Domů
Obnovitelné zdroje
Google podepsal kontrakt na energii z největší holandské FVE

Google podepsal kontrakt na energii z největší holandské FVE

Americká společnost Google se zavázala odkoupit veškerou elektrickou energii, kterou vyrobí holandská solární elektrárna Sunport Delfzijl. Kontrakt se společností Eneco Google podepsal na deset let a energii bude využívat ve svém nedalekém datovém centru. Cílem společnosti je spotřebovávat 100 % čisté energie.

Minulý týden oznámil Google podpis kontraktu se společností Eneco na veškerou zelenou elektřinu vyrobenou v elektrárně Sunport Delfzijl na příštích 10 let. Zmíněná elektrárna je největší fotovoltaickou elektrárnou v Holandsku – rozkládá se na 30 hektarech a tvoří ji zhruba 123 000 fotovoltaických panelů. Zprovozněna byla na počátku tohoto roku a její očekávaná roční výroba činí 27 GWh.

„Google chce pokrokově využívat lokální výroby solární a větrné energie pro svá datová centra a být dobrým příkladem pro komerční sektor, kde vidíme rychle rostoucí poptávku po udržitelné energii. Jsme hrdí, že můžeme přispívat v naplňování této poptávky. Je to zároveň zcela v duchu našeho cíle propojovat zákazníky přímo s lokáními obnovitelnými zdroji,“ řekl Bram Poeth, ředitel ze společnosti Eneco.

100% podíl obnovitelných zdrojů

Google dle svých webových stránek dosáhl v tomto roce svého cíle, 100% podílu obnovitelné energie na spotřebě ve svém provozu, který zahrnuje jak datová centra tak například kanceláře. První dlouhodobý kontrakt uzavřela společnost v roce 2010 a od té doby nakoupený instalovaný výkon vzrostl ze 114 MW na 2 600 MW (v roce 2015 činil nárůst 842 MW).

„Jsme pyšní, že naše datové centrum v Eemshavenu je napájeno z obnovitelných zdrojů od prvního dne uvedení do provozu, a to díky smlouvám s našimi holandskými dodavateli. Po kontraktu s Enecem o dodávce energie z větrného parku Delfzijl a kontraktech s větrnými parky Krammer a Bouwdokken jsme rádi, že můžeme využívat solární energii. Celosvětově jsme již uzavřeli smlouvy na 2,7 GW zelené elektřiny, což z Googlu dělá největšího korporátního nakupujícího obnovitelné energie. Kontrakty, jako je tento, dávají společnostem jako Eneco ekonomickou jistotu při investování do nových kapacit v obnovitelných zdrojích,“ uvedl Marc Oman, vedoucí EU Energy ve společnosti Google.

Zdroj úvodní fotografie: Eneco (copyright Eemsdeltadrones)

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Místo uhlí čistá energie. Mladá generace dala ve volbách Austrálii nový směr
24. květen 2022, 20:18
Obří solární elektrárna kmotrů z ODS se má bourat, více než deset let stála načerno
24. květen 2022, 17:33
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
18. červenec 2017, 09:53

A korát reklamní nákup certifikátů, a ještě jen v hrubých číslech dlouhodobá výroba vůči spotřebě, takže tam vůbec neplatí za skladování pro noc a bezvětří.

Petr
18. červenec 2017, 10:07

Skutečně reálně ekologické by bylo, místo co nejlevnějších administrativních nákupů potvrzení na zabrání produkce od už veřejností zadotovaných na další desetiletí OZE, kdyby Google svými počítačovýni centry neohříval škodlivě lokální atmosféru, a raději řízeně a užitečně ohřál vodu pro sousední domácnosti nebo skleníky.

Martin Pácalt
18. červenec 2017, 12:40

Souhlasím. Vzhledem k tomu, že chlazení těchto center probíhá za pomoci vzduchu a ventilátorů, stačí horký vzduch odvádět na teplonosné médium, stavebně-technicky to nebude nic závratného, pokud jde o volnou zástavbu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se