Domů
Společnosti ve světě
Saudi Aramco se má stát diverzifikovanou energetickou společností
Král Saúdské Arábie Salmán

Saudi Aramco se má stát diverzifikovanou energetickou společností

Saudi Aramco, největší ropná společnost na světě, zvažuje investici do energetických firem zabývajících se obnovitelnými zdroji ve výši 5 miliard dolarů (126 miliard korun). Společnost chce tento krok podniknout jako součást plánů diverzifikovat své aktivity.

Společnost oslovila banky včetně HSBC, J. P. Morgan a Credit Suisse aby se utkaly o roli, ve které budou pro Saudi Aramco identifikovat potenciální akviziční cíle a poskytovat rady ohledně obchodů.

Plánem Saúdské Arábie je do roku 2030 produkovat 70 % elektřiny ze zemního plynu a 30 % z obnovitelných a dalších zdrojů energie, prohlásil v polovině ledna energetický ministr země Khalid Al-Falih. Do roku 2023 země plánuje dodávat do sítě až 10 GW elektřiny ze solárních, větrných a jaderných elektráren a transformovat Saudi Aramco na diverzifikovanou energetickou společnost.

Cílem Saúdské Arábie je rovněž vyvinout výzkumné centrum a výrobní průmysl pro obnovitelné zdroje energie jako součást transformačního plánu země, oznámeného v dubnu zástupcem korunního prince, Mohamedem bin Salmánem.

Energetický program Saúdské Arábie

I přes vhodné podmínky z hlediska doby slunečního svitu disponuje Saúdská Arábie v současné době kromě několika pilotních projektů prakticky jedinou fotovoltaickou elektrárnou, kterou je 10MW elektrárna na parkovišti v sídle společnosti Saudi Aramco. Díky tomu, že je země jedním ze světově největších producentů ropy, dominují energetickému mixu díky své nízké ceně ve srovnání s mezinárodním trhem ropa a zemní plyn. Každé z těchto paliv se na výrobě elektřiny podílí zhruba polovinou.

Do programu rozvoje obnovitelných zdrojů energie plánuje země investovat 30-50 miliard dolarů (0,8 – 1,3 bilionu korun). Národní energetická společnost, Saudi Electricity Co. (SEC), momentálně hledá investory pro dvě fotovoltaické elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 100 MW.

Původní solární program z doby, kdy cena ropy byla zhruba dvojnásobná oproti současné ceně, počítal s investicemi přesahujícími 100 miliard dolarů do projektů, které by dodávaly do sítě 41 GW elektřiny do roku 2040. Vláda v lednu roku 2015 ovšem odložila realizaci tohoto plánu o téměř deset let s odůvodněním, že je potřeba více času k ověření příslušných technologií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se