Německo do budoucna počítá s dovozem amerického plynu. Urychlí plány na výstavbu LNG teminálu
Německo bude pravděpodobně ve střednědobém horizontu dovážet zkapalněný zemní plyn (LNG) ze Spojených států amerických. V pátek to uvedl německý vládní úředník pověřený transatlantickými vztahy. Podle kancléřky Angely Merkelové navíc německá vláda urychlí plánování výstavby LNG terminálu.
Peter Beyer, poslanec za CDU a koordinátor pro vztahy se Severní Amerikou, uvedl, že Německo potřebuje diverzifikovat svoji skladbu zdrojů energie, protože své zásoby plynu v Severním moři vyčerpá. Beyer zároveň trvá na tom, že plynovod Nord Stream II, který zdvojnásobí kapacitu současného plynovodu vedoucího z Ruska po dně Baltského moře do Německa je nezbytný, i když připustil, že jeho realizace by pravděpodobně způsobila vyostření režimu sankcí ze strany USA. Vztahy mezi Německem a USA jsou od doby, kdy se úřadu amerického prezidenta chopil Donald Trump, napjaté. Rozruch vyvolává zejména právě plánované rozšíření plynovodu Nord Stream.
„Bez ohledu na současný vývoj německo-amerického vztahu jsme již dříve měli zájem o zkapalněný plyn ze Spojených států amerických. Předpokládám tedy, že ve střednědobém horizontu budeme LNG ze Spojených států importovat. … Mohlo by mít smysl podpořit výstavbu terminálů, pokud to bude mít ekonomický smysl,“ uvedl Beyer v pondělím v televizním rozhovoru pro agenturu Reuters. V současné době je však podle Beyera plyn LNG příliš drahý ve srovnání s ruským plynem.
Tlak USA proti Nord Stream II
Washington hrozí, že uloží sankce na společnosti, které se podílejí na výstavbě projektů, jako je Nord Stream 2, které podle amerických představitelů pomáhají Kremlu finančně destabilizovat aktivity po celém světě. Konkrétně Nord Stream II je podle USA cestou Ruska, jak vytěsnit Ukrajinu z lukrativních tranzitních poplatků.
„Osobně očekávám, že na začátku roku uvidíme vyostření opatření. Zda to znamená, že se nám skutečně dostaneme tvrdších sankcí, to zatím nevím. … Musíme na to být připraveni,“ uvedl Beyer.
Beyer však odmítl kritiku, že německá podpora plynovodu Nord Stream 2 byla chyba. Německo musí hledat nové zdroje dodávek s ohledem na pokles těžby plynu v Severním moři. Neměl by být vyvolán dojem, že by nastal ústup na základě jakéhokoliv tlaku z Washingtonu.
Urychlení plánů na výstavbu německého LNG Terminálu
Merkelová v pátek ve Varšavě při příležitosti německo-polských vládních konzultací zdůraznila cíl Německa diverzifikovat dovoz energetických zdrojů.
„Německo proto také urychlí své plány na instalaci terminálu LNG v Německu, aby mohlo využít dalších energetických zdrojů,“ uvedla Merkelová na tiskové konferenci s polským předsedou vlády Mateuszem Morawieckim.
Dle dřívějších informací by mělo být o lokalitě terminálu rozhodnuto do konce letošního roku.
„Je to gesto vůči našim americkým přátelům. Máme tři hlavní kandidáty a rozhodneme se do konce roku,“ prohlásil v září německý ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier.
Zdroj úvodní fotografie: pgegreenenergy, Flickr
Mohlo by vás zajímat:
Spíš je zajímavé, že Německo čekalo tak dlouho, dnes už poměrně drahých LNG terminálů v EU je tolik, že nemají šanci ve střednědobém horizontu ani na poloviční využití.
Asi si v Německu někdo dokázal spočítat, že to nemůže být ještě hodně dlouho moc výhodné proti běžným zdrojům.
Ale postavit terminál v Hamburku a zadotovat kolem něj autobusy a náklaďáky na LNG alespoň pro rozvoj svého exportního průmyslu by už mohli.
Ovšem je třeba pro to dát přísné normy na počet částic v exhalacích, jako má alespoň benzín a nafta, né jak některé starší autobusy hlavně s americkými motory na plynnakonec (po provedení nejnovějších testů) horší než běžný provoz skoro ve všem kromě velkých nejméně škodlivých sazí, které se zastaví už v nose.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se