Domů
Obnovitelné zdroje
Google podepsal kontrakt na energii z největší holandské FVE

Google podepsal kontrakt na energii z největší holandské FVE

Americká společnost Google se zavázala odkoupit veškerou elektrickou energii, kterou vyrobí holandská solární elektrárna Sunport Delfzijl. Kontrakt se společností Eneco Google podepsal na deset let a energii bude využívat ve svém nedalekém datovém centru. Cílem společnosti je spotřebovávat 100 % čisté energie.

Minulý týden oznámil Google podpis kontraktu se společností Eneco na veškerou zelenou elektřinu vyrobenou v elektrárně Sunport Delfzijl na příštích 10 let. Zmíněná elektrárna je největší fotovoltaickou elektrárnou v Holandsku – rozkládá se na 30 hektarech a tvoří ji zhruba 123 000 fotovoltaických panelů. Zprovozněna byla na počátku tohoto roku a její očekávaná roční výroba činí 27 GWh.

„Google chce pokrokově využívat lokální výroby solární a větrné energie pro svá datová centra a být dobrým příkladem pro komerční sektor, kde vidíme rychle rostoucí poptávku po udržitelné energii. Jsme hrdí, že můžeme přispívat v naplňování této poptávky. Je to zároveň zcela v duchu našeho cíle propojovat zákazníky přímo s lokáními obnovitelnými zdroji,“ řekl Bram Poeth, ředitel ze společnosti Eneco.

100% podíl obnovitelných zdrojů

Google dle svých webových stránek dosáhl v tomto roce svého cíle, 100% podílu obnovitelné energie na spotřebě ve svém provozu, který zahrnuje jak datová centra tak například kanceláře. První dlouhodobý kontrakt uzavřela společnost v roce 2010 a od té doby nakoupený instalovaný výkon vzrostl ze 114 MW na 2 600 MW (v roce 2015 činil nárůst 842 MW).

„Jsme pyšní, že naše datové centrum v Eemshavenu je napájeno z obnovitelných zdrojů od prvního dne uvedení do provozu, a to díky smlouvám s našimi holandskými dodavateli. Po kontraktu s Enecem o dodávce energie z větrného parku Delfzijl a kontraktech s větrnými parky Krammer a Bouwdokken jsme rádi, že můžeme využívat solární energii. Celosvětově jsme již uzavřeli smlouvy na 2,7 GW zelené elektřiny, což z Googlu dělá největšího korporátního nakupujícího obnovitelné energie. Kontrakty, jako je tento, dávají společnostem jako Eneco ekonomickou jistotu při investování do nových kapacit v obnovitelných zdrojích,“ uvedl Marc Oman, vedoucí EU Energy ve společnosti Google.

Zdroj úvodní fotografie: Eneco (copyright Eemsdeltadrones)

Komentáře

(3)

Petr

18. červenec 2017, 09:53

A korát reklamní nákup certifikátů, a ještě jen v hrubých číslech dlouhodobá výroba vůči spotřebě, takže tam vůbec neplatí za skladování pro noc a bezvětří.

Petr

18. červenec 2017, 10:07

Skutečně reálně ekologické by bylo, místo co nejlevnějších administrativních nákupů potvrzení na zabrání produkce od už veřejností zadotovaných na další desetiletí OZE, kdyby Google svými počítačovýni centry neohříval škodlivě lokální atmosféru, a raději řízeně a užitečně ohřál vodu pro sousední domácnosti nebo skleníky.

Martin Pácalt

18. červenec 2017, 12:40

Souhlasím. Vzhledem k tomu, že chlazení těchto center probíhá za pomoci vzduchu a ventilátorů, stačí horký vzduch odvádět na teplonosné médium, stavebně-technicky to nebude nic závratného, pokud jde o volnou zástavbu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.