Studie odhaluje lobby ropných gigantů za miliony dolarů k zastavení klimatických politik
Analytická firma InfluenceMap vydala zprávu, ve které zveřejňuje, že pět největších ropných společností dohromady utratí ročně sumu o velikosti asi 200 milionu dolarů, aby ovlivnily, či zablokovaly přijímání politik na ochranu klimatu. Činí tak jak klasickými lobbistickými technikami, tak čím dál tím častěji i cílenými kampaněmi například na sociálních sítích.
Mezi společnosti, které za anti-klimatické lobby vydají největší sumy, se zařadila britská BP, nizozemská Shell či americká ExxonMobil. Zpráva InfluenceMap odhaluje, že za tři roky od podepsání Pařížské klimatické dohody investovaly největší ropné firmy asi 1 miliardu USD do zpravodajství se zavádějícím obsahem a lobbování (zpráva mimo výše uvedené jmenuje i společnosti Chevron a Total).
InfluenceMap reagovala svou zprávou na skutečnost, že analýzy výdajů na anti-klimatické kampaně téměř neexistují, a vypracovala pro účely své zprávy metodiku, která analyzuje výroční zprávy, firemní výdaje, reklamy v médiích a na sociálních sítích včetně té, užité při loňských midterm amerických volbách.
Například BP a Chevron investovaly velké částky do kampaně, která měla za následek odstranění uhlíkové daně v americkém státě Washington. Dle autora zprávy Edwarda Collinse je realitou, že velké ropné společnosti sice investují velké částky do marketingu, který má za cíl upozornit na jejich angažovanost v oblasti ochrany klimatu, přitom ale dále lobbují za zastavení účinných politik a podporují anti-klimatické kampaně.
Cílem zveřejnění zprávy má být mimo informování veřejnosti i ovlivnění rozhodování investorů. InfluenceMap zmiňuje například Norský penzijní fond. Ten totiž sice v minulosti oznámil plány o dezinvestování z ropných a plynových společností, nakonec bylo ale rozhodnuto o tom, že fond bude pouze požadovat, aby tyto společnosti investovaly do obnovitelných zdrojů a usilovaly o transformaci energetiky.
Zpráva je ke stažení zde.
Mohlo by vás zajímat:
V energetice jde celosvětově o obrovské peníze, energii potřebuje každý občan, odbyt je jistý. Takže není divu že když se objeví lobysté za OZE, lobysté za jádro, tak existují i (nejbohatší) lobysté za ropu, uhlí a plyn.
A když se nechá věda ovlivňovat penězi (vědu bez peněz už dělat nelze) tak i ty některé vědecké závěry mohou být "ohnuté" ve prospěch těch či oněch lobujících.
A samozřejmě, asi už jen o penězích je propaganda v médiích, vytváření hysterií (například CO2 hysterie) či bagatelizace sociálních či zdravotních či klimatických dopadů fosilních či jaderných paliv (ale to už sem vkládám svoji propagandu, pardon).
Co nám může pomoci: jen poctivá věda, selský rozum a technologické objevy a inovace.
Na to já věřím i když protivník je velmi silný.
Další zbytečný bullshit od Vaněčka....
Ba naopak, pan Vaněček má naprostou pravdu.
Jednu z nejsilnějších lobbování , prostřednictvím investičních rozhodnutí provádí největší investiční fond světa, Norský státní investiční fond, který prostředky na investice získal z norské těžby ropy a plynu i investiční pomoci při těžbě v několika zemích světa.
Tento z těžby a spalování tyjící moloch přímo skrz akcie a podíly ovlivňuje svět aby opustil těžbu a spalování :)
Tak se to dělá :D
Norský státní investiční fond je spíš obranné sdružení norských důchodců. Jde to právě krásně vidět na tom, že když se dohodli, že by neměli nadále ukládat ropné peníze nelogicky do ropných firem, tak naráz skuteční manipůlátoři stlačili ceny ropy opravdu extrémně, aby mohli nakoupit akcie těch hlavních ropných firem od Norů co nejlevněji. Proto to v Norsku museli odvolat s tím, že jen stačí aby ty firmy, kde mají akcie, investovaly něco i do OZE. A čekají s prodejem na návrat cen nebo jejich maximální nárůst až USA vyvolají další globální konflikt.
To je hezké přirovnání, obranné sdružení :)
Skutečnost je taková, že zhruba 1/5 norského rozpočtu je závislá na na výnosech, takže norští důchodci by spíše měli bránit vládnímu čerpání :)
Ohledně sražení cen akcií si za to Norové můžou převážně sami, pokud oznámí sektorové výprodeje v situaci kdy drží významné procento celého světového akciového trhu, tak se nemůžou divit, že jim bidy v sektorech uhnou :)
Navíc pokud si pamatuji, tak napřed oznámili, že se to dotkne cca 130 společností aby vzápětí, rozšířili seznam na 150 firem.
Na druhou stranu výprodeje nejsou jen výsledkem diverzifikace a případně " udržitelného investování", norský rozpočet si žádá svoje o když fond prodělává a tak je propad akcií v energetických a přidružených sektorech výsledkem i mohutně dotační politiky v Norsku, třeba v sektoru elektroaut :)
Já zase věřím tomu, že pravda a Čína zvítězí nad prolhaným a prohnilým Západem, a minimálně v EU bude muset jihozápadní křídlo přejít na skromnější a poctivější život po vzoru třeba i morálně "zaostalého" Česka.
Dvěma slovy: Zcela nedůvěryhodné. Zpráva je k dispozici pouze po zadání kompletních dat o žadateli, přičemž web píše: "To access the full usage of our data you must sign up here first. This enables more in-depth analysis of each data point and tailored analysis for each corporation and trade association." Čili data upravíme podle toho, kde je chce vidět. Tak já je už ani vidět nechci.
P.S. Samozřejmě ropné společnosti vynakládají značné prostředky na propagaci svých značek a produktů. Na tom není nic špatného, trh s ropnými produkty je vysoce konkurenční. Pokud někdo říká "můj benzín je nejlepší", tak to ještě neznamená, že vykonává nějakou podvratnou činnost stran klimatických politik. Ono by bylo také docela zajímavé se podívat, odkud berou na svou činnost prostředky klimatičtí aktivisté. Ti u nás běžně z Německých, Rakouských nebo Norských státních nadací. Čili tyto země si v ČR platí cílenou propagandu. Když totéž dělá Rusko, je oheň na střeše.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se