Evropská soustava 10. ledna zaznamenala významný pokles frekvence. Příčiny se zkoumají

DomůRychlé zprávyEvropská soustava 10. ledna zaznamenala významný pokles frekvence. Příčiny se zkoumají

V elektrizační soustavě kontinentální Evropy došlo 10. ledna k poklesu frekvence na samou mez normálního provozu. Tento stav byl po společném automatickém zásahu provozovatelů přenosové soustavy (TSO) po několika sekundách opět normalizován. Příčina poklesu frekvence je stále předmětem zkoumání.

synchronní zóně kontinentální Evropy, která je synchronním propojením přenosových soustav 25 zemí, došlo 10. ledna v 21:02 k poklesu frekvence na 49,8 Hz. Podle vyjádření Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) a společnosti zajišťující bezpečnostní spolupráci středoevropských TSO (TSCNET) nebyla ohrožena bezpečnost dodávek elektrické energie.

„Jak je v takových případech běžné, byla provozovateli přenosových soustav regionální skupiny CE podniknuta okamžitá kolektivní akce a podfrekvence byla odstraněna během několika sekund. Incident byl zjevně dostačující k varování provozovatelů přenosových soustav, avšak v žádném okamžiku neohrozil bezpečnost dodávek v Evropě,“ uvádí TSCNET.

Rakouská média informovala o možném přerušení dodávek elektřiny v Evropě srovnatelné s blackoutem z listopadu 2006, kdy v rámci preventivního opatření bylo ve Francii od dodávek elektřiny odpojeno 10 milionů domácností. Právě na popud těchto poplašných zpráv vydaly TSCNET a ENTSO-E svá vyjádření.

Podle rakouského provozovatele přenosové soustavy APG byl pokles frekvence zapříčiněn řetězcem událostí, rozhodujícím faktorem měla být  údajně datová chyba u německého TSO TenneT.  Z vyjádření ENTSO-E vyplývá, že je nepravděpodobné, že pokles frekvence byl způsoben pouze touto chybou. Existence dalších příčin je předmětem evropského šetření v rámci ENTSO-E, které prozkoumává významné rozdíly v evropské výrobě kolem 21. hodiny a změny v tocích mezi jednotlivými zeměmi.