Jaderná elektrárna Temelín prodlužuje své odstávky na druhém bloku. Blok byl odstaven při najíždění 7. září a od té doby z důvodu technického výpadku nedodává elektřinu do sítě. Nově bude odstaven druhý blok Temelína až do 1. října.

Prodlužování odstávek je letos u jaderných elektráren problémem č. 1. Druhý blok měl původně najet již 26. srpna, ale následně byla odstávka prodloužena až do 6. září. To sice opravdu začal najíždět, ale po několika hodinách dodávek byl opět odstaven s datem do 20. září.

Dnes ČEZ oznámil další odstávku až do konce září s tím, že blok by měl najíždět první říjnový den. Současně je nyní v odstávce i první blok a celý Temelín tak od 26. srpna stojí (s výjimkou několika hodin před přerušením najíždění).

Odstávky Temelína, stav k 14. 9. 2016. Zdroj: Monitoring výroby jaderných elektráren
Odstávky Temelína, stav k 14. 9. 2016. Zdroj: Monitoring výroby jaderných elektráren

Druhý blok je dle mluvčího elektrárny nyní vychlazen a práce běží naplno. Důvodem odstavení druhého bloku byla revize systému těsnění ložiskových stojanů turbíny.

Z kontrol provedených po rozebrání zařízení vyplynula i příčina. Tou byla malá vůle v několika olejových vložkách. Vůle bude zvětšena o 0,3 mm. Úprava proběhne na speciálním stroji ve výrobním závodě v Plzni.

Segmenty těsnění ložiskových stojanů byly včera odvezeny k provedení úprav výrobcem.

Více než měsíční odstávka navíc se dá odhadnout na úbytek výroby kolem 0,85 TWh elektrické energie. Nově prodloužené odstávky tak vymažou pozitivní efekt zkrácení odstávky třetího bloku na jaderné elektrárně Dukovany, která namísto 19. října skončí již 2. října.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *