 00:15

Opět píšete hlouposti USA neplánují do roku 2050 snížení emisí CO2 , takže nikam nepřecházejí a Ćína nejdříve vytěží všechno svoje levné uhlí a teprve až nebude mít co těžit přejde na mix jádra + OZE. Jinak modernizace energetiky samozřejmě probíhá stejně tak probíhá modernizace zemědělství , armády nebo lékařské péče. To je prostě přirozený soustavný proces , který probíhá ve všech oborech. Za 100 let se možná budou větrné a sluneneční elektrárny omezovat a bude se zavádět fůze nebo jiné zdroje o kterých nemáme dnes ani ponětí a za 300let ani nemusí existovat elektrická síť. el. energie se může distributovat z fůzních elektráren v podobě baterií , které vydrží napájet dům půl roku nebo rok. Kdo ví.

Rejpal
9. duben 2022, 00:01

1) těch 60GW jsem převzal z Německého výpočtu technického potenciálu na moři

2 ) žádný nadbytek elektřiny nízké ceny nezpůsobí , protože ta elektřina se zaplatí v položce dotace OZE . Ty zdroje jsou drahé a nestabilní a proto elektřina je drahá a je jedno jestli to zaplatíte v silovce nebo distribuci , nebo speciální dani za OZE / tedy poplatku nebo jak se tomu říká / prostě ve výsledku ty vysoké ceny zaplatí spotřebitel. Vítr na moři je nejdražší obnovitelný zdroj. Malé střešní FVE instalace s baterií jsou také drahé cena po dotacích je okolo 4 kč /kWh bez ceny peněz. Myslím tím u nás nemyslím ve Španělsku , Egyptě nebo Brazílii. Reálná cena na 1KWh v síti kde má velký podíl OZE je okolo 6-7kč kWh před krizí se platilo okolo 2kč. / myslím tím topné sazby pro domácnosti a ceny pro průmysl. Tolik zaplatí nějakou formou zákazník. A Čašem to dolů nepůjde protože se přidá položka umělá paliva akumulace regulace. A stát nakonec střešní instalace zdaní stejně jako u tepelných čerpadel si ty dotace vezme zpátky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se