Domů
Rychlé zprávy
Nabídky předložené v pilotní aukci Evropské vodíkové banky dosahují 8,5 GW
H2 Project společnosti Siemens Energy
Zdroj: H2FUTURE

Nabídky předložené v pilotní aukci Evropské vodíkové banky dosahují 8,5 GW

Nabídky předložené v pilotní aukci Evropské vodíkové banky pocházejí z projektů s kombinovaným příkonem elektrolyzérů 8,5 GW, ale pravděpodobně bude úspěšná jen jejich malá část.  Druhé, větší kolo aukce bude pravděpodobně zahájeno až na podzim místo plánovaného termínu na jaře 2024, informuje server Argus.

Evropská vodíková banka (EHB), vytvořená Evropskou komisí za účelem podpory vodíkového hospodářství v EU, spustila 23. listopadu letošního roku pilotní aukci s cílem podpořit výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů energie pro evropské spotřebitele.

Výše podpory pro úspěšné projekty v této pilotní aukci je 800 milionů eur. Finanční prostředky budou poskytovány v rámci Inovačního fondu ve formě fixního příplatku na každý kilogram vyrobeného a certifikovaného obnovitelného vodíku po dobu 10 let. Maximální výše fixního příplatku, o který účastníci v aukci soutěží, je 4,50 EUR/kg (zhruba 113 EUR/MWh). Tento strop bude přezkoumám v následujících kolech aukcí a v případě potřeby může dojít k jeho úpravě.

Pilotní aukce zahájená v listopadu 2023 byla ukončena v únoru 2024. Nabídky byly předloženy celkově na 132 projektů v 17 různých zemích, což znamená, že průměrný příkon elektrolyzérů na projekt byl 64,4 MW. Evropská komise uvedla, že projekty by mohly vyprodukovat dohromady 880 000 tun obnovitelného vodíku ročně. V případě realizace všech projektů by tak došlo k pokrytí 10 procent z cíle 10 milionů tun ročně domácí produkce stanoveného v rámci iniciativy REPowerEU.

„Jsem potěšena velkým zájmem předkladatelů projektů, který vyústil ve velký počet nabídek v této první pilotní aukci inovačního fondu na obnovitelný vodík. Ukazuje to, že průmysl se chce postavit do čela přechodu od fosilních k čistým palivům. Úspěšné projekty rozšíří portfolio CINEA do čistých investic, které formují rozvíjející se trhy s dekarbonizovanými produkty,“ řekla ředitelka Evropské výkonní agentury pro klima, infrastrukturu a životní prostředí  (CINEA), Paloma Aba Garrote.

Nicméně, vzhledem k tomu, že rozpočet aukce byl omezen na 800 milionů eur, jen menší část projektů bude úspěšná v získání podpory. EU stanovila horní hranici fixní prémie ve výši 4,50 EUR/kg, úspěšné nabídky však budou pravděpodobně výrazně pod touto hranicí, protože budou vybrány projekty požadující nejnižší částku podpory.

To indikuje i již proběhlá dánská aukce, ve které byly úspěšné nabídky ve výši přibližně 0,85 EUR/kg. Při této ceně, by rozpočet evropské pilotní aukce stačil na dotaci pro přibližně 94 100 tun vodíku ročně, tedy méně než 12 procent z potenciálních 880 000 tun ročně. Aby rozpočet stačil na podporu pouze jedné třetiny nabídek, ty úspěšné by musely dosahovat v průměru kolem 0,27 EUR/kg.

V dánské aukci měla nejvyšší úspěšná nabídka hodnotu 1,05 eur/kg (zhruba 26 EUR/MWh), zatímco nejnižší byla pouhých 0,16 eur/kg (zhruba 4 EUR/MWh), hluboko pod stropem fixního příplatku stanoveného na 2 EUR/kg. Podporu získalo celkem 6 projektů s celkovým příkonem elektrolyzérů 280 MW.

Další kroky

Evropská výkonní agentura pro klima, infrastrukturu a životní prostředí (CINEA), která je prováděcím orgánem programu, bude úspěšné žadatele informovat do dubna až května. Grantové dohody by měly být podepsané do listopadu 2024. Vybrané projekty pak budou mít pět let na zahájení výroby, což znamená, že by měly být uvedeny do provozu nejpozději do listopadu 2029.

Komise plánuje zahájit druhé kolo aukce vodíkové banky do konce roku. Dojde proto pravděpodobně k posunu původního plánu spustit  druhé kolo aukce  na jaře 2024.  Druhá aukce by nicméně mohla mít výrazně vyšší rozpočet, až 2,2 miliardy eur, pokud jej členské státy dále nenavýší. Celkově má Evropská vodíková banka  z Evropského inovačního fondu vyhrazený rozpočet ve výši 3 miliardy eur.

Možnosti národního financování - "aukce jako služba"

Projekty, které kvůli omezenému rozpočtu nezískají podporu, mohou počítat s novým mechanismem nazvaným „aukce jako služba“.

Tento nástroj vytvořený Komisí v rámci EHB umožní členským státům financovat na svém území projekty, které se zúčastnily výběrového řízení, ale nebyly vybrány z důvodu rozpočtových omezení. Budou tak moci podporovat iniciativy z národních zdrojů bez nutnosti organizovat samostatnou aukci, a snížit tak administrativní zátěž a náklady pro všechny strany.

Německo je první zemí EU, která tuto funkci využila a poskytla ze svého rozpočtu 350 milionů EUR. Tyto pobídky navíc nebudou považovány za státní podporu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Michal K.
26. únor 2024, 11:06

podla Bank of america je cena jednej Mwh ee z vetra na urovni 290$. Z fve dokonca 413$.

Ucinnost vodikoveho cyklu tak niekde medzi 20-30%.

Cize z vodikom z OZE zdrojov sa dostavame niekde na 1000$ za Mwh a viacej.

No nekupte, ked je to take lacne

Petr Hariprasad Hajič
26. únor 2024, 12:00

Už jsem to psal jednou. Kruh se konečně uzavřel. Jestliže chceme dekarbonizovat, potřebujeme bezemisní a pokud možno i bezodpdaové zdroje. OZE jsou intermitentní, takže potřebujeme energii skladovat. Baterie jsou vhodné pro krátkodobé, vodík a další podobná média, pro dlouhodobé uložení.

Výroba a skladování zeleného vodíku je cestou, jak může ČR znovu promluvit do současné energetiky. Elelktrolyzéry umíme, ale jsou drahé a závislé drahém iridiu. Skladování a doprava je technologicky otevřená kapitola. Potřebujeme OZE, aby bylo z čeho vyrábět a musíme přijít s přidanou hodnotou. Jsou země, které mají daleko lepší podmínky pro výrobu elektřiny z OZE než my, takže nebudeme mít zrovna snadnou pozici hned z několika důvodů.

Luke G
26. únor 2024, 12:47

Spočítal už nekdo "opravdouvou" cenu energie z "levných" FVE a VTE? Tzn. započtení všech záloh v podobě plynových elektráren a všemožné akumulace v akumulátorech a vodíku, plus veškerou výstavbu a posílení přenosových a distribučních sítí. Myslím, že oproti tomu bude 150EUR/MWh z předražené hinkley point C nakonec velmi levné.

Zdeněk
27. únor 2024, 06:16

Jenže na hinkley point C si nešáhnete. Zatímco na tyto dotace na OZE/FVE/H2 si zvládne plno firem šáhnout a o to jde. Nejde vůbec o ekologii.

Vždyť plno firem se už ani netají tím, že jejich byznys už stojí JEN na dotacích.

A pak tu efekt státního aparátu, kdy plno lidí musí ty dotace vypsat, pak vyhodnotit a pak kontrolovat. No prostě zajištěná práce (sice k ničemu). To že přes dotace má EU i politický vliv, aby mohla být jediná správná politika (viz Polsko) ani nemluvě.

Michal K.
27. únor 2024, 12:19

vcera som tu daval komentar, stala caka na schvalenie. no ja neviem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se