Největší evropští dovozci ruského LNG zavádí pravidla na zákaz jeho reexportu z EU
Španělsko, Francie a Belgie začaly zavádět nové předpisy, aby zablokovaly reexport ruského LNG. Zákaz překládky ruského LNG zavede EU od příštího roku. Podle odborníků je nepravděpodobné, že by to mělo vliv na krátkodobé ceny nebo dodávky LNG.
EU v rámci svého posledního balíčku sankcí proti Rusku přijatého v červnu zakáže od příštího roku překládky ruského zkapalněného zemního plynu (LNG) na území EU za účelem jeho odeslání do jiných regionů.
“To by mohlo zkomplikovat logistiku a způsobit bolesti hlavy některým společnostem dovážejícím ruský LNG,“ uvedl analytik společnosti Energy Aspects Jacopo Casadei, ale poznamenal, že nařízení pravděpodobně nezpůsobí odklon dodávek z EU.
Sankce výrazně nenaruší tržní ceny, pokud Rusko zachová objem vývozu, uvedl dle agentury Montel vedoucí oddělení analýzy globálního energetického trhu v jedné evropské energetické společnosti.
„Přinejmenším jsme našli způsob, jak s těmito pravidly pracovat, a zdá se, že trh dělá totéž, takže obchod pokračuje v podstatě beze změn,“ řekl Montelu vedoucí oddělení regulace v jedné evropské firmě obchodující s komoditami.
Největším dovozcem ruského LNG v EU bylo v loňském roce Španělsko s 6,7 mld. m3 (bcm), následované Belgií s 6,6 bcm a Francií s 4,7 bcm. Tyto země nyní zavádějí předpisy pro zabránění překládky ruského LNG a jeho převozu mimo EU.
Španělský provozovatel přenosové soustavy Enagas minulý měsíc přijal nová pravidla, dle kterých musí mít obchodníci reexportující LNG do zemí mimo EU v předchozích 15 dnech vyložen ekvivalentní neruský náklad a na stejné období musí mít také nasmlouvanou skladovací kapacitu.
Španělská ministryně energetiky Teresa Ribera byla vždy proti dovozu ruského plynu a pro jednotnou reakci EU, uvedl mluvčí ministerstva.
Mezi opatření zavedená ve Francii patří zavedení povinného hlášení ke sledování dodávek ruského LNG. Francouzské ministerstvo hospodářství nedávno zaslalo účastníkům trhu s LNG sdělení, v němž vysvětluje, jak sankce uplatňovat, uvedla mluvčí provozovatele terminálu LNG Elengy.
Společnost provozuje tři z pěti terminálů LNG v zemi, včetně zařízení Montoir de Bretagne na severozápadě, které přijímá ruský LNG k překládce a jehož roční objem činí 10 bcm.
Belgické úřady se rovněž připravovaly na zavedení nových sankcí, ačkoliv jsou opatření stále předmětem diskuse mezi úřady, celními orgány, přístavy a společností Fluxys, která provozuje terminál v Zeebrugge.
Zákaz dovozu ruského LNG hlavní dovozci zatím nezavedli
V květnu EU schválila legislativu týkající se trhu s plynem a vodíkem, která národním vládám umožňuje zakázat dovoz ruského LNG, nicméně žádný z hlavních dovozců - Španělsko, Francie a Belgie - zatím žádné takové veto neprosadil.
Před invazí Ruska na Ukrajinu v roce 2022 importovala EU 40 % spotřebovávaného plynu z Ruska. V důsledku diverzifikace dodávek zemního plynu z jiných zdrojů, snížené celkové poptávky a pokračujícího rozvoje obnovitelných zdrojů energie se tento podíl snížil na méně než 10 %. Cílem EU je do roku 2027 postupně ukončit veškerý dovoz fosilních paliv z Ruska.
Mohlo by vás zajímat:
Má se tomu rozumět tak, že po všech těch sankcích a embarzích na ruský plyn, po tom veškerém odpoutávání se od ruského plynu a nezávislení na něm - EU společnosti nejen ruský plyn nakupují pro použitá v ne něm nezávislé EU, ale navíc ho taky přeprodávají do neEU?
Ještě před půl rokem byl za takové tvrzení na seznam.cz tvrdý ban...
Možná je dosud...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se