Domů
Rychlé zprávy
EK: Německo neoprávněně zvýhodnilo velké uživatele elektřiny

EK: Německo neoprávněně zvýhodnilo velké uživatele elektřiny

Německo musí na řadě velkých spotřebitelů elektřiny vymoci zpět miliony eur, protože měli nespravedlivou výhodu, když byli v letech 2012 až 2013 osvobozeni od poplatků za užívání distribučních sítí. Oznámila to dnes Evropská komise.

EK, která je v 28členné unii zodpovědná za zajištění rovných podmínek, uvedla, že výjimka zvýšila finanční zátěž ostatních uživatelů elektřiny. Ti museli platit mimořádný poplatek zavedený v Německu v roce 2012.

„Všichni uživatelé elektřiny musí platit provozovatelům sítí za služby, které využívají – úplné osvobození některých od těchto poplatků je nespravedlivou výhodou a zvyšuje finanční zatížení ostatních spotřebitelů elektřiny. To je důvod, proč musí Německo nyní neuhrazené poplatky od těchto subjektů vrátit,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Výjimka, kterou Německo zrušilo v roce 2014, byla v letech 2011 až 2013 udělena společnostem s roční spotřebou nad deset gigawatthodin. Jen za rok 2012 firmy podle kalkulace EK na poplatcích ušetřily 300 milionů eur (7,73 miliardy Kč).

EK obdržela řadu stížností od spotřebitelských sdružení, energetických společností i občanů. V roce 2013 zahájila šetření, zda je osvobození od poplatků státní podporou a zda je v souladu s pravidly EU o státní podpoře.

Podle pravidel EU o státní podpoře neexistuje žádné objektivní odůvodnění, které by umožnilo úplné osvobození od poplatků za síť pro uživatele elektřiny, i když mají stabilní spotřebu elektrické energie.

Každý uživatel by měl platit za náklady, kterými distribuční síť zatěžuje. Velcí a stabilní uživatelé elektřiny tyto náklady také vytvářejí a je na nich, aby tyto náklady nesly, uvádí se ve vyjádření EK.

Komentáře

(1)

energetik

28. květen 2018, 19:29

Měl bych pro EK další typy, kam se to posílá? Nebo raději ne veřejně, ať nejsou zavaleni.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.