EIA: Globální spotřeba energie se do roku 2050 zvýší o 50 %

DomůRychlé zprávyEIA: Globální spotřeba energie se do roku 2050 zvýší o 50 %

Podle nového výhledu budoucího vývoje mezinárodní energetiky americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) se globální spotřeba energie zvýší o 50 % do roku 2050. Spotřeba zemního plynu se dle výhledu zvýší o 40 % do roku 2050. 

EIA ve svém výhledu vývoje mezinárodní energetiky predikuje, že se globální spotřeba zemního plynu zvýší o 40 % na zhruba 5 600 miliard metrů krychlových (200 kvadrilionů Btu) do roku 2050. Tento nárůst bude hnán především růstem poptávky v průmyslovém a elektroenergetickém sektoru zemí mimo OECD.

Nárůst spotřeby zemního plynu souvisí s očekávaným nárůstem spotřeby energie. Mezi lety 2018 a 2050 EIA očekává vzrůst o 50 %. Očekává se také rapidní nárůst využití obnovitelných zdrojů energie. Poptávka po obnovitelné energii poroste o 3 % ročně. Na konci 40. let 21. století by se tak obnovitelné zdroje měly stát největším zdrojem primární energie na světě a předehnat tak ropu.

Očekávaný vývoj spotřeby primární energie. Zdroj: EIA

Obchod se zemním plynem se zintenzivní

Užívání zemního plynu v zemích mimo OECD do roku 2050 vzroste o 70 %. V členských zemích OECD bude tento růst mnohem mírnější a užívání plynu tak vzroste pouze o 17 % mezi roky 2018 a 2050. Podle výhledu USA ve sledovaném období zůstanou hlavním producentem plynu.

Při rostoucím geografickém rozdělení produkce a poptávky po plynu EIA očekává významný nárůst obchodování s plynem. Čisté importy do Asie se do 2050 ztrojnásobí. Spotřeba zemního plynu v Číně vzroste téměř o 190 % a v Indii o 250 %. Dle energetického výhledu se během sledovaného období v obou zemích rozšiřují průmyslové sektory kvůli tomu, že roste střední třída, HDP, výroba elektřiny z plynu a populace, což zvyšuje poptávku po spotřebním zboží.  Zpráva tedy predikuje, že se globální exporty plynu plynovody a ve formě LNG více než zdvojnásobí do roku 2050.

Při prezentaci ku příležitosti zveřejnění energetického výhledu ovšem několik prezentujících přiznalo, že zde je mnoho proměnných, které mohou mít na vývoj energetiky významný vliv. Zmíněny byly například snahy snížit emise skleníkových plynů nebo budoucí růst Indie, Číny a jiných zemí mimo OECD.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...