Domů
Rychlé zprávy
Německý poplatek na OZE by měl začít klesat již po roce 2022
Mölsheim, Německo, větrné elektrárny

Německý poplatek na OZE by měl začít klesat již po roce 2022

Podle berlínského think-tanku Agora-Energiewende bude díky nově zavedenému systému aukcí po roce 2022 postupně klesat poplatek koncových uživatelů na podporu obnovitelných zdrojů energie. Pro německé obyvatele to bude klíčové, protože v tomto období je současně možné očekávat vyšší ceny silové elektřiny.

Mezi jedno z hlavních témat německé proměny energetiky nepochybně patří vyšší koncové ceny elektrické energie, které jsou vyšší zejména kvůli poplatku na OZE. V minulých letech sice byl tento nárůst do jisté míry kompenzován velice nízkými cenami silové elektřiny, ale přesto platí Němci za kWh po Dánsku nejvyšší cenu v EU.

Podle berlínského think-tanku se ale na poplatku na podporu OZE začnou projevovat zavedené aukce, ve kterých je udělována podpora jen těm zájemcům, kteří poskytnou nejnižší cenu. Dokonce se očekává, že výše poplatku by měla od roku 2020 stagnovat a od 2022 dokonce klesat.

Instalovaný výkon elektráren v Německu
Instalovaný výkon elektráren v Německu

Dříve se hovořilo o tom, že by nejvyšší cena poplatku měla být až v roce 2023. Jak potvrzuje ředitel think-tanku Patrick Graichen, aukce fungují a vytváří tlak na výši požadované podpory, ale jejich efekt bude významný až v delším časovém horizontu. I proto se dříve uvažovalo nad rozložením celé finanční zátěže do delšího časového období.

V roce 2035 by měl koncový zákazník platit na podporu OZE již pouze 2,66 cent/kWh, dříve se přitom počítalo s částkou o 3,3 cent/kWh vyšší.

Aktuálně v Německu platí spotřebitelé v ceně elektřiny 6,88 cent/kWh. Pouze pozvolný pokles této částky po roce 2023 se dá očekávat zejména proto, že podpora pro obnovitelné zdroje je udělována na 20 let a velká většina výkonu OZE a nejvíce elektráren dovrší 20 let až právě kolem roku 2030.

Z hlediska cen elektřiny je rok 2022 důležitý i z jiného důvodu. S tímto rokem se váže ukončení výroby jaderných elektráren v Německu, které bude jedním z hlavních faktorů ovlivňující velkoobchodní ceny elektřiny v regionu.

Zatímco při růstu poplatku na OZE Němci těžili z klesajících cen silové elektřiny, po roce 2022 se situace zřejmě obrátí. Nicméně je nutné dodat, že velkoobchodní ceny elektřiny se mohou oproti poplatku na OZE měnit v mnohem kratší časovém horizontu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Martin Hájek
29. květen 2017, 11:14

Hlouposti a zbožná přání. Pokud bude Německo chtít skutečně plnit své cíle OZE, tak cena elektřiny pro domácnosti dále poroste a to nejen proto, že dál porostou příspěvky na OZE, ale také bude potřeba zaplatit výstavbu vedení sever-jih, což se projeví v nárůstu poplatků za použití sítí. Samozřejmě pokud Německo další rozvoj OZE víceméně odpíská, k čemuž se potichu schyluje, tak je ten plán na pokles poplatků reálný. To ale asi nebude záměr lobbistů z Agory.

Petr
29. květen 2017, 18:59

Jo vypadá to tak, že teď většinu nových dotací budou chtít dávat pod kolonkou výstavby sítě, a větrné elektrárny z toho budou čerpat přez připojení i v hlubokém moři zdarma.

NN
30. květen 2017, 14:25

Dovolil bych si nepochopit tento odstavec:

"V roce 2023 by měl koncový zákazník platit na podporu OZE již pouze 2,66 cent/kWh, dříve se přitom počítalo s částkou o 3,3 cent/kWh vyšší."

Proboha, jak na to přišli? 2,66 + 3,3 = 5,96 - to by možná s odřenýma ušima sedělo.

Martin Voříšek
31. květen 2017, 15:25

Dobrý den, máte pravdu, 2023 byl špatný údaj a opravdu by to nesedělo ...Správně je 2035. Díky za připomínku, MV

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se