Domů
Rychlé zprávy
Produkce plynu v Norsku byla loni na rekordu, letos se čeká mírný pokles
Plynovod
Zdroj: Diarrhea / Creative Commons / CC-BY-3.0 (licence)

Produkce plynu v Norsku byla loni na rekordu, letos se čeká mírný pokles

Produkce zemního plynu v Norsku se loni meziročně zvýšila o 6,9 procenta na rekordních 124 miliard metrů krychlových. Letos se čeká mírný pokles. Dnes o tom na webu informovalo Norské ředitelství pro pobřeží (NOD). Norsko se po ruské vojenské invazi na Ukrajinu v roce 2022 stalo největším evropským dodavatelem zemního plynu. Zajišťuje přibližně 30 procent veškerého dovozu plynu do Evropské unie.

„Poté, co na přelomu letošního roku skončila přeprava plynu z Ruska přes Ukrajinu, nabyl plyn z Norska ještě většího významu,“ uvedl generální ředitel NOD Torgeir Stordal.

Podle údajů NOD činila těžba plynu v Norsku v roce 2023 zhruba 116 miliard metrů krychlových. Ten rok silně ovlivnily výpadky v údržbě. Loňský rok překonal i dosavadní rekord z roku 2022, kdy se v zemi vytěžilo 122,8 miliardy metrů krychlových plynu.

Rekord tento týden oznámila i norská energetická společnost Equinor. Ta provozuje v Severním moři pole Troll, kde v loňském roce vytěžila 42,5 miliardy metrů krychlových plynu. Pokrývá tak více než deset procent evropské poptávky.

Norsko podle prognózy NOD vytěží letos 120,4 miliardy metrů krychlových plynu, meziročně o 2,9 procenta méně. Zhruba na této úrovni by těžba měla zůstat až do roku 2027, než nastane další pokles, a to na 110,8 miliardy metrů krychlových v roce 2029.

Pokud jde o produkci ropy v Norsku, očekává se, že zůstane letos v porovnání s loňským rokem zhruba na stejné úrovni, tedy 102,2 milionu metrů krychlových. To odpovídá přibližně 1,8 milionu barelů denně, ukázaly prognózy.

K roku 2029 se očekává pokles těžby ropy na 81,2 milionu metrů krychlových. NOD uvádí, že k zastavení očekávaného poklesu je zapotřebí další průzkum a investice do stávajících nalezišť a polí. „Bez investic nastane rychlá likvidace ropných aktivit,“ sdělil úřad.

Kritici však tvrdí, že politika zaměřená na pokračování průzkumu a nový rozvoj je v rozporu s mezinárodním závazkem Norska. To slíbilo, že sníží emise skleníkových plynů ze svého nejvíce znečišťujícího odvětví.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Luke G
10. leden 2025, 13:48

Evropa by si měla dát za cíl maximální fosilní soběstačnost. Tzn. aby si vystačila pouze s tím co Norsko zvládne vytěžit. To znamená držet domácí uhlí než se postaví náhrady v JE a OZE. Je nesmysl zavírat domácí zdroje uhlí předčasně a zvyšovat nákupy fosilních zdrojů. Myslím, že kdyby do emisí z plynu i adekvátně započítala úniky metanu a energetickou náročnost LNG tak by uhlí vycházelo i lépe.

Jiří Švarc
9. leden 2025, 23:55

"To slíbilo, že sníží emise skleníkových plynů ze svého nejvíce znečišťujícího odvětví."

Typická pokrytecká Evropa. Lokálně vytěžený plyn prakticky hned lifrovaný do plynovodu je fujky fujky, ale frakovaný plyn z druhého konce zeměkoule, zkapalněný a týdny vezený ropnými tankery přes oceán má emise nulové, protože to není u nás, jako by atmosféra nad Evropou měla nějaké nepropustné přepážky či co.

jan Klimeš
10. leden 2025, 07:57

Presne, jsem cim dal vuc presvedceny ze emisni povolenky jsou jen dalsi dane a zachrana planety je jen zasterka a pohadkka pro mene bystre.

Zkousi co jeste vydrzime, nic vic, nic min.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se