
Evropská komise hledá cestu k vypovězení ruských smluv na dodávky plynu
Evropská komise zkoumá právní možnosti, které by evropským společnostem umožnily vypovědět dlouhodobé smlouvy o dodávkách zemního plynu z Ruska, aniž by musely platit pokuty. V úterý o tom informoval list Financial Times.
Podle tří úředníků, kteří jsou s tímto plánem obeznámeni, zkoumá Evropská komise smlouvy o dodávkách zemního plynu z Ruska a možnosti vyhlášení vyšší moci. To by dovozcům umožnilo ukončit své závazky bez placení dodatečných poplatků, uvádí Financial Times.
EU si stanovila cíl postupného odklonu od ruských fosilních paliv do roku 2027. Podíl ruského zemního plynu na dodávkách do Evropské unie se snížil z přibližně 40 % před invazí Moskvy na Ukrajinu v únoru 2022 na 11 %. Zároveň se však zvýšily dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska.
EU již zakázala dovoz ruského uhlí, dovoz ropy po moři a dovoz rafinovaných ropných produktů z Ruska. Na dovoz ruského zemního plynu nebo LNG zatím nebyly uvaleny žádné sankce, kromě celoevropského zákazu překládat ruský LNG pro vývoz do jiných regionů.
Podle Financial Times je pro právníky Komise problémem, že smlouvy jsou tajné a mají tendenci se lišit. Využití války na Ukrajině k vyvolání vyšší moci nemusí být z právního hlediska dostatečné, uvedl jeden z představitelů EU.
Průzkum právních možností k vypovězení smluv je součástí tvorby plánu postupného ukončení dodávek ruských energetických komodit do roku 2027. Komise plán, který byl letos již dvakrát odložen, má představit 6. května, uvedl agentuře Montel evropský úředník.
Mohlo by vás zajímat:
Jen abychom nelitovali ...
EK dlouhodobě tlačila na to, aby skončily dlouhodobé smlouvy a nakupovalo se na burze. Za covidu to bylo fajn, ale nikdo nechtěl plnit zásobníky, což se následně projevilo raketovým růstem cen u zemí, které na nátlak EU přistoupily.
A EU s tím, co se neosvědčilo, nepřestane. Přitom firmy (na rozdíl od burzovních spekulantů) potřebují záruky dlouhodobých stabilních cen.
Ten příběh prázdných zásobníků je velmi dobře známý a mě jenom udivuje ta neschopnost jej alespoň minimálně pochopit. On to bude spíše asi záměr, ale je to tak prostomyslne, že na to snad nikdo nenaleti, nebo se mýlím?
Ano - příběh prázdných zásobníků je skutečně dobře známý. Gazprom na něm prodělal kalhoty, když si od něj evropští spekulanti do pronajatých zásobníků žádný plyn neuložili. Pak ale prodělali evropští spotřebitelé, když spekulanti museli nakoupit za vysoké ceny - a za ty taky prodávali dál. Spekulanti vždy vyhrají...
Tahle lež je už trapná
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Rassia plyn potrubím nedodává, tak tím snad porušuje smlouvy, je v defaultu a měli by platit odškodnění. . Pokud ne, tak tak nechápu, kdo takovou smlouvu podepsal. To je snad na kriminál.
"Rassija" dodává plyn každým potrubím, kterým může.
Nechat vyhodit rouru do vody nebo předávací stanici do luftu a pak za to požadovat od postižené strany penále - to je chucpe, které je i na "paní von der" příliš chucpoidní. Nebo že by ne?...
Rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory na to měl opačný názor: "Gazprom během roku 2022 významně krátil dodávky zemního plynu, který si od něj ČEZ objednal ještě před ru**** invazí na Ukrajinu".
cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/cez-vyhral-arbitraz-proti-gazpromu-208958
Pak je chucpoidní stejně. Přes NS dodávat nešlo, přes NS2 bylo nepovoleno, Jamal-Evropa zabavili Poláci, dodávky přes Ukrajinu omezili Ukrajinci zavřením jedné větve a přes TS šly dodávky těm, kdo měli objednáno, bez problémů.
Připomíná to nadšený titulek kousek výš, jak jakousi uhelnou elektrárnu vytlačují z trhu OZE - běžec s koulí na noze nějak pomalu běží... Lump!
Přes NS dodávat šlo, přes Jamal taky
Samozřejmě že dodávat šlo, jen to Gazprom pod nejrůznějšími trapnými výmluvami odmítal. ČEZ objednáno měl a dodávky mu byly kráceny, zrovna tak Uniper a další společnosti. Proto taky tu arbitráž vyhrál ČEZ a ne Gazprom.
Přes NS dodávat nešlo, protože sankce zakázaly dodavateli - Siemensu provést jím samým nařízenou periodickou revizi kompresorové stanice na ruském území. Jen blázen nebo kamikaze by provozoval vysokotlaké a vysokoobrátkové zařízení čerpající vysoce hořlavou a ve směsi se vzduchem vysoce explozivní látku za podmínek nepovolených dodavatelem.
Šlo by dodávat přes NS2 - kdyby ovšem Němci dodali poslední razítko a otevřeli kohouty na své strana roury.
Na Jamal-Evropa s objevil polský špunt, takže jím dodávat nešlo.
Odpověď čeká na schvální - jakpak dlouho ještě čekat bude?...
A ty sankce, které platily před rusáckou pokračovací invazí na Ukrajinu nebo fantasmagorie, že přes Polsko nešlo plyn dodávat sis vycucal odkud, nováku?
Doufám, že k té "vyšší moci" nedojde. Jinak je to pěkná časovaná bomba.
Válka na Ukrajině není naše válka. Je to válka mezi dvěma jinými státy. Pokud by se z toho stala všeomlouvající "vyšší moc", tak pak může v budoucnu kdokoli v případě jakékoli války argumentovat při nedodržení smlouvy tou vyšší mocí.
Například ještě ne moc dávno naše republika vedla válku v Afganistanu. Takže by pak někdo (třeba Maďarsko nebo Island, i když s tou válkou neměl nic společného) mohl vypověděl jakoukoli naši smlouvu s tím, že to považuje za zásah vyšší moci.
Vytvářet precedenty je nebezpečné.
Europská komise zkoumá... ja by som rád vedieť, konkrétne osoby, ktoré to robia, lebo vedome škodia ekonomike Európy. Všetkým je jasné, že nedostatok lacných energetických zdrojov európskym krajinám chýba. Súčasné ceny, ktoré sú vysoké pre politické rozhodnutia, viď cena plynu v Európe je 4 až 5 krát drahšia ako v USA spôsobuje, že Európa stráca konkurenčnú schopnosť.
Zkoumají anonymní, nikým nevolení úředníci. Ne evropští komisárci.
Na jejich platy je a bude ještě dlouho. Bez ohledu na to, kam jde ekonomika EU - a kam jde, víme všichni, ale napsat to - to by neprošlo.
Tak naštěstí ekonomika EU jde zcela jinam než tam kam krachující rusácko, kde o neplnění kontraktů na dodávky plynu do EU nerozhoduje dodavatel tedy gazprom ale 40 miliardový tunelář puťka.
Zrušte povolenky, a cena energie u koncového zákazníka v EU spadne na třetinu.
Spadne na polovinu.
ono Rusko samo dodrzuje nejake smlouvy? Nevim jake jsou ceny energii v Cine, ale take dovazi uhli a plyn. Zakopanej pes bude asi jinde, nez ve vyssich vstupnich dovoznich cenach
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se