Summit G20: Merkelová a Macron versus Trump

DomůRychlé zprávySummit G20: Merkelová a Macron versus Trump

Německá kancléřka na dnešním vystoupení před německým parlamentem prohlásila, že poté, co administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa vydala rozhodnutí nebýt dále signatářem Pařížské klimatické dohody, je načase, aby se Evropská unie ujmula vedení světové klimatické politiky.

USA bude terčem kritiky

Ochrana klimatu bude jedním z hlavních témat nadcházejícího summitu největších ekonomik G20 v Hamburku, které se bude konat ve dnech 7. a 8. července 2017. Toto prohlásila při své řeči týkající se summitu představitelka Německé spolkové republiky Angela Merkelová, která bude na konferenci zastupovat pořádající zemi. Dle vyjádření by ráda vedla diskuzi o problematice a to i přes očekávaný negativní postoj zástupců USA. Podle některých pozorovatelů byla její řeč až útočná a nekompromisní.

Merkelová v poslední době nešetří kritikou na představitele Spojených států. Prohlásila například, že politika izolacionismu a protekcionismu nemůže vyřešit jakýkoli vnitropolitický či mezinárodní problém a vedení země v tomto smyslu je podstatnou chybou. Dále se německá představitelka nechala slyšet, že po odchodu USA je země více než připravená udělat Pařížskou dohodu úspěšným mezinárodním paktem.

Macron spojencem Merkelové

Francouzský prezident Emmanuel Macron se připojil k Merkelové ve snaze udělat Evropskou unii silnější, vnitřně kooperující a důležitější entitou, než kdy předtím, jak vyplývá z vyjádření obou politiků a to nejen v oblasti ochrany klimatu.

Trump ještě před konferencí G20 navštíví Varšavu, kde se účastní summitu středo- a východoevropských zemí.  Existuje obava, že jeho setkání s euroskeptikem, maďarským premiérem Orbánem přispěje k dalšímu rozkližování Unie.