Domů
Rychlé zprávy
Fatih Birol: Plyn může pomoci omezit emise, ale nejdříve si musí vyřešit své problémy
průmyslové emise

Fatih Birol: Plyn může pomoci omezit emise, ale nejdříve si musí vyřešit své problémy

Podle ředitele Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatiha Birola může americké LNG pomoci omezit emise uhlíku nahrazením uhlí. Zároveň ale musí plynárenství nejprve řešit své vlastní problémy. Konkrétně emise metanu, nebo spalování zemního plynu při těžbě ropy. Informoval o tom server Platts.

Podle Fatiha Birola, ředitele IEA, by se LNG a plynárenský průmysl měl zabývat svými vlastními emisemi, zejména úniky metanu, aby následně mohl pomoci v přechodu z uhlí na zemní plyn. Podle něj by investice vedoucí k zabránění úniků metanu vedly v extrémních případech k zvýšení nákladů o 7 %. Zároveň by ale společnosti neměly opomíjet dlouhodobější plánování a možnost využití vodíku, biometanu a technologií zachycování a skladování uhlíku. Birol to řekl na konferenci, kterou ve Washingtonu pořádali American Petroleum Institute, Center for LNG a LNG Allies.

Podobně se ovšem vyjádřili i někteří zástupci odvětví. Pokud odvětví LNG propaguje klimatické benefity amerického zemního plynu, tak sektor musí zintenzivnit své aktivity v oblasti snižování emisí. Kupříkladu Octavio Simoes, seniorní poradce generálního ředitele společnosti Tellurian, byl velice aktivním zastáncem opatření pro ukončení rozšířeného spalování zemního plynu při těžbě (angl. flaring).

Nemůžeme si dovolit říkat, že plyn je skvělé palivo pro snižování emisí CO2 a pak ho 1 Bcf [cca 28 milionů m3] spálit v ložiscích. To nedává žádný smysl.” Octavio Simoes, seniorní poradce CEO společnosti Tellurian

Zabránění úniku metanu je ve skutečnosti chytrou obchodní praktikou

Frank Macchiarola, viceprezident sektorů downstream a průmyslových aktivit v American Petroleum Institute, poukázal na to, že snížení, respektive eliminace emisí metanu by měly být prioritou nejen kvůli benefitům pro životní prostředí, ale také proto, že se ve skutečnosti jedná o chytrou obchodní praktiku. Ve skutečnosti by se totiž snažili zachytit produkt, který reálně chtějí dostat na trh.

Podle IEA přechod z uhlí na zemní plyn po celém světě v letech 2010 až 2018 snížil emise o 500 milionů Mt. Největší dopad přechodu byl zaznamenán v USA a v Číně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se