Domů
Rychlé zprávy
EIA: Globální spotřeba energie se do roku 2050 zvýší o 50 %
Ropná plošina na moři

EIA: Globální spotřeba energie se do roku 2050 zvýší o 50 %

Podle nového výhledu budoucího vývoje mezinárodní energetiky americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) se globální spotřeba energie zvýší o 50 % do roku 2050. Spotřeba zemního plynu se dle výhledu zvýší o 40 % do roku 2050. 

EIA ve svém výhledu vývoje mezinárodní energetiky predikuje, že se globální spotřeba zemního plynu zvýší o 40 % na zhruba 5 600 miliard metrů krychlových (200 kvadrilionů Btu) do roku 2050. Tento nárůst bude hnán především růstem poptávky v průmyslovém a elektroenergetickém sektoru zemí mimo OECD.

Nárůst spotřeby zemního plynu souvisí s očekávaným nárůstem spotřeby energie. Mezi lety 2018 a 2050 EIA očekává vzrůst o 50 %. Očekává se také rapidní nárůst využití obnovitelných zdrojů energie. Poptávka po obnovitelné energii poroste o 3 % ročně. Na konci 40. let 21. století by se tak obnovitelné zdroje měly stát největším zdrojem primární energie na světě a předehnat tak ropu.

Očekávaný vývoj spotřeby primární energie. Zdroj: EIA

Obchod se zemním plynem se zintenzivní

Užívání zemního plynu v zemích mimo OECD do roku 2050 vzroste o 70 %. V členských zemích OECD bude tento růst mnohem mírnější a užívání plynu tak vzroste pouze o 17 % mezi roky 2018 a 2050. Podle výhledu USA ve sledovaném období zůstanou hlavním producentem plynu.

Při rostoucím geografickém rozdělení produkce a poptávky po plynu EIA očekává významný nárůst obchodování s plynem. Čisté importy do Asie se do 2050 ztrojnásobí. Spotřeba zemního plynu v Číně vzroste téměř o 190 % a v Indii o 250 %. Dle energetického výhledu se během sledovaného období v obou zemích rozšiřují průmyslové sektory kvůli tomu, že roste střední třída, HDP, výroba elektřiny z plynu a populace, což zvyšuje poptávku po spotřebním zboží.  Zpráva tedy predikuje, že se globální exporty plynu plynovody a ve formě LNG více než zdvojnásobí do roku 2050.

Při prezentaci ku příležitosti zveřejnění energetického výhledu ovšem několik prezentujících přiznalo, že zde je mnoho proměnných, které mohou mít na vývoj energetiky významný vliv. Zmíněny byly například snahy snížit emise skleníkových plynů nebo budoucí růst Indie, Číny a jiných zemí mimo OECD.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Josef
27. září 2019, 13:50

Nevím z čeho vycházely, ale z energetických výhledů jednotlivých států nikoli. Příliš mnoho fosilních paliv, příliš málo úspor a žádný rozvoj jádra.

Jan Veselý
27. září 2019, 14:04

Je to EIA, takže se vezme průměrná změna za pár posledních let, pravítko a je to. Co na tom, že jejich projekce absolutně neodpovídají realitě.

Josef
28. září 2019, 00:40

Podle mého názoru navíc nepočítají ani s nástupem el. mobility... navíc růst HPD rozvojových zemí je nízký nicméně studie poukazuje na to co říkám stále , že OZE bez rozvoje jádra nedokáže snížit světové emise CO2. Tato studie je velmi konzervativní , co se týče vyššího využití el. energie ve světě, ale i když se zvedne využití el. energie emise CO2 patrně do roku 2050 nepoklesnou jen se rovnoměrněji rozloží. Nakonec i když se náš premiér , říká že zatím plníme Pařížskou dohodu s naší energetickou koncepcí se emise sníží maximálně o polovinu , druhá polovina zůstane. Pokud postavíme více JE dokážeme snížit až o 80% ale více už je nereálné ne z dnešními technologiemi nebo tedy s tím co budeme mít v roce 30. Mluvit o uhlíkové neutralitě do roku 2050 je blbost.

Jiří
27. září 2019, 14:11

A vy ten rozbor jednotlivých států, včetně všech afrických, máte zpracovaný lépe než EIA? Jestli vy si nepletete třeba zdroje elektřiny se zdroji energie, stejně jako i/y :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se