Domů
Evropská Unie
Kapacitní aukce v Británii skončila na 22,5 £, očekávání se nenaplnila

Kapacitní aukce v Británii skončila na 22,5 £, očekávání se nenaplnila

Kapacitní aukce ve Velké Británii skončila cenou 22,5£ kW/rok, což je výrazně méně, než se očekávalo. Celkem byl kontrakt přidělen elektrárnám o celkovém výkonu 52,4 GW. Z aukce čerpaly především aktuálně provozované paroplynové elektrárny. Kontrakt ale získaly i jaderné elektrárny nebo nové projekty systémů akumulace energie.

V minulém týdnu proběhla ve Velké Británii další kapacitní aukce, tentokrát na zajištění dostatečného výkonu na přelom roku 2020/2021. Očekávání analytiků kolem výsledné ceny se nenaplnily a ceny nakonec skončily jen mírně výše než v minulém roce, kdy byla výsledná cena 18 £/kW.

Důsledkem nízké ceny je rozdělení kontraktů mezi elektrárny již nyní provozované a nově budované elektrárny (resp. plánované), kterých uspělo pouze minimum. Podpora výstavby nových paroplynových a dalších elektráren přitom byla hlavním motivem pro zavedení kapacitních aukcí.

Rozdělení instalovaného výkonu v kapacitní aukci podle typu

Zatím ale aukce tento cíl nesplnily a stejně dopadla i aukce minulý týden. V aukci uspěly pouze dvě nově plánované elektrárny s výkonem nad 100 MW, projekt společnosti Centrica Kings Lynn a projekt Intergenu Spalding.

V aukcích také uspělo celkem 3,2 GW instalovaného výkonu v zařízeních pro skladování energie, z čehož bylo celkem 500 MW v bateriových systémech. Mimo to byl kontrakt přidělen i jaderným elektrárnám o výkonu 7,8 GW.

Instalovaný výkon, který má Velká Británie zajištěn na zimní období, se rok od roku zvyšuje. Zatímco v roce 2018 je zajištěno 49,3 GW instalovaného výkonu, na rok 2020 to je již 58,9 GW.

Zajištění potřebného výkonu ve Velké Británii

V aukci z přihlášených subjektů neuspěly pouze elektrárny s celkovým výkonem cca 17,5 GW, z čehož ale přes 10 GW byly nové projekty elektráren. To jasně svědčí o tom, že pro vytvoření dostatečně příznivých podmínek pro novou výstavbu elektráren jsou nutné vyšší ceny, než je současně nabízená cena 22,5 £/kW.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.